Erik Madsen/DK
EM-bloggen # 2393 / Konvertera från färger till svartvitt.
Roskilde, den 21. februar 2022.
En av de första fotografierna som togs med Fujien (7. august 2017) med Fujis digitale filmsimulering "Provia". Konverterade idag (21. februar 2022) med Silver Efex Pro 2 med deras "Neutral". EXIF: f/5,6 - 1/500 sek. - ISO 200.
Det är inget jag brukar göra mer. Det var mest i början av min digitala periode, som började några år innan mitt medlemskap här på FS. Det var mest i de fall jag var tveksam till vad som bäst passade motivet i fråga.
Så småningom blev jag influerad på många ställen och av många olika fotografer – både online, men också av flera medlemmar här på FS. Det är positivt och lärorikt och samtidigt lär man/jag också att det finns många motstridiga åsikter och uppfattningar inom denna underbara hobby.
Sommaren 2017 sålde jag min Amazon och vi firade vår 50-åriga bröllopsdag. Vad har detta med konvertering att göra? Jo där gav jag mig själv en Fujifilm X100F – dels som en tröst för försäljningen av Amazonen och dels för att fira dom 50 år. Sedan dess fick min fotoglädje ett boost, vilket har fått mig att försöka fotografera som jag gjorde på "gamla" dagar :-)
Idag, innan jag ger mig ut för att fotografera, väljer jag vilken "film" jag vill använda och det kan komma att ändras då och då. För mig är det skillnad på vilka motiv jag letar efter – beroende på om jag har färger eller svartvitt i tankarna.
På gensyn.
EM-bloggen # 2386 / Agfa Scala.
Roskilde, den 15. februar 2022.
OBS: Digitale simuleringar - inte nödvändigtvis spot on.
Med Fujis Acros som utgångspunkt.
DSCF0671.jpg. 23 mm (35 mm ekv.)
DSCF0673.jpg. Digital tele i kameraet (70 mm ekv).
På gensyn.
EM-bloggen # 2385 / Udda ISO-inställningar # 2 och slut.
Roskilde, den 14. februar 2021.
Ytterligare ett inlägg om mina experiment eller lek med DIGITAL svartvit SIMULERING. Och med lite mer EXIF-information för Acros Fuji X-fotografer.
Fujifilms Acros simulering med gult-filter och följande EM-inställningar i kameran: f/4 - 1/180 sek. - ISO 12.800. Dynamiskt omfång: 400%. Brusreducering: -4. Skärpa: -1 og slutlig vitbalans: Röd - 8 och Blå - 8. Lägste ISO känslighet: 3200 och högsta ISO känslighet: 12800.
På gensyn.
PS: Underbar hobby.
EM-bloggen # 2383 / Udda ISO inställningar och full glugg.
Roskilde, den 11. februar 2022.
Jag fick en gång en kommentar om varför jag för ett svartvitt foto hade TVINGAT ISO-inställningen ända upp till 12800.
Jag har en av tre programmerade ISO-inställningar i kameran och den som används här är:
Min. känslighet: 3200
Max. känslighet: 12800
Min. sluttartid: 1/500 sek.
Varför är det så ? För jag gillar resultatet när det kommer till svartvita bilder. Naturligtvis är detta ett helt annat snack när det kommer till färgfotografering.
På gensyn.
EM-bloggen # 2378 / Svartvitt.
Roskilde, den 2. februar 2022.
Jag hade inget nytt aktuellt material för idag. Har varit upptagen med en del kontorsarbete som en av boendeombuden. Vi måste hålla det årliga lagstadgade beboermötet före den 1 april. Det har ställts in de senaste 2 åren, så nu går det inte längre. Alla restriktioner har nu hävts i DK, förutom besök på vårdhem och sjukhus, där måste man bära munskydd.
Ikväll satt jag och gick igenom mina arkiv. Jag måste hitta och välja ut bilder på mitt yngsta barnbarn, som ska konfirmeras i maj. Det är ett stort jobb med alla dem som jag har tagit :-) Men så stötte jag på dem här också.
Jag hade en gång en Nikon Coolpix P7100, som var känd för att kunna leverera utmärkte svartvitt direkt ur kameran - här är några exempel från 2013:
Det var då detta kunde genomföras (med krykkerne).
Interiörbilder från ett par kompisars hus.
På gensyn.












