CITYSCAPES: BLOGGEN

Om Fotosidans grupp Cityscapes och mycket annat.

Jordskuggan och Venus bälte över stan

På väg hem från Coopbutiken på Bråddgatan här i Norrköping tittade  jag österut. Fullmåne, jordskuggan och Venus Bälte! Tack och lov har jag tagit bort den ständigt krånglande fingeravtrycksupplåsningen från Iphonen. Hann ta två RAW-exponeringar innan himlaspelet falnade.

Venus bälte är den rosa zonen på himlavalvet. Den har med ljusets spridning i atmosfären att göra. Blått ljus avlänkas mer av luftens molekyler, damm och aerosoler än rött ljus. Då ljuset gått särskilt lång väg genom atmosfären, nästan parallellt med jordytan, är det röda kvar. Tillsammans med blått ljus från luften högre upp bildas rosa. Ozon från stratosfären bidrar med purpurskiftning.

Därunder jordskuggan. Solen hade sjunkit strax under horisonten i väster. Solstrålarna kom inte åt att lysa upp den del av atmosfären som låg i skuggan av jorden.

17.40 enligt klockan på Rådhuset.

Publicerad 2021-02-26 20:12 | Läst 2010 ggr 3 Kommentera

Stadsväv V: Hoppsan, hur blev det så här?

En lucktomt bland många. Se bilden nedan. Kommunen hade köpt fastigheten där Chamberts möbelverkstad höll till, rivit husen och visste sen inte vad man ville utan grusade upp och gjorde P-platser. Det fanns en "av ålder bestående" plan från 1875. Den saknade dock egentligt innehåll. Byggnadsstadgan som kompletterade den av ålder bestående planen med en hel del konkreta bestämmelser om hushöjd mm hade upphört att gälla. Åren gick. Kommunen borde ha gjort en detaljplan, men icke. Jag är medskyldig, jobbade där några år men visste inte ens att det saknades aktuell plan.

Kring 2010, då nybyggnadstrycket var ganska lamt, fick ett företag möjlighet att köpa tomten. Dom ritade ett alldeles för högt hus, dubbelt mot grannhusen, men kommunen tyckte att det var bra att nåt byggdes och i och med att det skulle byggas så stort steg också markvärdet. Företaget hade tänkt sig bostadsrätter, men intresset var otillräckligt och projektet lades ner.

Sen gjorde fastighetsbolaget Magnentus AB entré. Inte oväntat ville de bygga lika högt. De var kommunen med på, men ansåg den här gången att bostäder inte var tillåtliga enligt den av ålder bestående stadsplanen.  Så Magnentus skiftade fokus till kontor. (Detta är vad som stod i tidningen. Realförhandlingarna kan ha gått annorlunda till.) 

Iallafall framgick att det nya huset skulle bryta av rejält mot omgivningen. Kanske ingen riksolycka, men dominera utan att det fanns något motiv utom kommunens och byggherrens önskan att bygga extra högt på just denna plats.

Bygglov meddelades, jag tror inte att någon överklagade, och Magnentus AB kunde börja bygga.

Kolla blogginlägget Stadsväv och följ bygget från början!

Publicerad 2021-02-25 21:50 | Läst 1793 ggr 1 Kommentera

Stan sålde gatan

Här låg en gata. Stan valde att sälja marken för att få ett stort P-hus, biograf och kontor. P-huset är som jag ser det en tillgång. Samtidigt blev stan tråkigare eftersom kvarteret blev för stort. Dagtid kan man passera igenom, men det är fastighetsägaren som har makten.

I en av de bästa böcker som skrivits om stadsplanering, "The Death and Life of Great American Cities", hävdade författaren Jane Jacobs med emfas att korta kvarter ger en mer levande stad än långa kvarter.

Publicerad 2021-02-25 09:04 | Läst 1779 ggr 1 Kommentera

Stadsväv IV, Byggare Bob jobbar på.

