Roskilde-bloggen # 3204: Om bloggande.
Roskilde, den 16. november 2025.
Det har tidigare skrivits om vad vi borde blogga om här på FS. Jag har också deltagit och skrivit om det tidigare. Men nu känner jag för att fråga "Copiloten" om ämnet. Min fråga var inte mer avancerad än så här:
Vad är egentligen idén bakom bloggandet ?
Svaret (som jag också förstått det tidigare) var:
Den verkliga idén bakom bloggande är att dela kunskap, erfarenheter eller perspektiv med en publik – antingen för att inspirera, informera, underhålla eller skapa dialog. Det kan vara personligt, professionellt eller kommersiellt, men kärnan är alltid kommunikation och relationer.
Och:
Hvad blogging grundlæggende handler om:
Personligt uttryck: Många startar en blogg för att dela tankar, berättelser eller passioner – som resor, mat, mode eller livsstil.
Kunskap och expertis: Bloggar används för att förmedla professionell kunskap, guider eller analyser så att läsarna kan lära sig något nytt.
Synlighet och varumärkesbyggande: Företag använder bloggande som en del av innehållsmarknadsföring för att attrahera kunder, bygga förtroende och förbättra synligheten på Google.
Gemenskap och dialog: En blogg kan skapa ett forum där läsare kommenterar, delar och diskuterar – en plattform för relationer och nätverkande.
Copiloten viser, hvor den/Han/Hen har det fra - blandt andet:
Sådan skriver du din blog: En guide til succesfuld blogging
===================================================================================================================
Jag tror att det under punkt 1 om passioner skulle kunna stå något om fotografi. Annars tror jag att flera av punkterna skulle kunna vara relevanta för bloggmiljön här på FS – särskilt gemenskap och dialog.
Hur ofta man skriver blogginlägg är upp till varje individ. En av FS-redaktionens egna etiketter heter "Intresse - Bilddagbok". De som skriver en "riktig" dagbok skriver väl varje dag ?
Nåväl, nog om det.
Förhoppningsvis dröjer det ett tag innan det ämnet dyker upp igen -förmodligen inte😊
På gensyn.


Utan vidare en mycket viktig info att ta till sig på vissa håll. Bara en så enkel fundamental sak som att skriva om sådant som kan tänkas intressera, och därför även kan tänkas ha ett samband med om folk har lust att läsa, eller inte - det var ju nyligen på tapeten på annan plats här på FS... :-)
Din bild går inte heller av för hackor! Även den leder tankarna till en annan plats här på FS... :-D
Har ämnet skrivits om någon annanstans nyligen :-)
Det är en gammal arkivbild som jag plötsligt fick plats med här - inte helt utan baktankar - förlåt :-)
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Jag skrev det här inlägget i fortsättning på ett inlägg här på FS, som jag kommenterade. Där jag hade den mycket tydliga uppfattningen att det var ditt inlägg (Jag kämpar på) och min kommentar om antalet blogginlägg och antalet läsare, som startade den här debatten.
Se här, men läs bara det och inte mer:
https://www.fotosidan.se/blogs/morgon/i-min-naivitet-trodde-jag-att.htm
Med mange venlige hilsener fra Erik.
inte alls Erik, som jag säger till honom klart och tydligt
skrytet gäller en helt annan person,
jag tycker mycket om bloggarna och bloggare
men inte om tävlingar, ordet skall vara fritt för alla
/inger
Tack för att du tittade in och läste mitt inlägg.
Med vänliga hälsningar från Erik.
Ha ha - då tror jag att du tittar helt fel :-) Det är en gammal arkivbild, där jag testade lite. Det finns också etiketter tillagda till inlägget - "Bildbehandling" och "PhotoScape X".
Jag håller med och tror också att många av bloggarna använder bloggen precis som du och jag.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
HaD/Gunte..
Jag vet inte hur intressant det är – jo kanske :-)
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Så jag kan göra mer än bara "direkt från kameran" 😊
Som jag ser det och förstår det, är det någon skillnad mellan det vi generellt kallar AI och sökmotorerna – till exempel "Google" och Microsofts "Bing"? Bing erbjuder att använda sin "Copilot", som jag uppfattar som en utökad Bing-funktion, där man kan fråga mer utförligt och därför också få mer detaljerade och utarbetade svar – och det kan vel ha något med AI att göra. Copiloten anger var den har fått informationen ifrån. Men jag vet inte.
Med många vänliga hälsningar från Erik.