Jag fotograferar livet runt mig och det jag ser på min väg. Dokumentarisk - reportage - situationer. Candid - Snapshots - Gatumiljö.

Roskilde-bloggen # 3251: Förra årets säsongsstart.

Roskilde, den 21. februar 2026.

Arkivbilder från 30 april 2025. Det var första gången jag var ute och köra för att dokumentera situationer i det offentliga rummet.

Det fanns fortfarande folk som bar jackor. Nästa dag såg jag många med bara armar – mestadels tjejer.

Jag hoppas fortfarande att min säsong börjar lite tidigare i år.

Det här är första gången jag laddar upp bilder utan att justera dem först. Så det måste vara FS som bestämmer hur de ska se ut här på min bloggs förstasida.

De ser mer korrekta och bättre ut om man klickar på + och förstora dem. Inte för att de förtjänar det särskilt :-)

Inlagt 2026-02-21 17:53 | Läst 133 ggr. | Permalink

"Det ser ju härligt ut, man får hoppas att det blir en vår i år. Grattis till ett silver igår, det var ett konstigt lopp att de släppte iväg två åkare, men jag antar att de trodde att de var ute efter spurtpoäng och att de sedan bara fortsatte och det var då för sent att komma ikapp. Konstig tävling, lite som cykel man får spurtpoäng i tävlingen fast de läggs ju inte till resultatet av själva loppet"


(visas ej)

Hur många stjärnor ser du här? * * *
Skriv svaret med bokstäver
mojje 2026-02-21 17:58
Ja säsongen närmar sig, idag har det varit plusgrader och det har kommit några regndroppar. Skoj att se dina bilder.
Svar från Erik Madsen 2026-02-22 15:49

Hej Morgan – tack för dina kommentarer.
Det har varit likadant här i Roskilde. Det snöade lite i morse, men det övergick snabbt i lätt regn. Det blir lätta plusgrader de närmaste dagarna och ingen nattfrost.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
pdahlen 2026-02-22 06:50
Det ser ju härligt ut, man får hoppas att det blir en vår i år. Grattis till ett silver igår, det var ett konstigt lopp att de släppte iväg två åkare, men jag antar att de trodde att de var ute efter spurtpoäng och att de sedan bara fortsatte och det var då för sent att komma ikapp. Konstig tävling, lite som cykel man får spurtpoäng i tävlingen fast de läggs ju inte till resultatet av själva loppet
Svar från Erik Madsen 2026-02-22 15:44

Hej Peter D. - tack för dina kommentarer.
Det ser inte så bra ut just nu med de låga temperaturerna vi har nu. Vi kommer dock att ha lätta plusgrader de närmaste dagarna +2--3-4 grader och ingen nattfrost.
Tack men också grattis till medaljerna i 50 km "Langrend".
Och framför allt med guldet för de svenska curlingdamerna. Curling får mycket uppmärksamhet här i Danmark. Silvermedaljerna för våra damer 1998 var fram till i år de första och enda vinter-OS-medaljerna överhuvudtaget!
Viktor är skicklig och har några fina resultat i världscupen, där han i den sista turneringen före OS kom på fjärde plats. Han var nära brons, men var tvungen att titta över axeln och det är oftast inte en bra idé.
Inför det sista loppet hade han legat i sängen i en hel vecka, så taktiken var att ge allt den kunde dra och se om det kunde lyckas med en lång utbrytning - och det gjorde det.
Han fick ett kungligt gratulationshälsning på det danska kungahusets webbplats. Vår kung är en riktig sportman och älskar snö och is. Han har varit på en resa med Siriuspatrullen och det är inget för "tøsedrenge", även om Trump gör narr av hundspannen.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Vibybo 2026-02-22 11:37
Hej Erik! Det ser helt underbart ut, som en helt annan värld, men snart kommer den!
Svar från Erik Madsen 2026-02-22 15:50

Hej Stefan - tack för dina kommentarer.
Vi hoppas och väntar med spänning.
Med många vänliga hälsningar från Erik.