Pro Memoria
Retrokameratips - 22
På ebay i England finns nu en fin FED-2 med Industar 26M på 5 cm/F2,8. Ryska kameror som är Leicakopior funkar som regel bra. De ryska konstruktörerna satsade på robust funktion. Kännetecken på den här modellen antyder att det är en typ C2 eller efterföljande t o m D1 vilket gör att den hamnar i gränstrakten mellan 50- och 60-tal. För att platsa i retrokamerapoolen ska den vara äldre än 1960. Det är nu inte så svårt att ta reda på. Fråga säljaren om serienumret på kameran. Serienummer som börjar på 98 och 99 är från 1958 resp 1959. Är numret endast 6-siffrigt är kameran ännu tidigare. Börjar serienumret med A eller 0 är den från 1960. Är numret någonting på 1 miljon är det en 61:a. Detaljstudera gärna min viktigaste källa till ryska kameror, Sovietcams. Aktuellt bud i skrivande stund är endast £10,50. Det är billigt för en mätsökarkamera. Frakten anges till £20 till Sverige. Det är fortfarande en billig kamera och ett billigt nöje. Billigare än en biljett till Bruce Springsteen. Och använder den vanligaste av alla filmer, 135 mm. Tri-X rekommenderas.

Retrokameratips - 21
Dags att tipsa om ett möjligt storkap på en Rolleiflex på ebay i Tyskland. Det är något lurt med den här kameran. Säljaren anger att det är en Rolleiflex 3.5F men serienumret indikerar att det är en 3.5B. Han anger dessutom att den har inbyggd exponeringsmätare vilket den inte har. 3.5F levererades både med och utan exponeringsmätare så vad den saken anbelangar kan det vara rätt. 3.5F börjar med serienummer 2.200.000 så där är det helt fel. Hursomhelst med den saken. Säljaren anger att den är fullt fungerande och det är ju det viktigaste. Men titta också på allt som ingår i auktionen! Bara det är värt en massa pengar att slippa köpa in separat. Den här kameran skulle jag gladeligen bjuda minst 200€ för men jag gissar att den kryper upp längre mot slutet. Lägg den på bevakning och slå till på allt under 300€ om du har lust på fotolycka med en riktig klassiker, Rolleiflex.




Retrokameratips - 20
Ett fint exemplar av Rolleiflex 2.8E finns nu till salu på ebay i Tyskland. Det är den första modellen med inbyggd exponeringsmätare. Alla tekniska data finns väl beskrivna i auktionen. Tyvärr har säljaren glömt att ange det viktigaste för oss fotografer: om den fungerar. Jag tror det, men det är bäst att fråga. Det är bråttom. För auktionen slutar på söndag kl 13:13. Den här modellen slutade tillverkas 1959 så oavsett serienummer så platsar den i Retrokamerapoolen. Priset är mycket lågt i skrivande stund, 124€. I synnerhet om den fungerar. Räkna med att den går upp på söndag. Mer bilder finns i auktionen.




Allmänt om Rolleis kameror och särskilt TLR:erna
VARNING! Det här inlägget är långt och faktaspäckat och bara för den retrokameraintresserade filmentusiasten.
Franke & Heidecke hade stora framgångar med sina Twin Lens Reflex-kameror (TLR). Hela världen tycks ha väntat på dom enligt en av Rolleis årsböcker. Reklamsnack förstås men säljsiffrorna talar ett tydligt språk. De här kamerorna var extremt populära och hade fantastiska tillbehör för den seriöse amatören. Uppfinningsrikedomen och prylsjukan grasserade stort på 50-talet. Kameror från det decenniet är också ofta i funktionsdugligt skick. Kanske för att de användes flitigt =) TLR:erna har tillverkats i 80 år så Rolleis TLR-modeller får nog betraktas som kamervärldens grand old man. Även om Kodak har funnits längre har man inte haft samma typ av kamera lika länge som Franke & Heidecke. Rolleiflexen har sin like endast i broder Leica som släppte sin första kamera 1923 men började med mätsökarkameramodellerna först 1932 med Leica II. Vi får väl se vem som dör först.

Originalet - Ur-Rollein 1929
1929 lanserades den första modellen, Rolleiflex Original. Den blev genast mycket populär och hade stora försäljningsframgångar.
1931 kom den första Baby Rolleiflex som hade en del nyheter som senare byggdes in i de stora flexarna.
1933 lanseras den första Rollericorden. En enklare och billigare modell av Rolleiflex.
1956 kommer de första Rolleiflexarna med inbyggd exponeringsmätare.
1960 kom Rollei Magic, en ännu enklare modell än Rolleicord med automatisk exponering.
Modellhistorien på TLR:erna är som en lång saga och finns utmärkt dokumenterad på Camerapedia.

