CITYSCAPES: BLOGGEN
Terra Novakyrkan
Då Visby expanderade med en ny förort ville kyrkan vara där folket skulle finnas. Det fanns en bra plats i översiktplanen. Lätt att nå från den gata som går utefter kvarteren och ihop med bostadsbebyggelsen. Kyrkan ville helst att den marken skulle bilda ett eget kvarter. Vi på kommunen ordande det. Kvarteret fick heta Timmermannen.
Själva gudstjänstrummet och klockstapeln avtecknar sig i förortsmiljön. Större delen av anläggningen utgörs av församlingslokaler att användas till allt möjligt. Häromdan var det loppis. Man når församlingslokalerna och kyrksalen från en liten entrégård.
Arkitekt Hans Wieland. Invigning 1983. Orgel 1998. Jag tycker att det är riktigt fint där!
Gården.
Skärpa är ett borgerligt påfund, det syns ju tillräckligt bra hur entrégården ser ut fast jag skakade på handen!
Pentax K-1 med Carl Zeiss Jena DDR Flektogon 20mm f2,8 inställd på f8 och ISO 200. Det blev 1/13 sekunds exponeringstid. På kameraskärmen såg bilden OK ut, så jag tog inte om den. Vilket jag borde ha gjort.
Kyrkosalen. Kolla detaljomsorgen. Ryggstödets baksida av furu med synliga ytan kluven ur ett virke och ena sidan spegelvänd. Pentaxen med Flektogonen @ f/8. 1 sek exponering med stöd.
Exteriör. Flektogonen @ f/8 och 1/50 sek. Efterbearbetning i Efex.
Ekstastranden 19 november
Såpass ruggigt väder att det tog emot att lämna kakelugnsvärmen. Men bilen behövde tankas. I Hemse säljer OK fossilfri diesel HVO100. Hemses Krut- och Pappershandel lockar också. Där säljer dom fortfarande papper.
En kopp kaffe på Bagarn´s Konditori är heller inte fel. Stället ser ut som för femtio år sedan fast det moderniserades för trettio år sen med nya stolar från Levide snickeri. Dom är kopierade från en 1700-talsstol. Kaffet är OK. Kaffebrödet och mackorna tillverkas enligt gamla recept. Ibland med dinkelmjöl malt i trakten.
På vägen till Hemse tog jag en vända utefter Ekstastranden. Det blåste rejält men så tittade solen fram lite grann.
Strandskog. Pentax K-1 med Carl Zeiss Jena DDR Flektogon 20mm F/2,8
Strand. K-1 med Flektogonen.
Regnet hade översvämmat marken just här. K-1 med Flektogonen.
Cementakrisen uppskjuten men konflikten är olöst och kan inte lösas
Idag meddelade regeringen att Cementa fått tillstånd att fram till sista december 2022 ta ut den kalksten och märgelsten som fanns kvar att bryta då det tidigare tillståndet löpte ut. Mark- och miljödomstolen återförvisade för några månader sen den ansökan som skulle gett Cementa täkttillstånd fram till 2041. MÖD ansåg att den MKB Cementa tagit fram inte räckte för att bedöma konsekvenserna av kalkbrytningen, i synnerhet då det gäller grundvattenläckage.
Enligt de uppgifter som hittills kommit fram har regeringen samtidigt ålagt Cementa att täta de sprickor i berggrunden som släpper ner vattnet i brottet. Nåt som Cementa enligt deras VDs besked i Gotlands Radio idag 17.30 hittill aldrig gjort men nu ska sätta i gång med. Det blir inte Roca-Gil utan cement eller annan mer inert produkt som ska användas.
På papperet handlar konflikten om att säkra Gotlands vattenförsörjning. Vaddå menar Cementa, vi har jobbat här i hundra år och löst uppkommande problem allteftersom. Vi fixar det!
Den verkliga konflikten är djupare. Ska en allt större del av Gotland få sprängas bort bit för bit och bli cement? På Cementas egen bild här nedan ser man närmast en täkt nära Slite, till höger en transportväg från ett brott närmare Tingstäde träsk (Visbys vattentäkt) och Tingstäde kyrka.
Bilden är Cementas. Här har jag tagit bort en del dis i bilden, särskilt vid det västra brottet längst bort i bilden, lite hitom Tingstäde kyrka.
Naturskyddsföreningens chefsjurist framhöll idag att de oroar sig rörande vattenfrågan. Men i realiteten vill ju Naturskyddsföreningen skydda naturen, i det här fallet den speciella naturen på File Hajdar med sin speciella flora och fauna. Vattenfrågan tror jag fått duga som tillhygge.
Samtidigt behöver vårt nutida samhälle cement till i stort sett allt byggande och alla anläggningar. Så länsstyrelsen har i sitt avstyrkande pekat på vattenfrågan.
Samtidigt har ända till för 10 dar sen en handläggare på länsstyrelsen fått jobba med ett projekt att ringa in täktområdet med naturreservat. Sen media uppmärksammat handläggarens aktiviteter i samma ärende utanför jobbet har hen fått byta arbetsuppgifter.
Samtidigt behövs arbetstillfällena lokalt. Och sopförbränningen behövs. Numera använder Cementa sopor som bränsle. 1450 grader och ljusrött glödande kalksten tar kål på det mesta.
Kommunen (Region Gotland) har tillstyrkt täkten med tillägg att vattenförsörjningen måste förbli intakt.
Konflikten är olöslig men måste hanteras. Helst så att man klarar sig mer långsiktigt, inte bara ett eller några år i taget. Jag saknar en längre framtidsvision än 20 år. Ska hålen bara lämnas som dom blir? Eller ska att nytt landskap tillskapas som kan fylla ett behov?
Här nedan gatubild från Slite. Den här gatan ligger mellan fabriken till vänster och hamnen till höger.
Mot Gotland med LNG
Tisdagsfärjan från Oskarshamn är en frakttur med farligt gods ombord. Därför max 193 passagerare i stället för 1650. Det blir gott om plats.
LNG på fartygssidan fick mig att ta bilden.
Iphone SE 2020 med app Halide för RAW. Denna bild från DNG-fil.
LNG betyder Liquid Natural Gas, alltså naturgas i flytande form. Ett nästan helt svavelfritt drivmedel med 20 % mindre utsläpp av koldioxid. Nu blandar rederiet in 10 % biogas. Biogas som utvinns ut soptippar är särskilt bra från klimatsynpunkt. Det är mycket bättre att bränna metanet än att det kommer ut i atmosfären eftersom metan är en potent växthusgas.
Från bilkön ser man också det här huset som står precis vid klippkanten. Det hade väl strandtomt en gång i tiden. Mobilbild.
Inne på bildäck var det gott om plats denna tisdagstur. Även annars går det numera oftast att ta sig ur sin bil utan att lorta ner sig. Förr var det bäst att byta till sämsta paltorna om man skulle åka Gotlandsbåten. Mobilbild.
Blåljus
Det blinkade blått så till den milda grad att jag bara anade två utryckningsfordon och en smärre folksamling, "The Crowd" som väl Ray Bradbury skrivit om. Kameran såg lite mer men inte mycket mer. Norrköping 15 november 2021.
Det ser ut som en riktigt dålig mobilbild, men jag höll faktiskt i en FF-kamera Pentax K-1 med ett bra 35mm objektiv. 1/15 sec; f/4,0; ISO 800.












