Här kommer det att finnas mycket bilder, hoppas jag:)
Försökt förbättra en 45 år gammal färgbild, nu en till version.
Har testat lita med att fixa till en gammal bild som jag scannat in. Har ökat kontrasten, ökat mättnad, lag på en aning färg på blommorna, tagit bort skräp i bilden, bättrat på skärpan och ökat kontrasterna i ögonen.
Men nu tycker jag att vi ser åksjuka ut.
Vad tycker ni om resultatet?
Originalbilden
Min version
Version 2, har nu minskat grönt och förbättrat vitbalansen. Det är min första bild jag har försökt att "rädda". Det var riktigt kul, nu måste jag scanna in flera bilder.
Inlagt 2012-04-07 01:14 |
Läst 3760 ggr. |
Permalink

Det här är min första bild som jag renoverar, det var så kul att jahg inte kom i säng förrens kl 3 inatt. Nu har jag en ny version med det gröna borta och bättre vitbalans.
/Mari
Tack så mycket! Har nu gjort en version till, det var så kul att jag inte kunde låta bli.
/Mari
Oj :o) Vilken skillnad, jag uppfattade den inte riktigt så grön igår kväll.
Det var ganska sent igår, ögonen var nog trötta och Ibland tycker jag att man blir lite "färgblind" därför är det så bra att flera kan titta på ens bilder. Nu funderar jag på om den blev lite för blå, men nu får den vara ett tag, sonen kom precis hem och vi ska äta lite god mat.
Ha en bra kväll!
Mari
med önskan om fin fortsatt helg
med många förbättrade bilder till glädje för många
hälsar
gun-Inger
Tack ska du ha! Det blir nog fler bilder, tyckte det var väldigt kul:
Ha en bra kväll!
Mari
Riktigt snyggt jobb! Kul att se vad det går att göra. Får nog lov att lära mig det där så småningom... :-)
Det var roligt att du hamnade på min blogg när du gogglade. Kul att du tycker att bilden blev bra. Jag håller på att scanna in en hel hög med gamla bilder, mest svartvitt. Det är en del pyssel ändå men det är bara roligt.
Mvh
Mari