Den första Babyn 1931
Nå, modeller som platsar i Retrokamerapoolen då? Här är det enklast att ha koll på serienumren. Tyskarna har varit nogranna med det, tack och lov. Ordnung muβ sein!
Tabellen nedan tjänar endast som en fingervisning. För en mer detaljerad modell- och årsbestämning hänvisar jag till Rolleiclubs utmärkta sajt.
| Modell | Tillverkn.år | Max serienummer före 1960 |
Rolleiflex Original | 1928-1932 | Ca 34.000 tillverkade |
Rolleiflex Standard | 1932-1941 | 928.000 |
Rolleiflex Automat | 1937-1956 | 1.740.000 |
Rolleiflex Baby 4x4 | 1931-1968 | 2.027.450 (beräknat) |
Rolleicord | 1933-1977 | 1.929.400 (beräknat) |
Rolleiflex 2.8 A-E | 1949-1959 | 1.666.000 |
Rolleiflex 3.5 C | 1956-1959 | 1.788.000 |
Rolleiflex 3.5 F | 1958-1964 | 2.217.300 (beräknat) |
Rolleiflex T | 1958-1976 | T2.125.450 (beräknat) |
Rolleiflex 2.8 E2 | 1959-1965 | E2-2.353.100 (beräknat) |
Rolleiflex 3.5 E2 | 1959-1962 | E2-1.870.400 (beräknat) |
Tele Rolleiflex 4/135 | 1959-1975 | S2.300.340 (beräknat) |
Alla andra modeller är senare än 1960 såsom Rollei Magic, 2,8F, 2.8GX och Wide 4/55. Där finns också specialmodellerna den guldbelagda 2.8F Aurum, den platinapläterade 2.8F Platinum. Båda med äkta ödleskinn som klädsel. Fortfarande tillverkas 2.8FX, Wide 4.0FW och Tele 4.0FT. Med så många modeller och varianter genom åren är det inte konstigt att kameratypen är populär bland samlare.

Dagens modell 2.8FX
Andra Rolleimodeller
1921 lanserades Stereo Heidoskop. En stereokamera.
1963 lanserades Rollei 16 för 16 mm film
1966 lanserades SL66 som liknar Hasselblad och Bronica m fl. En SLR för mellanformat.
1966 lanserades också Rollei 35 för 35 mm-film. En kompaktkamera.
1970 lanserades den första SLR:en för 35 mm-film
2002 lanserades Rollei 35RF som är en mätsökarkamera
Ingen av dessa modeller platsar i Retrokamerapoolen utom den sällsynta stereokameran från 1921.

Rollei 35 1966

SL66 1966

Viktor Hasselblad och Reinhold Heidecke i samma bild.
Exclusive photo: courtesy Franke Heidecke Fein Mechanische Werke
Lady Rollei
Det är väl ingen hemlighet vid det här laget att jag gillar gamla kameror. Framför allt om det står Zeiss Ikon eller Rolleiflex på dom =) Det var därför som Olle Janson och jag startade retrokamerapoolen eftersom vi är likasinnade (om än inte vad beträffar fabrikaten). Kameror och objektiv som används att ta bilder med till poolen ska vara tillverkade före 1960. Det här vållar ju problem för modeller som tillverkades över det decenniumskiftet. En sån kamera är den grå Rolleiflex Baby 4x4. Min egen är tillverkad sent -58 eller tidigt -59 om man studerar de data som finns på Rolleiclubs sajt. Ändå vill jag tipsa här om en riktig ”ladies camera” som är tillverkad 1960. OBS att det här inte är ett retrokameratips. Bara ett tips till den som vill uppleva fotoglädje med en nätt liten TLR. Jag har hört att den var populär bland unga kvinnor, kanske därav smeknamnet Baby.
På ebay i Tyskland finns just en sådan i utmärkt skick för ett rimligt pris. Den är dessutom ett Köp-Nu-objekt (Sofort Kaufen) så det blir som att handla direkt. Handlaren begär 217€ och frakten går på 18€ inom Europa. För 235€ får du mycket fotoglädje med film.
OK, i sanningens namn ska det sägas att den ska ha 127-film som är lite knölig att få tag i. Svartvit efke R100 kan man köpa hos Macodirect. Kodak Portra 160NC kan man köpa hos Photax (den finns inte på sajten men står i prislistan). Frugalphotographer säljer Bluefire Murano 160 men det är lite si och så med tillgängligheten men den är mycket billigare än Portran.

