Efter några års uppehåll med bloggande på fotosidan startar jag om 2024. Det kommer mest att handla om fotografi i olika former och en del om hur jag tänker runt mina bilder.
OmTag. Fixad mattskiva och fräsch film och framkallade införskaffad
Idag anlände lite bladfilm och ny framkallare på posten. Jag passade även på att kila förbi järnaffären och köpa ”urmakarverktyg” så jag kunde skruva loss skyddsglaset från mattskivan. Efter lite torkande så fixade det sig, känns skönt att inte mattskivan blev förstörd av den inträngda fukten.
Framför allt vet jag nu att jag kan plåta när det regnar utan risk, resten av kameran är i material som tål väta bara man låter den stå och torka. Så nu är det bara att köra igen, bilden över city är tagen med kameran förresten. Det är en speciell tjusning med långsamheten och kvaliteten i storformatskameran. Negativet är ju 15 gånger större än småbild eller ”fullformat” som det populärt kallas, så här snackar vi om fullformat på riktigt. ;)

Inlagt 2013-09-18 20:49 |
Läst 1765 ggr. |
Permalink



Jo den är bra.
-affe
Tack ska du ha Torbjörn, nu är det bara på det igen.
-affe
Så länge bulb funkar spelar inte resten så stor roll. ;)
Skämt å sido, man måste kunna plåta även när det är taskigt väder tycker jag. Om det i förlängningen kostar en slutarrenovering får man ta det. :)
-affe
Storformat inger respekt.
Well done.
/H
Tack ska du ha Hans.
-affe
Jo, nu kommer det mera. :)
-affe
/J-O
Fin vy där ifrån parken.
-affe
/ Bengt
Tack ska du ha Bengt, nu får jag masa mig upp på berget igen någon natt. :
-affe