Pro Memoria

Mitt fotografiska minne

Välkommen till världen - motfalls käring 2

I morse 08.32 blev jag farfar för första gången. Ett flickebarn. Härligt! Hon kom den bekväma vägen (för henne) med kejsarsnitt. Motfalls käring direkt =)

 

 

Siri Elisabet Meldert heter hon. 3165 g och 48 cm. Hon ska bli fotograf =)

Jag ska lära henne allt jag kan. Nåja, det går nog ganska fort...

 

Postat 2009-03-17 18:45 | Läst 5921 ggr. | Permalink | Kommentarer (7) | Kommentera

Motfalls kärring

Men jag gick åt andra hållet...

Postat 2009-03-15 21:48 | Läst 5935 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Den ryska våren

Genom inside information vet jag att ryssarna firar vårens ankomst idag. Vad det är för väder spelar ingen roll i sammanhanget. Väder är det ju alltid och vad snö beträffar så har jag upplevt det i juli i de västra provinserna i Sverige. Och då kallade vi det ändå för sommar! Jag håller på ryssarna. Nu är det Vår! Det har den ryska kalendern bestämt.


Vår i Stockholm 2008


Vår på samma ställe

Postat 2009-03-01 07:21 | Läst 7200 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

Strandraggare och nakenbadare

I mitten på 90-talet var vi på Naxos ett par veckor. Första veckan gjorde vi det som turister gör och åkte en del turer. Andra veckan latade vi oss och åkte varje dag till en badstrand, Agia Ana, som var känt för sina nakenbadare. Inte var det så många nakenbadare där men mycket minimalt med täckande textilier i alla fall. Nästan varje dag kom en övermogen grekisk lantis dit klädde av sig allt och strosade längs stranden med den hårda picken i vädret så nära alla solbadande kvinnor som möjligt. Han la sig ett par meter ifrån och glodde och svajade med utrustningen. Alla ignorerade honom. Några t o m försökte schasa bort honom. Han fick inga ”napp” såvitt jag kommer ihåg.

 

En betydligt beskedligare och blygsammare strandpojke njöt av livets härlighet på Dragsön i Grumsfjorden de 28 juni 1960. Vi åkte dit i farfars båt och tog in i en lånad sommarstuga. Jag kommer inte ihåg så mycket av den helgen men mamma har låtit mig veta att det snöade 1 juli och eftersom taket läckte avbröt vi semestern på ön och åkte tillbaka till farmor och farfar i Slottsbron för några dagar istället. Det här ögonblicket minns jag dock där jag satt i en grop i sanden och njöt av det okomplicerade livet som bara barn kan =)


Mars månads profilbild

Postat 2009-02-28 23:12 | Läst 16967 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Prerafaeliter och daguerrotyper

Det börjar likna en vana (eller ovana för en del) att gå på Nationalmuseum. Så gjorde frugan och jag idag också. Frugan har bra koll på vad som är intressant att se och jag hänger gärna på. Både av intresse och för tillfället att lufta kameran. Den här gången liksom förra gången tog jag med Dogmakameran och vardagskameran, Coolpixen, ligger alltid i rockfickan. På muséet får man naturligtvis inte fotografera så jag tittade bara på de fina färgstarka målningarna. Men det blev också en fotografihistorisk upplevelse. Ett ansenligt antal daguerrotyper var utställda tillsammans med målningarna. Den tidens fotografer levde liksom i symbios med prerafaeliterna då de senare ville avbilda naturen mycket naturtroget och fotograferna tog bilder av den precis som den var. De kände varandra och umgicks.

 

Vi brukar avsluta med en middag i restaurangen på muséet men eftersom utställningen nyss har öppnat var det knökfullt så vi tog en promenad till Gamla stan och satte oss på tehuset Chaikhana på Svartmannagatan och tog en lätt måltid med gott te.

 

 

Postat 2009-02-28 18:54 | Läst 10284 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera
Föregående 1 ... 186 187 188 ... 218 Nästa