Av GDPR-skäl och dåligt namnminne avstår jag från att tala om vad platschefen på bygget mittemot hette. Det får bli Byggare Bob.  Då pålandet var klart var det dags att förbereda gjutning av bottenplatta. Dom hade ju skippat att gräva ner garaget, så bottenplattan kom i stort sett på  gatans nivå. "I stort sett" är nyckelord, för då allt var klart visade det sig att nåt inte stämde. Ska se om jag har bilder kvar på just den missen.

På svenska byggen springer olika yrkesgrupper emellanåt i vägen för varandra. Tidplanen är så tajt att många jobb utförs samtidigt. Eller att man kommer på att något behöver göras om. Som här, att en grävskopa gräver där ett annat lag nyss lagt ut tvättad singel för att få ett kapillärbrytande skikt. Platschefen får vara kaospilot och lösa allt allteftersom.

Publicerad 2021-02-24 09:45 | Läst 1879 ggr 2 Kommentera

"Cityscapes" inriktning. Samråd till 14 mars 2021.

Hej allihopa: Dags se över ingressen. För närvarande står det så här:

"Storstad eller liten ort, Cityscapes (stadslandskap) är gruppen
för dig som gillar att plåta scener och vyer i den urbana miljön,
utan att för den skull sätta människan i fokus.

Högt eller lågt perspektiv. Brett, stramt, färg eller svartvitt.
Storstad, småstad eller mindre ort. Sommarsol eller höstrusk
eller vinterväder, stämningen kan vara viktigare än husen.

Känslan av att befinna sig i den byggda miljön är ett krav där
också arkitekturen får en framträdande roll.

Bidra med information om var bilden är tagen!

Bilder som inte lever upp till ingressen riskerar att tas bort ur poolen,
allt för att få en renodlad cityscapespool."

Göran Segeholm bidrog nyligen med en konstruktiv analys.

Det tycks mig att det i gruppen inte finns någon tydlig gemensam uppfattning av vad genren "cityscapes" egentligen innebär. För mig är "cityscape" en urban version av "landscape", alltså ett "övergripande intryck" (för att citera svenska wikipedia) av en stads arkitektur, grönområden, infrastruktur.

Precis som i landskapsgenren bygger cityscapes på samspel. Jag vill se hur det ena påverkar det andra. Mötet mellan grönytor och industri, mellan biltrafiken och bostadshusen, mellan broar, vatten och alla byggnader. Jag är ute efter en känsla av hur det ena väver in i det andra.

..... Det får gärna förekomma mänskliga gestalter i cityscape-genren, men då som ett inslag i stadsmiljön. Känslan när jag ser bilden ska vara att jag "ser en stad", inte en individ. Skillnaden är densamma som den naturfotografin gör mellan "landskapsfoto" och "djurfoto". Helt olika genrer.

Som gruppvärd tycker jag att vi ska ta till oss budskapet. Härmed ett förslag till ny ingress.

Cityscapes (stadslandskap) handlar om staden. Gatufoto är en genre, arkitektur en annan. Cityscapes upptar zonen däremellan. Hur det ena väver in i det andra. Centrum, förorter, industriområden, gator, broar, ledningar, grönytor och ingenmansland. Fina gatan och skruttigare ställen. Utbudet. Årsringarna. Avlagringarna. Stämningen.

Gärna mänskliga gestalter, men då som inslag i stadsmiljön. Färg eller svartvitt. Sommarsol, höstrusk eller vinterväder.

Bidra med information om var bilden är tagen! Här finns bilder från världens alla hörn.

(Om en bild inte alls passar in riskerar den att tas bort, detta för att ha en rimligt renodlad stadsmiljögrupp.)

Hur stämmer det nya förslaget för er? Hör av er med synpunkter, lämpligen med kommentarer här i bloggen. Fram till och med söndag 14 mars 2021.

Publicerad 2021-02-23 11:05 | Läst 1120 ggr 3 Kommentera
Föregående 1 ... 175 176 177 ... 180 Nästa