Erik Madsen/DK
Danske Bloggen 791 / X100F med fuld åbning f/2.
________________________________________________________________________
Ena dagen med Matfotografi och nu här en nærstudie / selfie - då kan det väl inte vara mer oseriöst och självcentrerad eller vad?
Som sagt med full öppning f / 2.0 - och enligt experterna skulle det inte vara optimal med denna optik. Det skulle vara lite mjukt - även i mitten, men för porträtt är det OK eller vad ?
f/2 - 1/60 sek. - auto iSO 1000 - Acros+y - Hi -1 - S +1 - Sharp +1 - DR100% - NR -4
Hälsningar från Erik.
© emfoto43/Roskilde.
Danske bloggen 790 / Sort hvid konvertering m.m.
Foto 2007: Veteran brandmand.
https://www.fotosidan.se/gallery/viewpic/2580308.htm?set=mp
Hälsningar från Erik.
© emfoto43/Roskilde.
Danske Bloggen 789 / Dubbel skärm.
________________________________________________________________________
Roskilde, den 4. november 2017.
Bagatell foto.
Multitasking.
Hälsningar från Erik.
© emfoto43 / Roskilde.
Danske Bloggen 788 / Æbleflæsk.
________________________________________________________________________
Roskilde, den 4. november 2017.
Bagatell foto och säkert absolut helt oseriöst. Om man inte kan fotografera något annat kan man alltid fotografera sin mat eller sig själv :-)
Dagens ret.
Hälsningar från Erik.
© emfoto43/Roskilde.
PS: Jag vet inte hur min fru gör det, men här är några förslag
https://www.dk-kogebogen.dk/opskrifter/visopskrift.php?id=197
Danske Bloggen 783 / Stormflod.
________________________________________________________________________
Stormfloden i Roskilde Fjord var knappt lika våldsam som det var varslad och lyckligtvis för det. Det var fjärde gången på 5 år som det slog samma områden längs Roskilde och Isefjord. På grund av alltför många instanser och invånarnas klagomål tar det för lång tid att upprätta kustskydd. Runt här var det Jyllinge som återigen var tvungen att stå för det värsta. I Roskilde har man kommit igång med den första fasen av kustskydd.
https://www.fotosidan.se/blogs/emfoto43/danske-bloggen-739-kystsikring-kustskydd.htm
Bildtexterne är under bilderne.
Det är Vikingeskipsmuseets fasad till höger på bilden. Den här gången hade de förstärkt avskärmningen av fönstrene. När stormen "Bodil" slog til i 2013 gick flera av fönstrene "i stykker" och vatten gick in i museet.
Roskilde hamn med "Water Tubes". i Jyllinge var de mycket väl förberedd den här gången och hade satt Tubes med hjälp av många frivilliga som hjälpte "Beredskabsstyrelsen".
Hälsningar från Erik
© emfoto43/Roskilde.






