Erik Madsen/DK

Jag fotograferar livet runt mig och det jag ser på min väg. Dokumentarisk - reportage - situationer. Candid - Snapshots - Gatumiljö.

Bilddagbok # 2492 / Det är svårt/nervkittlande att vara en dansk cykelentusiast nuförtiden (TdF).

ROSKILDE, DEN 15. JULI 2022.

Jag var själv tvungen att kliva av cykeln i augusti 2015 och här är den fotograferad för en annons till salu på nätet.

Idag var det den 3:e danska etappsegern på 4 dagar i årets Tour de France och fortfarande med Vingegaard i den gula tröjan.

På gensyn.

Postat 2022-07-15 21:59 | Läst 2724 ggr. | Permalink | Kommentarer (7) | Kommentera

Bilddagbok # 2491 / 2 skott från höften.....

ROSKILDE, DEN 14. JULI 2022.

..... sitter på Mini Crossern.

På gensyn.

Postat 2022-07-14 21:47 | Läst 1152 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Bilddagbok # 2490 / Extrautgåva !!! Tour de France.

ROSKILDE, DEN 13. JULI 2022.

Jag skröt inte med Magnus Corts superetappseger igår, men idag kan jag inte hålla tillbaka.

Tyvärr hade "redaktionen" inte råd att skicka sina egna fotografer till Frankrike, så redaktören fick ta till lite fusk. Och så blev de så här från 11:e etappen i de första riktiga bergen.

Bildtexterne är under bilderne.

"Det avgörande ögonblicket". Hela Jumbo-Visma-teamet hade utmanat Pogacar genom att rykke på skift och så småningom kunde Vingegaard köra sig fri.

Här kommer han ikapp Quintana och kör ifrån honom.

De sista 1000 metrarna kändes som en evighet.

Som den store idrottsmannen var Pogacar den första att gratulera Vingegaard till segern och den gula tröjan.

Nästa var lagkamraten Wout van Aert, som bröt in mit i en tv-intervju :-)

Suverän etappvinnare.

Resultatet av dagens etapp – det är jo helt galet att köra nästan 3 minuter från annars fantastiska Pogacar. Fjolårets totalsegrare av TdF där Vingegaard blev nummer 2.

Inför dagens etapp var Vingegaard 39 sek. efter Pogacar. Nu är han 2 min och 22 sek. framför Pogacar på 3:e plats Och 2 min och 16 sek. före Romain Bardet på 2:a plats.

Det är 15 år sedan som det senast var en dansk i den gula tröjan i Tour de France. (Det har varit 6 tidigare och ett par har haft den 2 gånger).

Flera minuter senare kommer ett par av Vingeggards lagkamrater i mål – efter en utmärkt laginsats.....

.... och de har hört resultatet. Det är fantastiskt att se hur god laganda råder i det här laget.

I morgen väntar ännu en stor bergsstrid i Alperna när fältet ska köra de 166 kilometerna från Briançon till den ikoniska Alpe d'Huez. Då kan rollerna bytas om igen, men det hoppas vi såklart inte.

Postat 2022-07-13 22:18 | Läst 2045 ggr. | Permalink | Kommentarer (7) | Kommentera

EM-bloggen # 2489 / Bättre sent än aldrig.

ROSKILDE, DEN 13. JULI 2022

Roskilde havn 30. juni 2022

På gensyn.

Postat 2022-07-13 17:40 | Läst 783 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

EM-bloggen # 2488 / 2 gange 2.

ROSKILDE, DEN 12. JULI 2022.

Stændertorvet.

Stændertorvet. (Her har jeg købt honning et par gange).

Hestetorvet.

Hestetorvet.

Sony a6ooo og Sigma Art 30 mm (45 mm FF).

På gensyn.

Postat 2022-07-12 21:12 | Läst 772 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera
Föregående 1 ... 148 149 150 ... 647 Nästa