Erik Madsen/DK
Den Danske Bloggen # 2114 / Rodinal, Tetenal Paranol S 1+25 ....
Roskilde, den 16. april 2021.
..... i 5-7 eller 9 minutter eller med "emfoto43-framkallar" när bilden tas - vanligtvis 1/250 sek. eller till och med 1/500 sek. :-) :-)
Om det kommer att bli resultat av ansträngningarna måste andra bedöma. Själv är jag mycket väl nöjd, trots att jag saknar träning i mörkrumsteknik.
För säkerhets skull, om mitt försök att vara "Sjov" inte kan förstås: - det här är alla digitala foton :-)




Foto: emfoto43.dk
Den Danske Bloggen # 2113 / Man ska aldrig säga aldrig .....
Roskilde, den 15. april 2021.
..... inte alls om man/jag inte är helt säker eller är på ett speciellt humör när man säger/skriver det :-)
Jag skrev häromdagen: PS: Ikke mere om filmsimuleringer. Men då kom jag på tanken att det finns andra som också skriver här på FS om speciella ämnende som de går upp i.
Fuji citat: "You can´t own a Fujifilm Camera and not love filmsimulations" - så förlåt - det gör jag. Jag vill dock inte "tjatte" så mycket om det. Tjatte = på danska - översatt av mig till: snabbt/meningslöst samtal, skvaller.
Här är några exempel på mina pt. simuleringar i kameran.
Bildtexterne är under bildene.

Min all-round färgfilm.

Min Vintage DIAS-film.

Min färgfilm för gatan/situationer. Som ett alternativ till svartvitt.

Min all-round svartvita film.

Min svartvita film för användning i svagt ljus (kväll och natt), vilket jag inte har gjort så mycket hittills. Det är inte så mycket skillnad i de 3 svartvita simuleringarna med detta inte så passande motiv.

Min svartvita film för porträtt. Eftersom jag bara har mig själv som modell kommer jag att avstå från att visa ett exempel på det idag :-)
Där kan lagras 7 simuleringar i Q-menyn. Jag testar för närvarande en färgsimulering för användning til porträtten.
Man kan växla mellan alla 7 lagrade simuleringar via Q-menyn och var och en kan justeras vid fotomomentet - utan att ändra de lagrade simuleringarna. Mer eller mindre kontrast i svartvitt - mer eller mindre färg i färgsimuleringarna och så vidare. Precis som hemma på datorn.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Den Danske Bloggen # 2112 / DSC00235-jpg
Inga ord och ingen bloggtext idag. Det var gott om det igår :-):-)
https://www.fotosidan.se/blogs/emfoto43/den-danske-bloggen-2110-tanker-og.htm#comments
https://www.fotosidan.se/blogs/emfoto43/den-danske-bloggen-2111-tanker-og.htm#comments
Endast etiketter.
Foto: emfoto43.dk
Den Danske Bloggen # 2111 / Tanker og funderinger - del 2.
Roskilde, den 13. april 2021.
https://www.fotosidan.se/blogs/emfoto43/den-danske-bloggen-2110-tanker-og.htm#comments
För skojs skull ville jag kolla in lite historia om FS-bloggen. Om du rullar tillbaka 5 356 blogginlägg är den första daterad 15 oktober 2006. Jag vet inte om allt börjar här? Men jag tror det - det är en kort inledningstext och med ett väldigt litet foto - läst 5200 gånger och ingen kommentarer.
Inlägg nummer 3 från 16 november 2006 är ett mycket omfattande omnämnande och information om Nikon D40 - läst 8513 gånger och med 3 kommentarer.
De första många inläggen är skrivna av redaktörerna (jag tror det är) och är främst med mycket text och utan bilder. De läses 4-5000 gånger och med mycket få kommentarer. Först den 16 februari 2007 dyker en välkänd och aktuell bloggare upp - Mikael Good med ett inlägg med en text och en mycket liten bild - läst 14 300 gånger och den får 3 kommentarer. Samma dag dyker vår allas Bengan upp med ett inlägg med en väldigt liten text (dvs. typografin) och en liten bild - läst 10970 gånger och få 7 kommentarer! Bengan är så definitivt en av de mest flitiga bloggarna och också en av de mest lästa. Det tar lite tid innan fler medlemmer kommer på planen. Håkan är en av dem och jag tror att han är den första som visar fågelbilder - med många läsare.
Jag vet inte när det blev möjligt att ladda upp bilder i större format eller när de kunde förstora? De första många bifogas med några mycket små foton, som inte kunde förstoras utöver vad man kunde göra med datoren genom att trycka på ++ på tangentbordet. Efter att ha bläddrat igenom 2006 och hela 2007 är min slutsats att det är ungefär detsamma som det som skrevs om då som idag - också om utrustning. Antalet bilder och storlekarna idag är något annorlunda än då. Jag tror att de många läste hade mycket att göra med nyhetsintresset. Jag förstår väl om de som har varit med från början kan bli lite trötta på att lyssna på oss nya (jag). Det kan inte vara så mycket nytt under solen - annat än repetitioner om nya och gamla kameror och nya bildbehandlingsprogram och så vidare.
Citat från en kvinnlig medlem - Jag vet inte vad det handlade om:
"Om skumma gubbar som egentligen bara vill prata objektiv".
Med mange venlige hilsener fra Erik.
Den Danske Bloggen # 2110 / Tanker og funderinger ..... del 1.
Roskilde, den 13. april 2021.
..... vilket jag också har gjort tidigare och som jag tänkte på för några månader sedan. Just nu gjort aktuell för mig igen - född av ett blogginlägg från Bob. Om hur många besökare han hade på sin första blogg för 10 år sedan - 7341! Utan att klaga på dagens besökare. Som jag läste det bloggar han fortfarande glad.
Jag skrev mitt första blogginlägg den 21 december 2012. En kort text UTAN BILD om att jag skulle blogga. Den lästes 3445 gånger och fick 4 kommentarer. Mit mest lästa inlägget lästes av 6266. Det var många som hade 3-4-5000 "besökare", som jag hellre skulle vilja kalla det. Jag (i dag) gick tillbaka för att kolla lite - från mitten av 2016 minskar antalet besökare kontinuerligt och idag ska man/jag vara nöjd med drygt 200! Så det är inte därför jag bloggar :-) :-)
Jag tror att det sammanfaller med att jag inte längre kommer til veteranträffar, säljer min Amazon och slutar som gruppvärd här på FS i gruppen VETERANFORDON. De blogginlägg som jag har fått flest besökare och kommentarer om har handlat om veteranbilar. Jag har inte lyckats ersätta det intresset med ett annat - kanske med fotografering på gatan och det är så många som gör. Så det gör jag så också och mår bra med det.
Med vänliga hälsningar från Erik.


