Erik Madsen/DK
Danske Bloggen 877 / Andra sysslor och Capa.
________________________________________________________________________
Roskilde, den 5. marts 2018.
De sista dagarna har gått med andra sysslor. Förberedelserna för "beboer möte" i fastigheterna, foto hjälp til en vän, läsning och nu Paris-Nice på TV.
Jag läser i min julklap "100 bilder som förändrade världen". Det fina med boken är enligt min mening att det finns en historia om situationen vid varje bild. Igår kom jag till bilden av Robert Capas fallna soldat. En bild som har diskuterats och analyserats i många sammanhang - var den konstruerad eller ren lycka ? Senare hittades och bekräftades att militärsoldaten heter Frederico Borrell Garcia, som dödades under det spanska inbördeskriget. Senare spekulationer gick på om Capa var fotografen eller om det var hans flickvän Gerda Taro ? Taro, som var den första fotojournalisten, som dödades i fältet. Capa har sagt att han hade tagit bilden genom att lyfta kameran upp från "skyttegraven" utan att se någonting - "rent lykketræf" ! Senare finns det så kallade experter, som tycker att det finns egenskaper på bilden som ger upphov till tvivel om vilken kamera som används. Att det kanske togs med en Rolleiflex, som Gerda Taro hade, och inte med Capas Leica!
f/2,2 - 1/30 sek. - ISO 200.
Hälsningar från Erik.
© emfoto43/Roskilde.
Danske Bloggen 876 / Äntligen kom våren !!!
_______________________________________________________________________
Roskilde, den 2. marts 2018.
Iflg. Datoen ! ! !
Här i Roskilde har vi blivet "skånet" av Skåne för snöstormen :-) Vi har skyddats av Skåne (se på en karta). Bornholm har drabbats särskilt hårt och de danska "sydhavsøer" Lolland Falster och Møn. Även Sønderjylland och enskilda platser i resten av Jylland har fått mycket.
Bildtexterne är inder bilderne hos mig.
Arkivbild från marts 2016.
Men idag gik det inte längre, jag vet inte om man har flyttat Skåne, eller om vinden har ändrat riktning :-) :-)
Hälsningar från Erik.
© emfoto43/Roskilde.
Danske Bloggen 875 / Selfie.
________________________________________________________________________
Roskilde, den 28. februar 2018.
Inte min, men hans.
f/2,8 - 1/30 sek. - auto ISO 1000 - P - Mulitmätning.
Hälsningar från Erik.
© emfoto43/Roskilde.
Danske Bloggen 874 / Malmö FF mot FC Roskilde 2-2
________________________________________________________________________
Roskilde, den 27. februar 2018.
https://www.bold.dk/fodbold/kamp/malmoe-ff-vs-fc-roskilde/21527499/
Det var ett bra resultat för min klubb och det var nära en seger - Malmö kvitterade i slut sekunderna.
Bilden har inget att göra med Malmökampen.
Hälsningar från Erik.
© emfoto43/Roskilde.
Danske Bloggen 873 / Fiskbens fläta.
________________________________________________________________________
Roskilde, den 27. februar 2018.
Inspireret af och lovad till Björn Thundal:
https://www.fotosidan.se/blogs/khaladsphotoblog/flator.htm#comments
Mamman sa att det kunde blive bättre om morfar inte skyndade på så där- tiden var knapp. Barnbarnet var på väg hem och till sängs.
Hälsningar från Erik.
© emfoto43/Roskilde.






