Efter några års uppehåll med bloggande på fotosidan startar jag om 2024. Det kommer mest att handla om fotografi i olika former och en del om hur jag tänker runt mina bilder.

OmTag. När kameran gör konst.

Det är ju lite poppis med skakbilder, här är en som kameran bestämde sig för att ta utan att jag var medveten om det. OBS! Inget AI! 😁

Jag råkade trycka av i skogen när jag var ute med hunden, man ser husen och källan till ljuset och linjerna uppe till höger, exponeringstiden blev 2,5 sekunder och jag viftade tydligen runt med kameran en hel del. Men jag tyckte att bilden blev lite kul. Jag använde Kodacrome 64 i Color Efex  för att få lite mer stuns i färger och kontrast. Frågan är om det är jag eller kameran som har upphovsrätten? 🤔😉

Inlagt 2025-12-21 18:56 | Läst 191 ggr. | Permalink

"Jag tycker mest att jag lyckas med mörka bilder eller bilder på fötterna o dyl, så den där fick väsentligt högre kvalitet än vad jag oftast råka skapa. Den kan säkert gå som någon typ av modern konst, så det är bara att dra igång skrivare... ;)"


(visas ej)

Hur mycket är tolv minus två?
Skriv svaret med bokstäver
Måns H 2025-12-21 19:24
Grundregeln är ju att den som trycker av avtryckaren har upphovsrätten. Om verkshöjden är hög gäller den i 70 år, i andra fall 50 år.

Jag kan inte hjälpa det, men jag tycker att denna bilden har verkshöjd! Barbro von Malmborg här på fs skulle kunnat knåpa ihop den med mycken möda och stort besvär. Övre delen, strax t h om mitten, associerar jag på musik (noter) och musikinstrument (gitarr) fast jag vet att detta är slumpens skörd.
Svar från alf109 2025-12-21 19:36

Tack ska du ha Måns, jag tycker själv att den blev ganska häftig. :)
/Affe
ztenlund 2025-12-21 19:46

70 år efter knapptryckarens död, inte 70 år, dvs tiden kan vara väsentligt längre. Verkshöjden behöver inte vara hög, utan verkshöjd ska föreligga. Ribban behöver inte nödvändigtvis vara särskilt svår att ta sig över, men i många fall vid rättslig prövning så behövs det ju inte. De flesta som t ex vill ha betalt för någon sorts olovligt utnyttjande vill ju det inom 50 år från knapptrycket.
ztenlund 2025-12-21 19:47
Jag tycker mest att jag lyckas med mörka bilder eller bilder på fötterna o dyl, så den där fick väsentligt högre kvalitet än vad jag oftast råka skapa. Den kan säkert gå som någon typ av modern konst, så det är bara att dra igång skrivare... ;)
Svar från alf109 2025-12-21 20:01

Haha, jo ibland visar sig kameran vara en bättre konstnär om fotografen låter den vara ifred ;)
/Affe
mojje 2025-12-21 20:43
Den blev riktigt fräck, känns lite julig också på något sätt tycker jag. Bilden passar bra på en adventssöndag som denna. Bra!
Svar från alf109 2025-12-22 01:21

Tack ska du ha Morgan.
/Affe
Rumpelstiltskin 2025-12-21 22:23
Av nån anledning associerar jag till musik. Kanske en elgitarr.

När jag gör sånt där lyckas jag bara fota mina fötter. Vart jag spötter spötter jag på mina fötter...
Svar från alf109 2025-12-22 01:22

Tack ska du ha Erik, jo de flesta oavsiktliga bilderna blir på suddiga gångbanor och liknande. ;)
/Affe