Om Fotosidans grupp Cityscapes och mycket annat.

Snåltorp, Gotlands minsta naturreservat

Lätt som en plätt att hitta till naturreservatet Snåltorp! Ligger vid länsväg 140. Lätt ställa bilen. Från Visby finns också separat cykelbana.   

Jag fick en omväxlande fotopromenad. Först utefter havsstranden, sen att ta sig igenom tät snårskog och så lite öppnare mark. 

Bild 1 här nedan visar Snåltorps läge. Den är tagen i riktning från reservatet ut mot sjön.

Reservatet Snåltorp är bara en hektar stort. Det bildades 1 juli 1954. Marken är i privat ägo. Det bildades enligt dåvarande naturskyddslag, troligen lite  ad hoc. Lagstiftning fanns, men var inte alls som i miljöbalken. Länsstyrelsen hade ingen naturvårdsintendent. Det fanns ett separat länsarkitektkontor med avsevärd koll på öns värden. Syftet var ofta att ingripa för att skydda något man ansåg vara värdefullt från t ex exploatering för fritidsbebyggelse. Men långsiktig skötsel fanns inte med i beslutet. 

Naturminnen kan vara ännu mycket mindre, enstaka träd eller flyttblock.

Bild 2: Snårigt och risigt värre! Ett par hundra år till och detta är urskog. (Eller havsbotten om vi inte sköter oss.) 

Längre österut blir marken öppnare. 

Bild 3 här nedan blev gravt överexponerad i himlen fast jag trodde mig har gafflat tre exponeringar. Det blev bara att gilla läget och fräta ur himlen ännu mer. 

Bild 4, man anar sjön i bakgrunden.

Motivet bakom utflykten var att skicka in bilder till Wikipedias drive "Wiki loves Nature". I första hand där Wikipedia saknar bilder. Artikeln i Wikipedia om Snåltorp har en bild, en drönarbild som ger översikt men inga detaljer. Till hösten ska jag försöka peta in en eller flera bilder om ingen volontär gör det. 

Publicerad 2026-05-31 09:59 | Läst 152 ggr


(visas ej)

Vad heter hufvudstaden i Sverige?
Tovok 2026-05-31 21:44
Första bilden är såå vacker! Den får det att knipa ordentligt i Gotlandslängtet! Ljuset...! "Suck!" :) /Tommy.
Svar från Måns H 2026-05-31 22:47

Tack Tommy! Jag tog med den fast den vyn ligger utanför reservatet som jag plåtade för Wikipediadriven.

Gotlandslängtet känns igen, det blir återfall snart igen för min del om allt går enligt plan.