Jag fotograferar livet runt mig och det jag ser på min väg.
Dokumentarisk - reportage - situationer. Candid - Snapshots - Gatumiljö.
Danske Bloggen 1108 / Aktuel vejrsituation i Roskilde - Knud er på vej !!!
__________________________________________________________________________________________
Roskilde, den 21. september 2018 kl. 13.56.
Stormen Knud er på vej ind over her lige nu. Hold på hat og briller :-)
Som dokumentation følger her 3 "Dogme EM" fotos.
*
**
***
Hälsningar från Erik.
© emfoto43 / Roskilde.
Inlagt 2018-09-21 14:03 |
Läst 1699 ggr. |
Permalink




Du har rätt Christer. Jag var tvungen att skynda mig för att komma först med "sensationen" medan den var mest dramatisk :-) Det är nu bara vanligt regn och lite normal höstvind.
Tack för att du håller ögonen på situationen :-)
Hälsningar. Erik.
Vi är petnoga med att hålla reda på ovädren efter några smällar i hus och apparater genom åren. Jag var nyss ute med Amba, plötsligt ökade vinden och mörka moln började dra in. Verkar komma från Danmark, exporterar ni ovädret kanske? ;-)
Det är förståeligt om du har varit ute för våldsamt väder på din egen kropp. Det är norra Jylland där det är värst, men det går österut till dig och Bornholm.
Hälsningar. Erik.
Hej, Björn.
Det var medvetet att jag gick med på sensationsvågen :-)
Nordvästra Danmark känner emellertid hårt av resterna av "Knud" och den är på väg mot Bornholm - sägs det.
Hälsningar. från Erik.
Knud, Urd och Alexander – namngivningen av stormar har på senare år utvecklats till ett samarbete mellan Danmark, Norge och Sverige. Men alla har sin egen metod.
– Vi tar fram fem namn så får de anställda på DMI rösta om ett, säger Michael Selbæk, arbetsledare på Danmarks Meteorologiske Institut.
Allt enligt Göteborgs Posten.
/Thomas
Hej Thomas.
De mesta av Danmark fick mycket regn och vind, men i de nordvästra delarna fick de lite mer. På Bornholm hade de en sommardag (över 25 grader), men kl. 16.15 slog stormen dem och temperaturen sjönk på 15 minuter till 14 grader !!
Jag måste erkänna att jag inte vet hur man ger stormarne namn.
Hälsningar. Erik.
Vänliga hälsningar, Bjarne
Hej Bjarne.
Knud var nådig overfor Roskilde, det gik mest ud over nord Jylland. Men lidt sensations stemning var for fristende for den lokale fotograf (mig) :-)
Mvh. Erik.