MITT INRE RUM...

"Hjärtats tankar & funderingar"

Bättre sent än aldrig...

Äntligen kom jag ut och fotograferade denna vinter!!! Eller, det har ju redan hunnit bli vår... Men i alla fall, bättre sent än aldrig.

Hade min hund Pepsi med mig, så det fick gå undan. Hann dock ta några bilder vid sjön Rudan här i Handen. Blev en hel del bildbehandling också (med Pepsi liggandes i mitt knä hela tiden). Hoppas Ni gillar resultatet.

Kram Milla

Kommentera gärna denna bild genom att klicka på den, tack!Foto: Camilla Thieme

Postat 2012-03-08 23:44 | Läst 1314 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Det lönar sig att fråga...

Jag skrev till Haninge Kommun och frågade om det fanns möjlighet att "tjäna en slant" på min bild som de använt till en reklamskylt för Haninge Kommun. Eftersom "bylinen" var så liten att den knappt syntes och det lönade sig!

Idag fick jag ett mail från kommunen där de skrev att jag skulle få 500 kr i "ersättning". Gissa om jag blev glad!!!

Kram Milla

   

 Foto: Camilla Thieme

Postat 2012-03-08 14:02 | Läst 1858 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

So far, so good...

Igår besökte Pepsi och jag Haninge Djurklinik för att ta reda på om Pepsi är dräktig. Eftersom det var för tidigt för ultraljud kunde veterinären bara känna på Pepsis mage och ställa några frågor till mig angående hennes senaste löp.

Undersökningen visade tack och lov inga tecken på att Pepsi är dräktig, (förutom hennes svullna ljuver/spenar).

På torsdag nästa vecka skall vi tillbaka och göra ultraljud...

Kram Milla

När vi kom hem från veterinären var vi båda väldigt trötta av all spänning och ny intryck och tog oss en "tupplur" i grannens kökssoffa.

Se så sött Pepsi håller sin tass på min hand (och jag på hennes)...Foto: Camilla Thieme

OBS! Mobilkamera (HTC Incredible S)

Postat 2012-03-08 07:44 | Läst 2188 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Till veterinären...

Ikväll skall jag till veterinären med Pepsi för att ta reda på om hon är dräktig eller ej. Håll tummarna att så inte är fallet, tack! 

Kram Milla

Foto: Ricke Johansson

Bildredigering: Camilla Thieme

Postat 2012-03-07 11:04 | Läst 1796 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Skendräktig eller tjuvparad!!!

                          

Jag mailade ett foto på Pepsi till uppfödaren och före detta ägaren Susanne och hon reagerade då på att Pepsi hade väldigt svullna bröst/spenar. 

Nu misstänker vi att Pepsi (som löpte precis innan jag köpte henne samt två dagar hos mig) är skendräktig eller tjuvparad!!!

Så nu blir det ett besök till till Haninge Djurklinik och en eventuell abortspruta... Det känns inte alls lustigt. Jag är så orolig för att Pepsi skall "ta skada" av sprutan eller inte må bra av den.

Någon som gett sin hund en abortspruta? Hur gick det till och hur mådde hunden efteråt? Berätta gärna!

Kram Milla

Så här ser Pepsis mage och bröst/spenar ut: 

Foto: Camilla Thieme

OBS! Mobilkamera (HTC Incredible S)

Postat 2012-03-06 09:04 | Läst 5581 ggr. | Permalink | Kommentarer (10) | Kommentera
Föregående 1 ... 102 103 104 ... 263 Nästa