Jag fotograferar livet runt mig och det jag ser på min väg. Dokumentarisk - reportage - situationer. Candid - Snapshots - Gatumiljö.

Roskilde-bloggen # 3192: Jag hade glömt bort honom. Han har väntat sedan den 20 september 2025 😊....

Roskilde, den 22. oktober 2025.

Klik på + please.

... där jag fotograferade och pratade med honom.

Jag väntade också på honom :-)😊 Under tiden tog jag några bilder på Nimbusen.

Den var ursprungligen en av många militärcyklar och denna totalrenoverades för 8 år sedan.

Militären var en stor kund till Nimbus. Den ersatte de engelska MCerrne på grund av sin "kardantræk".Jag vet inte vad kardantræk  heter på svenska, men du kan se den på sista bilden. Den överför motorkraften till bakhjulet.BMW kom också  senare med "kardantræk" och med en större och kraftfullare motor och det var slutet för Nimbus för militären.

"Det Kongeliga Danska Postvæsen" var en annan stor kund - särskilt med sidovagnar. Postvæsenet körde med dem långt in på 70-talet.

Uppfinnarna Fisker och Nielsen hade flera uppfinningar på programmet. Den mest kända och fortfarande i produktion är dammsugaren NILFISK. Ni kan gissa hur de kom på det namnet :-)😊 Det var Europas första dammsugare - Nilfisk C1 och den lanserades 1910.

PS: För er som kan vara mer intresserade:

Danske bloggen / NIMBUS. - Fotosidan

På gensyn.

Inlagt 2025-10-22 17:52 | Läst 722 ggr. | Permalink

"Hej Erik! Tänk att stackarn fått vänta så länge! Nåja, han lider nog inte av det :) Snygga bilder allihop, men jag gillar den sista allra bäst. Ett bra exempel på att man inte måste visa allt. Många vänliga hälsningar, Bjarne"


(visas ej)

Hur många stjärnor ser du här? * * *
Skriv svaret med bokstäver
pdahlen 2025-10-22 18:01
Måste vara ett otroligt kul projekt att renovera upp en sådan motorcykel.Nimbus trodde ifs jag var en båt. Fast jag trodde ju också att Nilfisk var en fiskaffär för typ 50år sedan. Kardandrift antar jag det heter på svenska
Svar från Erik Madsen 2025-10-22 20:25
Hej Peter D. - tack för dina kommentarer.
Utan att veta säkert tror jag att man kan få tag på många delar till Nimbuserne. Men det kräver en del ansträngning och kunskap för att göra det. Du har rätt om att Nimbus också är en båt. Det finns några stycken här i Roskilde hamn. Det har dock inget med MC:erna att göra, den är från Nimbus Boats AB i Sverige.

Microsoft Copilot skriver:
"Ordet Nimbus kan bland annat beskriva en positiv aura eller strålglans som omger en person.
Ordet kommer från latinets nimbus, vilket betyder "moln" eller "dimma".
I väderkontext hänvisar nimbus till ett mörkt, lågt hängande regnmoln. Det är en typ av moln som vanligtvis medför regn, snö eller åskväder".

Med mange venlige hilsener fra Erik.
syntax 2025-10-22 18:09
Det heter kardanaxel, och är helt överlägset en kedjedrift. Kul att se bilder på detta danska underverk... :-)
En sådan skulle jag vilja ha!
Svar från Erik Madsen 2025-10-22 20:34
Hej Peter H. - tack för dina kommentarer.
OK - kardanaxel som låter bättre. Trots att produktionen upphörde för över 60 år sedan är cirka 4 000 enheter fortfarande registrerade och i bruk i Danmark. Detta är ett anmärkningsvärt högt antal, särskilt med tanke på att cirka 12 000 Nimbus-maskiner ursprungligen producerades. Idag kan man köpa en fin sådan för cirka 70 000 danska kronor. Med många vänliga hälsningar från Erik.
mojje 2025-10-22 21:06
Ojoj, vilken tjusig maskin. Kan tro att det låter trevligt när den varvas upp. Gamla fina maskiner dina bilder här visar det tydligt att det var finare maskiner förr.
Svar från Erik Madsen 2025-10-22 23:06
Hej Morgan – tack för dina kommentarer.
Den har ett väldigt speciellt ljud. I mitt blogginlägg, som länkas i det här inlägget, finns en länk till en YouTube-video där man kan höra motorljudet.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
gunte 2025-10-24 06:16
Nimbusmopparna är väldigt läckra, lite annorlunda tänk på designen. Passar dock inget vidare med en integral hjälm till...Visste inte detta om Nilfisk. Har en våt/torr dammsugare från dom, verkar hålla i en evighet trots att jag "misshandlar" den rejält.
HaD/Gunte..
Svar från Erik Madsen 2025-10-24 12:55
Hej Gunte – tack för dina kommentarer.
Han var lite ny som veteran MC-cyklist och jag kände inte för att berätta det för honom. Det finns några som fortfarande kör med de gamla hjälmarna, men det har med säkerhet att göra.
"Gamla hjälmar är fortfarande lagliga: Om du redan äger en hjälm som är ECE 22.05-godkänd kan du fortsätta använda den. Det finns inget krav på att omedelbart byta ut hjälmar, så länge de är i gott skick och inte skadade."
Ja, vi har också haft Nilfisk, men just nu är det en från Siemens - det känns lite som ett "förrädari" enligt mig, men det håller jag för mig själv :-)😊
Med många vänliga hälsningar från Erik
Bjarne 2025-10-24 19:05
Hej Erik! Tänk att stackarn fått vänta så länge! Nåja, han lider nog inte av det :) Snygga bilder allihop, men jag gillar den sista allra bäst. Ett bra exempel på att man inte måste visa allt.
Många vänliga hälsningar, Bjarne
Svar från Erik Madsen 2025-10-24 19:35
Hej Bjarne - tack för dina kommentarer.
Det stämmer, men han fick vänta längre än jag :-)
Den sista bilden var för att visa - först och främst kardanaxeln, men även sadelupphängningarna och de fina läderväskorna.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Vibybo 2025-10-25 15:04
Hej Erik! Det är en mycket vacker maskin, värd att renoveras under många timmar, helst med goda kamrater och en öl. En nyhet för mig att det var samma uppfinnare bak Nilfisk, vars högtryckstvätt jag har. Har stått och beundrat några Nimbus en gång i Ribe.
Svar från Erik Madsen 2025-10-25 16:34
Hej Stefan - tack för dina kommentarer.
Som tur är är ett stort antal av dem fortfarande igång i Danmark. Det finns också flera Nimbus-klubbar runt om i landet, där det förmodligen också dricks en enkel öl😊
Nilfisk-dammsugare säljs över större delen av världen.
Med många vänliga hälsningar från Erik.