"Hjärtats tankar & funderingar"

Första kvällen, natten och morgonen...

DAG 2

När vi landat på Teneriffa och fått vårt bagage hämtade vi vår hyrbil på flygplatsen (som vi hyrt under hela vistelsen). Sedan bar det iväg till hotellet på Playa De Las Americas. 

Solen sken på en klarblå himmel när vi färdades längs motorvägen och bil termometern visade att det var 23 grader varmt ute denna underbara eftermiddag.

Det första vi gjorde när vi hade checkat in var att gå ut på balkongen och titta på utsikten. Vi hade betalt extra för att få havsutsikt och det hade vi verkligen fått!

"Utsikten från balkongen"

Foto: Camilla Thieme

När vi packat upp resväskorna tog vi en liten strandpromenad. Det var så vackert och kändes rent ut sagt magiskt att gå där iklädd endast en klänning med havet på ena sidan och palmer på den andra. I morse hade jag befunnit mig på ett regnigt, blåsigt och kallt Arlanda, helt ofattbart...

Vi hade en Mc Donald´s restaurang endast cirka tvåhundra meter från vårt hotell, så det blev en snabb middag innan vi stupade i säng. Där somnade jag totalt utmattad, efter att ha varit vaken i nästan ett helt dygn.

När jag sovit endast ett par timmar vaknade jag med en lite orolig och "konstig" känsla i kroppen. Vad hade jag gett mig in på??? Plötsligt fall polletten ned och jag insåg att jag faktiskt befann mig i ett helt annat land, långt ifrån mitt hem och tryggheten. Ändå kunde jag inte låta bli att le.

Halv sju nästa morgon klev jag upp, drog bort gardinerna och öppnade balkongdörren. Jag möttes av en ljummen och frisk bris och av ljudet av vågorna som letade sig in bland stenarna nere på stranden.

Husen runt omkring såg ut att vara hämtade från sagan "Alibaba och de fyrtio rövarna", med sina tinnar och torn på taken i varma och välkomnande färger.

Foto: Camilla Thieme

Jag drog ett djupt andetag och bara njöt. Nu började semestern och en rad roliga och spännande äventyr väntade!

Kram Milla

Fortsättning följer...

Inlagt 2011-12-15 10:32 | Läst 1730 ggr. | Permalink


(visas ej)

Vad heter hufvudstaden i Sverige?
Lena S 2011-12-15 11:47
Så mysigt! Var på Teneriffa var ni? Jag har varit där två gånger... jättefin ö! Längtar tillbaka dit igen :)
Svar från Trullan 2011-12-15 12:20
Vi bodde på Playa De Las Americas :o)
Jag längtar också tillbaka... ;o)
Kram Milla
Lena S 2011-12-16 21:12
Ja det var där jag också varit, bägge gångerna. Mysigt!
Rhodos 2011-12-15 12:49
Ser härligt ut det där! Nära till allt var det väl med, uj vad resesugen jag blir ;)
// Leif M
Svar från Trullan 2011-12-15 13:00
Ja, verkligen nära till allt, men samtidigt lugnt, tyst, skönt och stilla.
Mvh Milla
enanse 2011-12-15 12:57
Ser hur härligt ut som helst! :) Vilket hotellområde!!
Kramar
Anna
Svar från Trullan 2011-12-15 12:59
Japp, det var hur härligt som helst :o)
Hotellområdet var KANON!
Kramar Milla