Inläggen är som små fönster in i dagen, där bilder och ord tillsammans bär läsaren med på vandringar, upplevelser och stämningar. Små glimtar av dagens händelser där bilderna får tala först och orden följer som fotsteg i sanden. Jag försöker ta er med, inte bara visa. Låta er känna hur marken lutar svagt under våra vandringar, hur vinden drar i jackärmen, hur tystnaden ibland är det mest talande av allt. Varje bild är ett andetag. Varje text en rörelse, en tanke som sträcker sig ut och bjuder in till att gå bredvid en stund. Det är inte bara platser vi passerar, utan ögonblick som vill stanna kvar. Ett ljus som faller på ett sätt som bara händer en gång. En stig som slingrar sig som om den minns oss. En känsla som inte låter sig fångas helt, men som ändå vill bli delad. Så jag skriver. Jag låter bilderna bära det de kan och låter orden fylla mellanrummen. Tillsammans blir de en karta över dagen, en liten resa som vi gör tillsammans, steg för steg, tanke för tanke.

Morgon vid Slussen

Soluppgång över Djurgården och Gröna Lund.

 

Publicerad 2012-09-11 07:47 | Läst 1275 ggr
präntare 2012-09-11 08:20
Gillar stämmningen i den sista bilden speciellt med mannen som sitter på en pollare, centralt i bild. Kontemplativ, rofylld.
Hans-Åke
Svar från Turbo56 2012-09-11 17:04

Där satt han bra, men tusan vet vad han skrev. Jag kan inte låta bli att fundera, dikter, ett kärleksbrev eller bara en shoppinglista?
enanse 2012-09-11 09:22
Mycket fina bilder! Håller med Hans-Åke om sista bilden, den tilltar mig lite extra med sin rofylldhet. :)
/Anna
Svar från Turbo56 2012-09-11 17:07

Tack
Soluppgången var vacker, några minuter tidigare var solen orange, oval och stor.
Det lockade ner ett antal människor på kajen, däribland mannen som sitter på pollaren.
Ewa Kirjavainen 2012-09-12 09:03
Avundas dig som orkar upp så tidigt och fånga det magiska ljuset!
Ha en fin dag!
ewa