MITT INRE RUM...

"Hjärtats tankar & funderingar"

Vilket sätt går fortast?

Jag har suttit en stund och försökt klura ut hur jag skall flytta bilder från några befintliga album till ett nytt album som jag nyss skapat. Jag vet inte om det är för att klockan snart är midnatt, men jag får inte ihop det. Vet Du hur jag skall gå till väga? Berätta gärna!

Kram Milla


Foto: Camilla Thieme

Postat 2012-06-13 23:18 | Läst 1502 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Jag börjar på måndag...

Hur många gånger har jag inte sagt dessa ord till mig själv när det gäller att gå ned i vikt? I bland har jag till och med gjort som jag har sagt, men sedan fallit tillbaka i samma ohälsosamma mönster.

Jag går hela tiden och väntar på att "rätt tillfälle" skall dyka upp, då jag känner mig tillräckligt motiverad. Det tillfället kommer aldrig! Därför fick måndagen den 4/6, en helt vanlig måndag (då jag egentligen inte var riktigt motiverad) bli början på mitt nya liv.

Många skulle säkert säga att jag inte är (speciellt) överviktig, men det är framför allt beteendet som jag vill ändra på. I annat fall kommer jag med största sannolikhet att bli överviktig inom en snar framtid. Jag är inte någon ungdom längre, min ämnesomsättning har minskat betydligt och jag motionerar bara mindre och mindre

Som jag skrivit här tidigare så "bantar" jag inte, jag vill bara börja äta "normal husmanskost" istället för snabbmat, snacks, och godis varje dag. Kanske minska portionerna, inte äta så sent på kvällarna samt äta mer frukt och grönt. Framför allt måste jag lära mig att börja dricka vatten!

Motionen har jag inte tagit itu med ännu, men en sak i taget... 

Kram Milla

Foto: Camilla Thieme

Ps. Efter en dryg vecka har jag sakta men säkert börjat halka tillbaka i mitt gamla mönster igen... Nu måste jag skärpa mig! Ds.

Postat 2012-06-12 22:02 | Läst 2026 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Hjälp mig att förstå...

Jag har en fråga till alla hundägare som struntar i att plocka upp när deras hund/hundar bajsar ute. Eller ännu värre, de hundägare som plockar upp och sedan slänger plastpåsen ute i naturen. 

Vad beror detta på? Är det okunskap eller bara ren slöhet? 

Jag menar, vad är det för vits att att plocka upp om man ändå slänger påsen i naturen? Då är det väl till och med bättre att låta bajset ligga kvar som det är, i alla fall i miljösynpunkt.

Jag bad min svärmor att sy en liten "bajspåse" som jag kunde sätta på Pepsis sele. På så sätt har vi alltid med oss en påse och hon får bära den själv.

Titta vad fin påsen blev. Stort TACK Maija! Foto: Camilla Thieme 

OBS! Mobilkamera (HTC Incredible S)

Ps. Jag funderar på att ha texten "Vid Nödfall" på påsen... Hihi. Ds.

Postat 2012-06-12 07:10 | Läst 1628 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

"Broffan"...

Eller Bro Hof Slott som det egentligen heter, där var jag och min man i fredags och tittade på Nordea Masters.

Det var en helt underbar dag med strålande solsken, varmt och nästan vindstilla. Att jag inte är ett dugg intresserad av golf spelade ingen roll, jag njöt av dagen i alla fall.

I cirka sju timmar gick vi runt och tittade på golfspelare som Lee Westwood, Sergio Garcia, Alexander Noren,Peter Hanson med flera.

Vi fick ställa bilen på ett fält en bit bort och åka buss den sista biten.Foto: Camilla Thieme OBS! Kompaktkamera

Det var så skönt att åka buss utan någon som helst ångest.Foto: Camilla Thieme OBS! Kompaktkamera

På väg upp mot slottet och första tee.Foto: Camilla Thieme OBS! Kompaktkamera

Nordea bjöd på valfri kaffe samt en delikatoboll. Jag tog en Latte.Foto: Camilla Thieme OBS! Kompaktkamera

Några bilder från banan... (Min man fotograferade spelarna, jag vyerna).

Foto: Camilla Thieme OBS! Kompaktkamera

Lunch. Jag tog en Club Sandwich smörgås och Marko en cesarsallad.Foto: Camilla Thieme OBS! Kompaktkamera

Ibland var det skönt att sitta och titta en stund.Foto: Marko Thieme OBS! Kompaktkamera

Det varkameraförbud(!) på området, så gissa om jag blev avundsjuk när jag såg alla pressfotografer med sina kameror och jätteobjektiv...Foto: Camilla Thieme OBS! Kompaktkamera

Syns det att jag inte är intresserad av golf eller? Foto: Camilla Thieme OBS! Kompaktkamera

OBS! Jag har ändrat texten på skylten...Foto: Camilla Thieme OBS! Kompaktkamera

Här slår vinnaren (Lee Westwood) av Nordea Masters 2012 ut.Foto: Camilla Thieme OBS! Kompaktkamera

Postat 2012-06-11 07:34 | Läst 1620 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Sorunda Festivalen...

På Sveriges Nationaldag besökte min man och jag Sorunda Festivalen

      

Det var min körledare/sångcoach Petra Garnås som uppträdde tillsammans med sitt band Special 99 samt en mängd andra artister.

Här en bild på Petra precis innan konserten.Foto: Camilla Thieme OBS! Kompaktkamera

På programmet stod det även "Allsång" och det lockade mig. 

I drygt en timme höll konserten på och bland allsångs repetoaren stod bland annat låtar som "Sånt är livet", "Michelangelo" och "En kväll i juni".

Här kan se (och höra) några korta, lite skakiga klipp från konserten.Film: Camilla Thieme OBS! Kompaktkamera

Kram Milla

Postat 2012-06-10 12:21 | Läst 2081 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera
Föregående 1 ... 87 88 89 ... 263 Nästa