Här kommer det att finnas mycket bilder, hoppas jag:)

Ett äventyr på Lofoten med vandring och vyer, del 2

Vi bodde på Henningsvær Rorbuer AS, som ligger på ön Hellandsøya. På den här resan bor man i stugor tillsammans med två andra deltagare, något vi aldrig hade testat förut, så det kändes lite spännande. Men det visade sig vara både mycket roligare och bättre än vi hade trott! Vi delade stuga med två andra trevliga kvinnor som hade nära till skratt, vilket bidrog till en härlig stämning.

Vi åt gemensamma måltider i en av stugorna, det var lite trångt, men just det bidrog till en varm och familjär känsla. Man kunde höra alla, prata med alla, och det skapade en fin gemenskap. Jag kan verkligen rekommendera att resa på det här sättet , i en liten grupp där man bor nära varandra, vi var 11 st inklusive Niclas och Fia.

Varje kväll gick Niclas igenom planerna för nästa dag. Det fanns ingen fast resplan, utan aktiviteterna anpassades efter väder och gruppen. Vi reste runt i två minibussar som kördes av Niclas och Fia. Även på morgonen, vid frukosten, hölls en kort genomgång. Ofta fanns det två alternativ att välja mellan, och man bestämde sig på plats för vad man ville göra.

Dag 3, hade jag svårt att bestämma mig för vilken vandring jag skulle välja. Det ena alternativet var att gå runt Stora Kungsvattnet, en lite lugnare tur, och det andra var att bestiga toppen av Tjellbergstinden. Den turen innebar en brant stigning, med cirka 45 minuters klättring. Det var ingen klättring med rep, men så pass brant att man behövde använda händerna för att ta sig upp.

Eftersom jag är höjdrädd lät det ganska skrämmande. Men när Nicklas nämnde att det växte små björkar längs sidorna kändes det genast lite tryggare, det kändes inte lika exponerat. Så till slut bestämde jag mig, det fick bli Tjellbergstinden. Våra stugkompisar döpte vandringen till "Expedition Tjellbergstinden".

En bild precis innan klättringen börjar.

Det var en dag med risk för regn, vinden låg på mellan 8 och 15 m/s och temperaturen var 9 grader, bra väder för en krävande vandring.
Här tog vi en kort pause, ett perfekt tillfälle att knäppa en selfie tillsammans.

Efter klättringen fortsatte vi uppför en slingrig stig längs branten. Björkarna hade försvunnit och utsikten blev allt mer vidsträckt och storslagen. När vi närmade oss toppen, det var bara några meters klättring kvar, stannade vi för att ta på oss mer kläder. Där uppe tilltog vinden och ett lätt regn började falla.

Nicklas gick upp först och ställde sig i vägen framför stupet, så att ingen av oss skulle råka komma för nära kanten.

När vi kom upp på toppen möttes vi av en stor och stabil platå, vilket gjorde att det kändes tryggt att vara där. Vi kände oss väldigt nöjda över att ha tagit oss hela vägen upp, att få stå där och ta in utsikten var verkligen värt mödan.

Där ner ser man en del av Kabelvåg.

Vi började gå ner från toppen och stannade för att äta lite, vi behövde fylla på med energi inför nedfärden. Sedan fortsatte vi längs bergsåsen. På ena sidan låg ett stup, och på den andra var det väldigt brant, så vi gick med försiktiga steg och full koncentration.

Nu hade vi kommit en bit längs ryggåsen, och ena bergssidan var inte längre lika brant. Men jag, hon i röd jacka på bilden, höll mig ändå på behörigt avstånd från stupet. Det är min man som tagit de två kommande bilderna där jag är med.

Sedan följde en lång, slingrig stig ner bland björkarna. Det var lite halt efter regnet, så det var återigen skönt att ha något att hålla sig i.

Vi var alla nöjda och glada när vi kom ner igen, efter vad vi skämtsamt kallade vår "Expedition Tjellbergstinden". Det blev en lugn och välförtjänt eftermiddag hemma i byn.

