Roskilde-bloggen # 3267: Nikon SB 800 blitz.
Roskilde, den 31. marts 2026.
Kom ihåg att klicka på bilderna.
Jag har fotograferat mycket med blixt. Både inomhus och utomhus. För motiv i motljus - porträtt och för kvälls-/nattfotografering.
Det är enkelt och imponerande med Nikons "Creative Lightning System". Jag hade alltid blixten monterad ock påslagen och i standby-läge, men jag har en särskild knapp på kameran som jag kan hålla nere om jag vill förhindra att blixten utlöses.
Här är några snabba exempel från häromdagen:
Mor och dotter. Iben kom direkt från jobbet i en bagerbutik.
Efter att jag lade Nikon-kameran på hyllan och bytte till min Sony a6000 har jag inte tagit många blixtbilder. Även om jag har en blixt til Sonyen, en Nissin i40, som borde kunna göra ungefär samma sak som Nikon SB800, är jag besviken. Men det är nog bara jag som är dum.
På gensyn.








Hälsningar Lena
Jag ser att du är bekväm med dina kvinnor, och dom med dig. Annars skulle det inte bli så fina avspända bilder!
Dom två sista bilderna är fantastiska. Kul att se tjejen som vi följt sen hon var kanske 3, 4 år??? Så otroligt söt och vacker.
Sten