Erik Madsen/DK

Jag fotograferar livet runt mig och det jag ser på min väg. Dokumentarisk - reportage - situationer. Candid - Snapshots - Gatumiljö.

Danske Bloggen 793 / Wow för en titel och anklagelse: jpg-fundamentalister !!!

________________________________________________________________________

Jag har följt en lite - enligt min mening - uppvärmd debatt om RAW mot JPEG. Debatten eller diskussionen är inte ny och den förekommer regelbundet. Där man/jag annars fick hela tiden en känsla av att det var oseriöst, om man inte skjutat RAW-filer - så nu är det helt vänt upp och ned. Om man måste ta de sista dagarna av argument och debatt på det nominella värdet.

Jag antar att jag är en av medlemmarna som hänvisas till med ovanstående nya titeln. Eller är jag bara nærtagen och överkänslig, men jag tycker det är ett mycket våldsam uttryck, även om det kan vare skrivet med et glimt i ögat.

När jag skriver om jpg-filer direkt från kameran är det inte för att skryta eller att "visa mig". Och inte als för att vara fundamentalistisk, min inställning är inte av religiös natur alls. Jag har aldrig skrivit eller menat att jpeg var bättre än RAW - för mig handlar det om att dela erfarenheter med andra här på FOTOsidan och att få inspiration från andra. Då är det säkert någon som menar att det kan vara ligiltig, men jag menar att vi är en grupp med samma intresse för PHOTO, både bilder och utrustning. När jag nu skriver utrustning, vet jag att det nu är många som svarar med den slitna klyschan: "Man undrar naturligtvis inte om vilken hammar tømreren använder eller vilka borstar och färger konstnären har använt för sin målning". Nej, kanske inte som åskådare, men inom gruppen kan jag lova att man pratar och utbytar erfarenheter om utrustning och material. Under min tid i bilindustrin som "regnskabsmand", ska jag bara säge att det inte var  likgiltig, vad märken av verktyg där skulle köpas - mekanikerna hade absolut vissa önskningar och åsikter. När jag var ung skulle jag försöka prova min skicklighet som målare, då var det helt naturligt att jag frågade min farbror, som var konstmålare, om vilke borstar, dukar och färger jag skulle investera i.

Slutligen bara denna lilla pip - utveckling gör naturligtvis också sit. Kamerorna blir bättre och bättre - Bildredigeringsprogrammen blir alltmer avancerade. Jag skal avstå från att prisa och markera Fuji och deras JPEG-filer och film simuleringar idag och i framtiden :-)

Hälsningar från Erik.
© emfoto43/Roskilde.

PS: Jag fick aldrig en karriär som konstmålare, men jag lärde mig en hel del om materialerne :-)

Postat 2017-11-11 14:59 | Läst 3630 ggr. | Permalink | Kommentarer (12) | Kommentera

Danske Bloggen 791 / X100F med fuld åbning f/2.

________________________________________________________________________
Ena dagen med Matfotografi och nu här en nærstudie / selfie - då kan det väl inte vara mer oseriöst och självcentrerad eller vad?

Som sagt med full öppning f / 2.0 - och enligt experterna skulle det inte vara optimal med denna optik. Det skulle vara lite mjukt - även i mitten, men för porträtt är det OK eller vad ? 

f/2 - 1/60 sek. - auto iSO 1000 - Acros+y - Hi -1 - S +1 - Sharp +1 - DR100% - NR -4

 

Hälsningar från Erik.
© emfoto43/Roskilde.

Postat 2017-11-06 21:13 | Läst 1642 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera

Danske Bloggen 782 /  Konverterad från s / v till s / v .....

________________________________________________________________________

..... Kan man säga det?

Acros standard - dvs 0 i alla inställningarna i kameran. Efter behandling i "Tonality" programmet (liknande Silver Efex).

Förstora.

P - f/5 - 1/125 sek. - ISO 400 - DR 200%.

Hälsningar från Erik.
© emfoto43/Roskilde.

Postat 2017-11-01 00:10 | Läst 1569 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Danske Bloggen 780 / Ut med Acros för svartvitt fotografi?

________________________________________________________________________

..... Jag menar för "seriös" fotografi?

"Flat" - "grå" - "för skarp" etc. är några av de kommentarer jag har träffat på.

Jag hörde en engelsk fotograf säga (jag har sagt tidigare): "Anyone can take a Picture, but not anyone can make an image". Vad betyder det? Jag förstår det så att vi kan alla ta ett foto och sedan behandla det baserat på ett mer personligt (seriöst) sätt i våra redigeringsprogram - och vi har en bild/an image.

Nu gör jag det som jag vanligtvis inte gör - att visa samma motiv i olika versioner (vanligtvis färg ctr Svartvitt), men här för att illustrera möjligheterna med Acros direkt från kameran. Bild nummer 3 här är med den grundinställningen jag har kommit till som min standard. Om "artisten" kommer till mig, kan jag alltid arbeta med det i "Silver Efex Pro", i "Tonality" eller i "PhotoScape X"!

Bildtexterne är under bilderne.

P - f/5 - 1/125 sek.  - ISO 400 - DR200% - Hi tone 0 - S tone 0 - sharp 0  - Across standard.

P - f/5 - 1/125 sek. - ISO 400 - samme som ovenstående med undtagelse af fuld  S tone +4.

P - f/5 - 1/125 sek. - ISO 400 - DR200% - Hi tone -1 - S tone +1 - Sharp +1 - Acros +y.

Hälsningar från Erik.
© emfoto43/Roskilde.

PS: Var inte för hård mot mig om skärpan. En gammal man på lite osäkra ben och handhållna :-)

Postat 2017-10-31 19:27 | Läst 4929 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Danske Bloggen 779 / 6x6 och soft.

________________________________________________________________________

Fortsatt 6x6 och svartvit. Men här Acros och Silver Efex Pro 2 i samarbete.

https://www.fotosidan.se/blogs/emfoto43/danske-bloggen-778-6x6-och-acros.htm#comments

Med en gammal glasögon . Övergångsglasögon från när jag opererats för grå starr.

Hälsningar från Erik.
© emfoto43 / Roskilde.

Postat 2017-10-27 22:05 | Läst 5135 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera
Föregående 1 ... 108 109 110 ... 141 Nästa