Vansinnesnivå
Hasselblad
Ja, skulle det vara någon kamera som slår Leitz så är det väl Bladaren då... Men den väger mer än ett kilo och är inte så lätt att ta med sig. Dessutom har jag inte tillgång till den längre....
Min syster på 70-talet
Ja, vad ska man säga? Det här är bilder från 70-talet.... Har det hänt så mycket sedan dess vad det gäller bildkvalitet? Jag frågar mig.. När jag såg diabilder i det här formatet första gången blev jag helt paff kan jag säga. Nu har jag inte några sådana att visa, men det kanske kommer.
Jag håller mig till min 5D och M9 så länge.. Tror det räcker ett tag. Det är dessutom inte kameran som tar bilderna - det är fotografen.
/T
Fortsättning på Leica och smartfån
Jag har aldrig fått så många svar på ett inlägg som det här om Leica och smartfån - undrar varför?
Den här sidan (och många andra) handlar väldigt mycket om den senaste kameran. Det verkar nästan som om man är bakom flötet om man som jag fortfarande har en 5D och är nöjd med den nu när det finns 5D III och 6D. Tyvärr kanske jag skulle vilja ha en Leica M (240), men har faktiskt inte råd med det. Ja, kanske, men väntar ett tag med det. Det finns ett litet men med Leica och det är att mätsökaren inte alltid är perfekt - dvs man missar skärpan ibland. När det funkar är det en skärpa som slår allt annat kan jag säga.... Ja, och inte bara skärpa naturligtvis
En förstoring: skärpedjupet är minimalt. Ligger i höjd med ögonen, varför skärpan syns i glasögonen (där jag finns) vet jag inte. Hårstrårna lite framför öronen är skarpa liksom fjunen på kinderna. Att skärpan syns i glasögonen är kanske något optiskt fenomen...;)
Jag köpte inte den här kameran för att visa bilder på webben om ni förstår vad jag menar...
/T
Smartfån eller Leica?
Som jag tidigare skrivit har jag köpt en "smart" telefon, den gamla var lite för långsam och liten. Det följde en kamera med, 16 mpix och 10x optisk zoom. Tänkte att jag skulle filma lite med den oxå. Nu visade sig kamerakvaliten vara rätt bra, så bra att jag har svårt att se skillnaden i webformatet.
Kan ni? Två bilder är telefonen, en bild är Leica.
?
/Tomas
Äventyr i lapplandsfjällen
Ja, är inte det här en "äkta" same?
"Äkta fjäll"
Sen blir det bastu
Det här är jag: lägg märke till att jag bär på et Zeiss 150 till Bladaren!! Kunde kanske lätt ha hamnat i vattnet...
/Tomas
Mobil eller kompakt forts...
Ja, med tiden får man väl lite mer kläm på hur saker fungerar.. som t.e.x. min nya mobil med optiskt zoom. Cyberphoto är väldigt positiva (guldstjärna! ger dom), själv har jag inte så mycket att jämföra med i telefonväg förutom min gamla telefon. Här en bild från den (den bästa jag kunde hitta i fråga om kvalitet, för det mesta är det bedrövligt dåligt):
På nätet kan man läsa om denna telefon (den nya alltså) att "bilderna är inte bättre än någon annan telefon - t.e.x. Iphone. Nu vet inte jag hur Iphonebilder ser ut, men jag kan misstänka att man bedömer bildkvaliten "i telefonen", dvs på den lilla skärmen, och där ser väl nästan allt bra ut...!
Nåväl, lite bilder från underverket (som sagt den enda telefonen med optiskt zoom, men det finns en nyare version än den jag har. Det var därför jag fick den här så billigt). Sedan har Nokia en telefon med 40Mpix!!, men fortfarande bara digital zoom - vet inte om det blir bättre. Det får någon annan berätta om.
24 mm(ja, som man säger för att relatera till 24x36-formatet) Oredigerat, dvs jag har inte gjort något med bilderna. I det här läget när man ska visa kvalitet är det väl bara dumt att göra det. Det finns naturligtvis inte någon RAW-bild i mobilen.
Bild på text (makro)
Och samma sida ur FOTO. Det grågula i vänsterkanten har inget med kameran att göra (skugga).
Samma blomma som tidigare, men nu med en VIKTIG SKILLNAD - det här är 10x optisk Zoom. Ingen mobil vad jag vet klarar det, rätta mig om jag har fel. Dessutom brukar inte 10x zoom vara så bra på någon kamera - dvs det är svårt att kombinera stort zoomomfång med kvalitet. Det är därför det finns "primes" som en del håller sig till (bl.a. jag för det mesta om det funkar).
Sedan får man ju lite bakgrundsoskärpa på köpet - brukar vara svårt att fixa i mobiler vad jag vet.
Nu vill jag inte vara någon "bezzerwisser" eller lärare, ville bara klargöra lite.
Apropå att ha en kamera med sig. Idag var jag faktiskt ute och hälsade på kompisar på ett torp. Jag hade X1 och mobilen med mig. "Kan du inte ta ett foto på vindflöjeln?". Med X1 (fast 35mm optik) var det ju rätt döfött. Så jag plockade fram min mobil (med 10x zoom), hade inga förväntningar alls, dessutom hade jag solen i ansiktet när jag zoomade, såg nästan ingenting på skärmen.
Här är bilden:
Till sist en bild på sillburkarna på COOP:
Än en gång: jag har inte dragit bilderna genom något bildprogram..
Fortsättning följer (tror jag).
/T


















