Jag och min kamera.

Här kommer det att finnas mycket bilder, hoppas jag:)

Bättre sent än aldrig:)

Ibland stökar livet till det så att man blir "lite" sen med att leverera. Därför kommer det nu lite sena studentbilder, dom sista bilderna  blev klara igår.

Önskemålet från studenten, Hanna, var att få in skog och natur i bilderna.

Jag brukar inte fota porträttbilder men jag ställer ibland upp för nära vänner och det var 3 år sen sist.

Största problemet jag hade var ljuset, det var ganska mörkt ibland träd och buskar, därför blev jag tvungen att ta till blixt när det inte räckte med reflexskärmen för att få bra ljus i ansiktet.

Vi provade runt i olika miljöer och Hanna var mycket tålmodig och poserade fint framför kameran trots att myggorna ville bita henne hela tiden.

Postat 2014-09-08 18:27 | Läst 3274 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

Park Festival i Eskilstuna

Det var Park festival i Eskilstuna för 2 veckor sedan, bilder kommer tyvärr  lite sent, ibland vill livet annat än att redigera bilder. Det många olika  aktiviteter för både för stora och små Eskilstunabor.

Barnen hade verkligen kul inuti dessa bubblor.

Det var väldigt kul att det var segelbåtar på ån, det gav en helt ny stadsbild och gjorde centrum mer levande.


Det var många olika uppträdande som var gratis, bland annat Jill Johnson.

Postat 2014-08-23 17:38 | Läst 2825 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Jill Johnson

Lite bilder från Jill Johnson konsert i Eskilstuna.

Postat 2014-08-10 13:47 | Läst 3663 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Östasiatiska museet

I veckan var på utflykt till Stockholm och var på Östasiatiska musset.

Det var väldigt mörk  där och alla föremål var bakom glas så bilder är inte så skarpa. Jag har fotat med iso 3200 och på 1/6 sekund på frihand, jag fick ta stöd av det som fanns och vara stadig på handen, ett glas vin till lunchen hjälpte nog till lite.'

Bilder från den kinesiska delen.

Den här mannen ligger precis som han blev hittad, han är från -4500 år sedan.

En av de pampigaste serviserna som importeras till Sverige från Kina var Gripsholmsservisen från 1780-talet.

En samurajrustning från den Japanska delen

Dessa figurer var bara 2-3 cm höga.

Självklart avslutade vi vårt besök med en kanna med grönt te.

Postat 2014-07-20 20:58 | Läst 2299 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Käringsund på Åland

Vi gjorde en utflykt till Käringsund när vi var på Åland.

Där finns det många vackra sjöbodar runt viken.

Det växte även orkideér där.

Kaffe med härlig utsikt.

Ålands jakt och fiskemuseum låg där och där fanns en motorkälke.



Postat 2014-07-11 23:14 | Läst 2941 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera
Föregående 1 ... 65 66 67 ... 92 Nästa