Erik Madsen/DK

Jag fotograferar livet runt mig och det jag ser på min väg. Dokumentarisk - reportage - situationer. Candid - Snapshots - Gatumiljö.

Den danske Bloggen # 2088 / Fujicitat: "Love at first click"

Roskilde, den 22. marts 2021.

Nu är ni varnad: Fuji tröttande prat/tjat.

Det fanns många fotoamatörer som blev aktiva igen da den digitala vågen slog dem. Jag själv var en av dem. År 2003 fick jag en Canon PowerShot G3 i 60-års födelsedagspresent. Det var helt nytt och spännande, men levde inte helt upp till förväntningarna - jag kom från en Nikon F 301.

Det var något bättre med en Nikon D70, som jag hade råd med det följande året när den kom under D.Kr 10 000. Den ersattes av en Nikon D300 i 2008 och sedan började det se ut som något - samma specifikationer som Nikons professionella toppmodell, förutom att den hade APS-C-sensor och var lite långsammare med serietagning.

Jag kan tydligt komma ihåg känslan och reaktionen när jag fick min Nikon D700 - "Full Frame" och "semi professionell" som Nikon och anmelderne kallade den. Jag har den ännu och den användes mycket, fram till 2016/17. Och den stannar här hos mig .

Vad hände i 2017 - Jo jag var tvungen att sälja min Volvo Amazon och sedan "försvann" mina favoritmotiver (veteranbilarne).

Som "tröst"gav jag mig själv en Fujifilm X100F och det var: "Kärlek vid första klick ". Kärleken, entusiasmen och fotogläden håller fortfarende. Det är "back to business" - Jag upplever känslan från dias-perioden.

https://www.fotosidan.se/blogs/emfoto43/den-danske-bloggen-2085-ballast-og.htm

https://www.fotosidan.se/blogs/emfoto43/den-danske-bloggen-2087-filmsimuleringer-og.htm#comments

 

De analoga filmerna är för skojs skull - självklart är den så digital som den kan vara :-)

Med mange venlige hilsener fra Erik.

Postat 2021-03-22 20:33 | Läst 2414 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera

Den Danske Bloggen # 2087 / Filmsimuleringer og et "Fuji citat" mere.

Roskilde, den 21. marts 2021.

"You can´t just have one simulation recipe that's why custom settings".

(Du kan inte bara ha ett simuleringsrecept, det är därför anpassade inställningar finns)

På "emfoto43-redaktionen" har vi 4 för färger och 3 för svartvitt - allt beroende på motiv och situationer. Snabbt och enkelt - alla 7 kan finjusteras "on the spot" och lika enkelt justeras tillbaka till våra grundinställningar (i kameran).

https://www.fotosidan.se/blogs/emfoto43/den-danske-bloggen-2085-ballast-og.htm

Vi är båda - fotografen och redaktören - tidigare DIAS-fotografer. Idag hittade vi en svartvitt diasfilm som ingen av oss hade hört talas om förut - så den måste prövas. Senare även utomhus.

Bländarprioriterad - Spotmätning: f/4 - 1/125 sek. - ISO 1250. Och digital zoom  fy fy :-)

Vänliga hälsningar från

Erik Madsen, redaktör och fotograf :-)

Postat 2021-03-21 19:40 | Läst 1408 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Den Danske Bloggen # 2086 / Nostalgi på svensk.

Roskilde, den 19. marts 2021.

Jag fick en bunt med biltidningar från en vän. Det fanns den här bilbroschyr däremellan - på svenska! Det påminner mig om när jag var 13-14 år och gick runt till de lokala bilhandlarna och tiggde bilbroschyrer. Jag har fortfarande några av dem - och det som slår mig här igen är att det inte finns några fotografier i dem, utan fina ritningar. Det gör det också möjligt att "manipulera" lite med storleksförhållandena - särskilt med hur rymliga de små bilarna var. Det var förmodligen tidens "Photoshop" :-) Det är samma "fremgangsmåde" i vissa broschyrer som jag har om en Renault Dauphine och en NSU Prinz.

Intresset för den storleken på bilar var stort i Danmark så kort efter andra världskriget, eftersom bilar alltid har varit föremål för stora skatter. Det var motorcyklar eller bilar från 30- och 40-talet som "prægede" gatubilden vid den tiden.

Austin A 30 - eller bara Austin Seven: 1951-1956.

Emellertid anges alla både interna och externa dimensioner bland många många fler tekniska detaljer. OBS - hydrauliska bromsar, toppventiler, synkroniserade 2: a - 3: e och 4: e växlar och 12 volt system. Och en imponerande mängd annan information

På återseende.

PS. Jag har bara ägt en engelsk bil en gång i mitt liv. En Morris Mascot, som den hette i DK (annars Morris Mini) Austins version hette Austin Partner.

KORRIGERING: Jag ägde också en Ford Escort.

Postat 2021-03-19 23:06 | Läst 2318 ggr. | Permalink | Kommentarer (10) | Kommentera

Den Danske Bloggen # 2085 / Ballast og dagens Fuji citat.

Roskilde, den 18. marts 2021.

"You can´t own a Fujifilm Camera and not love filmsimulations"

("Du kan inte äga en Fujifilm-kamera och inte älska filmsimuleringar")

Fujifilm X100F: f/8 - 1/320 sek.

Foto © emfoto43.dk

Postat 2021-03-18 14:13 | Läst 1385 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Den Danske Bloggen # 2084 / Svartvitt träning.

Roskilde, den 17. marts 2021.

Vid Roskilde Domkirke.

Fuji X100F. f/8 - 1/250 sek.

Foto © emfoto43.dk

Postat 2021-03-17 21:03 | Läst 1526 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera
Föregående 1 ... 229 230 231 ... 647 Nästa