Dag 4, åkte vi båt, en katamaran, till Trollfjorden. Båten avgick från Svolvær och var eldriven, vilket gjorde att vi kunde njuta av naturen i tystnad. Båtturen tog ungefär tre timmar. Vi hade en solig dag med klarblå himmel, naturen runt fjorden var verkligen fantastisk.

Första bilden visar Tjellbergstinden, berget vi besteg igår. Det var den högra toppen vi besteg, bilden är fotograferad från vår båttur.

Lite bilder på husen vid hamnen.

Scandic hotell.

Solen skapade ett vackert ljus över den grönska som växt på bergen. Bilderna blev inte helt skarpa eftersom båten rörde sig, men stämningen fångades ändå fint.

När båten närmade sig ett ställe där havsörnar ofta håller till, stannade den så att vi kunde fotografera dem, vi såg 11 st.

Jag tog även en bild på ett gäng måsar.

Efter båtresan åkte vi vidare och gjorde ett lunchstopp, vi åt den medhavda lunch som kocken Fia hade ordnat, vi satt ute med en fantastisk utsikt.
Där delade sig gruppen, några valde att vandra, medan vi och 2 till valde att besöka Vikingmuseum.

Vikingamuseet består av en utställningslokal, ett långhus och flera utomhusaktiviteter. Det är ett så kallat levande museum, där man i långhuset får röra vid föremålen och prova vikingakläder. Utomhus kan man testa på att skjuta med pilbåge, kasta yxa mm. Under högsäsong finns även möjlighet att följa med ut på sjön i en vikingabåt, då kan man även prova på att ro den.

Det fanns även en del djur som hästar, kor och grisar.

Det här trädet kunde jag inte motstå att fotografera.

Sista bilden i inlägget får bli den här roliga nödutgångsskylten som fanns inne i långhuset, det kan behövas nu efter ett så långt inlägg.

Inlagt 2025-06-28 19:29 | Läst 798 ggr. | Permalink


(visas ej)

Vad heter Disneyfiguren Kalle A*** i efternamn?
Eva
Hej
Vad roligt att läsa om vår resa till Lofoten och tack för de fina bilderna
Kram Eva
Svar från Mari Lidström 2025-06-28 20:37
Det var verkligen bra resa, bra anordnat, ett härligt gäng och att blev en sån fin gemenskap på den korta tiden. Kram Mari
Karin
Så fint du beskriver våran resa och man längtar absolut till Lofoten igen💙
Svar från Mari Lidström 2025-06-29 22:13
tack så mycket! Jag kommer förmodligen åka tillbaka, men jag vill åka högre upp i Norge. Hälsningar! Mari
pdahlen 2025-06-29 06:13
Intressant läsning och väldigt vackra bilder, vilka vyer man kan fånga. Kul med gruppen havsörnar
Svar från Mari Lidström 2025-06-29 22:14
Tack så mycket! Havsörnarna var häftigt att få se, jag bara sett dom flyga högt upp på himlen. Mvh Mari
Lena Holm 2025-06-29 11:33
Vilken klättertur och vilka otroliga vyer du visar. Kan inte annat än le åt vädret, 9 grader och risk för regn. Så typiskt semester i Nordnorge. Mycket fint även på båtturen. Vi höll oss ju mer på den nivån när vi var där. Bilden med vikingaskeppet vid bryggan fastnar jag lite extra för av de mot slutet och så kul med alla havsörnar. Det är gott om dem längs norska kusten.
Hälsningar Lena
Svar från Mari Lidström 2025-06-29 22:19
Vi är vana med dessa temperaturer, vi tycker om att semestra på hösten eller våren och gärna i på kallare ställen som fjällen, alperna mm. Jag sa till min syster idag att jag alltid packar underställ, regnkläder, mössa, vantar när vi pratade om packning:) Hälsningar! Mari
Cris Kajd
Vilka fina bilder och intressanta upplevelser. Kul att få följa er resa!
Svar från Mari Lidström 2025-06-30 17:41
Du kanske känner igen dig på vissa bilder. Vart man än var eller åkt så var det alltid en vacker utsikt. Hälsningar! Mari