Jag fotograferar livet runt mig och det jag ser på min väg.
Dokumentarisk - reportage - situationer. Candid - Snapshots - Gatumiljö.
Roskilde-bloggen 3164: Uppförsbacken.
Roskilde, den 17. september 2025.
Bildtexterna finns under bilderna. Fotograferad den 9. september 2025.
Höstlövverk i Byparken.
På väg upp till Domkyrkan. Min vanliga väg hem från hamnen och Vikingaskeppsmuseet. Det var en väldigt bra idé att han klev av och drog cykeln den sista biten.
Det är vettigt att inse sin egen styrka och form. Det fortsätter upp till domkyrkan och Stændertorvet. Domkyrkan ligger 40-42 meter över havsytan.
Min elscooter har automatisk motorbromsning när jag kör nerför branta backar och den ökar automatiskt hastigheten när jag kör uppförsbacka.
På gensyn.
Inlagt 2025-09-17 19:31 |
Läst 649 ggr. |
Permalink





Hej Wolfgang – tack för dina kommentarer.
Ja, jag har väldigt sällan blivit omkörd här. Det händer väldigt ofta på cykelvägarna – av elcyklister.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Hälsningar Lena
Hej Lena – tack för dina kommentarer.
Jag kände till 8%-skylten. När jag såg mannen fick jag idén att jag lätt kunde köra fram till honom och köra om honom och vara redo när han kom fram. Jag lyckades göra det precis i sista minuten.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
HaD/Gunte..
Hej Gunte - tack för dina kommentarer.
Du har rätt och den här mannen fick också ta konsekvenserna :-)
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Höstkänsla i dina bilder, men en solig höstdag.
Elcyklar har på sätt och vis samma funktion, men den är manuell. Man kan välja hur mycket assistans man vill ha, på min elcykel finns det 5 effektlägen. Normalt använder jag läge 2 men om det kommer en brant uppförsbacke så ökar jag till läge fyra, det är sällan jag använder det femte läget. Om man använder för mycket assistans så tar ju batteriet slut fortare.
//Anders
Hej Margareta – tack för dina kommentarer.
Du kan läsa kommentaren från Anders om elcyklarna.
Jag kan verkligen känna igen det när jag blir omkörd av en elcykel. Flera av dem kan köra snabbare än de 16 km/h som min skoter klarar av.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Hej Anders - tack för din information om elcyklarna.
Det finns flera faktorer som påverkar batterikapaciteten - hastighet, personens vikt, motvind, körning i backar och ojämn terräng. Detta gäller både min handikappskoter och elcyklarna - skulle jag tro.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Hej Morgan - tack för dina kommentarer,
Ja, det viktigaste är att hålla rätt hållning - att luta sig lite bakåt när det går ner och framåt när det går upp.
Självklart ska tungan också sitta rätt i munnen :-)😊
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Hej Stefan – tack för dina kommentarer.
Scootern är från 2013.
Jag har kameran från en något lägre vinkel när jag sitter på scootern och det hjälper nog till att illustrera lutningen bättre.
Håller helt med – skandal är rätt ord.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Hej Peter D. - tack för dina kommentarer.
Vi körde över Hallandsåsen en gång för flera år sedan - ja det var imponerande eftersom man kunde se långt fram - som jag minns.
Det var just här på backen 31. maj, som jag började sakna kraft. Jag hann precis fram till domkyrkan och sedan gick strömmen.
Med många vänliga hälsningar från Erik.