Efter några års uppehåll med bloggande på fotosidan startar jag om 2024. Det kommer mest att handla om fotografi i olika former och en del om hur jag tänker runt mina bilder.

OmTag. Natten ger ro.

Vi går våra svängar hunden och jag. Bäst trivs jag på den sena rundan då vi har staden för oss själva. Det finns något rofyllt i natten som jag inte hittar annars. Speciellt när tiderna är som de är nu kan vi nog behöva något som ger oss ro så att vi kan se något annat än hopplöshet.

Om ni är nattmänniskor liksom mig rekommenderar jag en promenad i tystnaden. Många tror kanske att det är farligt att vara ute och promenera på natten? Jag bor i Stockholm och har knallat kors och tvärs genom staden alla tider på dygnet i snart 50 år och aldrig råkat ut för något.

Jag har märkt sedan länge att det är bilderna jag tar på natten som är de som ligger mig närmast och med dagens kameror så går det ju att fotografera utan problem dygnet runt.

Lite bökigare var det när jag knallade runt med de analoga kamerorna och körde svartvit film. Då fick man hålla andan köra med 1/15 - 1/30 sek på full öppning och hoppas att det blev något som gick att använda. Många gånger var det för mörkt för att det skulle bli någon bild över huvud taget. Det fanns en tjusning i det också, men det gick åt ganska mycket film och många bilder missades.

Inlagt 2025-03-13 02:12 | Läst 311 ggr. | Permalink


(visas ej)

Hur många stjärnor ser du här? * * *
Skriv svaret med bokstäver
Härlig bild på katten i natten. Fint Affe!
Svar från alf109 2025-03-13 18:21
Tack ska du ha Bengt.
/Affe
Fin bilder, Alf! Gillar bäst den översta och nedersta.
Svar från alf109 2025-03-13 18:21
Tack för det Johan.
/Affe
allt prat om film, svart vitt mm mm

men sen då

vad händer sen

blir fotografierna fotografier genom eget eller andras mörkrumsarbete
eller
blir negativen scannade
för
att bli bilder

tänk om fotosidan kunde ha ett galleri
där
medlemmar mot en löpande avgift
kunde visa sina verk

som, typ, konstnärernas kollektivverkstad
med mörkrum och tryck

kanske få kollektivister på FS

jag skulle vilja se dina, andras bästa betongfabriksbilder
jättestora uppblåsta via projektor på fabrikens cistern

en liten folkfest innan rivningen

kanske nåt att prata med Färgfabriken om

en enkel historia
projektor, elsladd, tillstånd

Gröndals kulturförening mfl skule säkert uppskatta det

nu snöar det lite, ser jag

vad säger du Alf

/inger
Svar från alf109 2025-03-13 18:23
Tack ska du ha Inger.
Låter som en kul idé med väggprojicering av bilder.
/Affe
morgondotter 2025-03-13 20:32
fan vad kul, då försöker vi oss fram
eller hur Alf
du kommer hem till mig
vi dricker vin och spånar
/inger
Katten är en favorit.
/Torbjörn
Svar från alf109 2025-03-14 14:24
Tack ska du ha Torbjörn, katten är ju en gammal bild som varit med förr.
/Affe