Militärer

En bild som jag nog har visat tidigare...

Det här är två generaler, bilden är från 60-talet. Det var lite lugnare då och även om "kalla kriget" pågick så var det väl inte så många som oroade sig för ett tredje världskrig. Det var i alla fall lite mindre oroande än vad det är nu...

/Tomas

Publicerad 2026-04-13 20:12 | Läst 266 ggr


(visas ej)

Vad heter hufvudstaden i Sverige?
Måns H 2026-04-13 21:21
Visst ser det gemytligt ut, men risken att nån konflikt skulle urarta fanns hela tiden. Eller att ett falsklarm skulle starta en vedergällning.

Kubakrisen då Sovjet skulle placera kärnvapenmissiler på Kuba ---- då var det nära. Det var ett chicken race. Chrustjev hade bedömt att Kennedy skulle vika ner sig, men så var inte fallet.
Svar från TomasKronberg 2026-04-14 20:05

En del har ju kritiserat Kennedy för att han ställde ultimatum och var nära till ett mycket "skarpt läge", men det ordnade sig ju till slut.
syntax 2026-04-13 21:30
Du är väl en bit yngre än jag, och upplevde inte själv Kubakrisen 1962 - när Sovjetunionen hade stationerat kärnvapenmissiler på Kuba, och USA krävde deras avlägsnande. Jag var 18 år då, och kommer väl ihåg panikstämningen, både här hemma och internationellt. Vi var rädda på riktigt, och det på goda grunder.
Jag tror att även dagens historiker är överens om att vi aldrig har varit närmare ett tredje världskrig. I sista stund vek Sovjetunionen ner sig, och avlägsnade kärnvapenmissilerna från Kuba.
Dagens situation är besvärlig och farlig - men kommer nog inte i närheten av oktober 1962 då de båda kärnvapenmakterna defakto hade fingret på avtrycket till kärnvapenkrig.
Vilka är de två generalerna förresten?
Svar från TomasKronberg 2026-04-14 20:14

Jag var själv 12 år då och jag uppfattade nog inte riktigt allvaret till fullo. Minns bara att TV avslutade bilderna från nyheten att ryssarna dragit sig tillbaka med bilden på en fredsduva - det kommer jag ihåg.

Bilden är från ett befälsutbildningsläger för militärtolkar som heter Kjellviken och ligger nära Strömstad och ligger vid havet. Dit kunde familjerna komma också.

De flesta deltagarna var inte stamanställda militärer, så inte heller min far. Men han talade flytande ryska eftersom han var född i Estland och inte fick tala estniska i skolan. Han talade dessutom flytande estniska, finska och svenska förutom att han kunde tala tyska, engelska och franska (!) Önskar att jag ärvt lite av hans språkförmåga. Det har däremot mina systrar gjort. De är dessutom med på bilden.

Med ledning av det kan jag säga att det här måste vara sent 60-tal. Vilka generalerna är vet jag inte, min far visste förstås men honom kan jag inte fråga längre eftersom han dog 2016. Det verkar vara armechefer hursomhelst av uniformerna att döma.
Åke
Frågan om vi inte var närmare ww3 1983 då Sovjet missförstod västsidans militärövning ”Able Archer 83”.😱
Svar från TomasKronberg 2026-04-14 20:20

Det har säkert varit fler incidenter som vi inte vet något om. Missförstånd och osäkra data om annalkande robotar. Såg något fall där ryssarna tolkade en missil fast det var någon slags reflex i radarsystemet. Inget hände dock, man tryckte aldrig på någon knapp.

Lite olustigt är det. Men jag antar att det inte är EN person som fattar det slutgiltiga avgörandet om vedergällning. Skulle möjligen vara D.T. då och det kan ju få en att bli mörkrädd.

Nobels fredpris kommer han ju aldrig att få. Tur för norska nobelkommiten att de inte delade ut den till honom förra året, hade ju blivit pinsamt..
Åke 2026-04-14 23:49

Det ena missförståndet du tänker på är antagligen den här:
” Stanislav Petrov (1983): Den 26 september 1983 tjänstgjorde överstelöjtnant Stanislav Petrov i en bunker utanför Moskva. Sovjetiska satelliter rapporterade felaktigt att USA hade avfyrat kärnvapenmissiler. Petrov valde att lita på sin intuition och bedömde varningen som ett falskt alarm, snarare än att rapportera en inkommande attack till sina överordnade, vilket troligen förhindrade en sovjetisk motattack och ett fullskaligt kärnvapenkrig.”
Petrov blev avskedad för tjänstefel! Vi har en stor tacksamhetsskuld till honom att han tänkte själv!