OmTag. En fika med Krister.

Krister var tvungen att svara på ett SMS.
Jag fikade med Krister i dag, vi har varit kompisar ganska länge nu och träffades genom fotografin för en massa år sedan.
Bland annat så har vi ingått i ett par löst sammansatta fotografgrupper som ställt ut tillsammans. Fyra Fotografer som bestod av Per-Erik Åström, Göran Tonström, Krister Klerus och mig är nog den de flesta känner till.
Kristers finstämda humanistiska fotografi är alltid en inspiration. Ofta jobbar Krister i projektform där han väljer ut människor ur ett område som han fördjupar sig i och fotograferar under en längre tid, som ungdomarna en sommar på Plattan, tatuerare, hantverkare osv.
Idag fick jag en ny bok Krister gjort med ett urval av sina bilder, som alltid fina bilder och som alltid givande och kul att träffas.


Daniel
Ja den var verkligen fin.
/Affe
/per-erik
Det var det Per-Erik.
/Affe
/Torbjörn
Speciellt detta att göra böcker borde man ta tag i, lite som de gamla hederliga fotoalbumen. Det blir nog inte mycket kvar till eftervärlden annars, och att se bilder på papper är en gelt annan sak.
/Affe