OmTag

Efter några års uppehåll med bloggande på fotosidan startar jag om 2024. Det kommer mest att handla om fotografi i olika former och en del om hur jag tänker runt mina bilder.

OmTag. Fin morgon, friidrott och Stieg Larsson

Det var en fantastisk morgon, vi knallade ut på Långholmen och njöt en stund jag och Sally. När vi kom hem fick jag kyla ned henne lite med duschen så nu ligger hon och slappar.

Förutom de ständiga mikrokonflikterna i bloggar och forumtrådar har det inte hänt så mycket. Bolt tog hem guldet även på 200 meter, skön snubbe. Dom unga svenska stavhoppartjejerna imponerar både med sina personligheter och sina prestationer.

Såg lite av damernas gångtävling, en sport jag inte blir riktigt klok på? Några av mina gamla polare är gamla friidrottare så jag antar att de sitter naglade framför TV-apparaterna på nätterna, friidrott är suveräna evenemang just för att det hela tiden händer något.

Cirkus Stieg Larsson drar på turné, att göra stålar på någon annans framgångsrika författarskap?! Jag tycker att det är osmakligt, alla inblandade framstår som första klassens krämare i mina ögon. Kan man inte låta Stieg Larsson vila i frid?

Postat 2015-08-28 11:35 | Läst 2305 ggr. | Permalink | Kommentarer (9) | Kommentera

OmTag. Om man sticker ut hakan...

Jag för ganska många år sedan. Bilden har inget med texten att göra. Fotograf: T. Kullberg

Sticker man ut hakan får man vara beredd på att ta emot en och annan snyting, är man inte det så är det bäst att att låta bli. Blir lite konfunderar över detta ibland på nätet, de som är snabbast att ge sig på andra är ofta också de som har svårast att själva ta kritik.

Om någon surnar till på deras egna påhopp ser de sig som missförstådda och om någon kritiserar dem själva är de mobbade. Att alltid se sig själv som ett offer tycks ingå i rollen. Att det finns, framför allt på nätet där det är riskfritt, sådana som gillar att provocera borde väl knappast vara någon överraskning. Det enklaste är väl att inte låta sig provoceras, man måste ju inte läsa och reagera på precis allt?

Det tråkiga tycker jag är ”tröstarna” som alltid tar parti för den som ger uttryck för det hen anser är en begången oförrätt, ofta tar en massa människor ställning i en konflikt de själva inte ens bemödat sig att ta reda på bakgrunden till. En stor anledning till näthatandet och allt förtal som snurrar runt, detta kan ställa till med stora problem.

Så snälla, innan ni sprider er sympati och tar ställning så ta åtminstone reda på grunden till konflikten, mycket obefogat elände skulle undvikas i så fall. För att förtydliga mig handlar inte detta om mig, jag anser mig inte blivit påhoppad av någon och jag tror inte att jag hoppat på någon annan heller.

Postat 2015-08-28 01:59 | Läst 1936 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

OmTag. Ibland förstår jag ingenting, hjälp mig!

Jag blir lite fundersam när jag ser en hel del gatufotografi här på fotosidan. Jag kan liksom inte hitta någon tanke i bilderna: Vad vill fotografen visa? Ofta tycker jag att det är en form av bilder av anonyma människor på gatan som inte säger mig något annat än att fotografen vågat ta en bild? Förmodligen är det jag som missar poängen, men ibland skulle det vara fint om fotografen förklarade vad hen vill med sina bilder.

Att publicera en bild bara för att det är två snygga brudar på ett övergångsställe, eller en tjockis som man tycker ser kul ut håller inte riktigt i min värld. Nu skall jag inte försöka skriva någon på näsan vad han eller hon skall göra, men som sagt ibland skulle det vara bra med en förklaring av vad det är fotografen vill åstadkomma med sina bilder; om inte annat för att en sådan korkskalle som jag skall begripa det lite bättre.

Postat 2015-08-27 09:36 | Läst 1790 ggr. | Permalink | Kommentarer (11) | Kommentera

OmTag. Nostalgi

Allt var givetvis inte bättre förr, det mesta var säkert till och med sämre. Men bussarna var i alla fall tuffare när bilarna byggde mer på estetik än aerodynamik.

En annan sak var framtidstro, något som ofta tycks saknas idag. Framtidstro bygger på tron om att framtiden skall bli bättre och för detta krävs visioner. Jag upplever en ganska utbredd visionslöshet idag, det mesta verkar handla om att förvalta sakernas tillstånd.

Politiskt har man triangulerat ihjäl varandra till den milda grad att det inte verkar finnas några alternativa synsätt på hur man vill att samhället skall utvecklas. I brist på visioner ses det reaktionära som det enda möjliga, åtminstone för många som inte är nöjda med sakernas tillstånd. Man vill backa sig in i framtiden, Sverige skall helst bestå av etniska svenskar i folkdräkt som dansar runt midsommarstången och husen skall vara röda med vita knutar.

Allt för att man inte vågar ha några visioner. Det går inte att förvalta eller att backa sig in i framtiden, framförallt våra politiker borde ta sig en ordentlig funderare på detta.

Postat 2015-08-26 14:59 | Läst 1091 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

OmTag. Kinhin eller gåing det är den stora frågan?

Såg att det var tjej-gåing runt Årstaviken 8 km idag, på gräsmattan i Tanto var det fullt pådrag med musik och uppvärmning. Sally och jag gjorde i stället vår sedvanliga kinhin i långsamt tempo.

Natten som gick var en av få riktigt varma nätter denna sommar, det var dryga 19°C när vi var ute vid 2 tiden, men redan i kväll skall tydligen regn och lägre temperaturer vara på ingång. Sommaren kanske gjort sin sista kraftansträngning för i år?

Själv har jag varit, i huvudsak, tacksam för den dåliga sommaren, jag tror inte att Sally hängt med fortfarande om det hade varit värmebölja i flera veckor som det ofta brukar vara.

Den nya kameran (X100T) tuffar på till full belåtenhet, äntligen en rapp, smidig och diskret ny kamera som jag trivs med. Tidigare föredrog jag 50 mm (i småbild) men jag börjar mer och mer gravitera mot 35:an (ca 23 mm i ApsC). Bägge brännvidderna ligger ungefär lika nära normalen men åt olika håll och motsvarande 35 mm är betydligt enklare att plåta med tycker jag.

Det snackas ofta om vilka objektiv man behöver? Om man skall knalla runt på stan och fotografera räcker det gott för mig med en 35:a eller en 50:a, när jag väl fått in brännvidden i ryggmärgen behöver jag inte bry mig om något annat än bilden, och det tycker jag är en stor fördel.

Postat 2015-08-25 19:33 | Läst 1121 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera
Föregående 1 ... 153 154 155 ... 302 Nästa