Något som inte hör hemma här.......

Den här helgen kryllar det av julmarknader överallt. Jag tog mig igår till Köpings julmarknad i gamla stan. Ett besök på gammelgården blev det också med anor från 1700-talet. Naturligtvis var kameran med.

Det här kändes dock lite malplacerat på julmarknaden. Trodde faktiskt inte att det fanns sånt här kvar till försäljning. 

Inlagt 2013-12-01 09:52 | Läst 1505 ggr. | Permalink

"Hej Christina vilken fin och blandad samling Julmarknad bilder. Jag antar att din rubrik gäller för den sista bilden? Varför hör tuggummi inte hemma här? m.v.h. Erik / DK"


(visas ej)

Nämn en färg i den svenska flaggan?
malmön 2013-12-01 10:15
Tack för din trevliga påminnelse om denna marknad.. Skall försöka komma till platsen idag, och ev hitta något motiv i denna fototorka som jag nu hamnat i. En trevlig 1: advent till dig. / Hans
Svar från Tinaspicture 2013-12-01 10:18

Ja, gör det Hans :) Det finns en hel del att fota fast man inte tror det ibland :) Ha en trevlig advent du med !!
Erik Madsen 2013-12-01 10:18
Hej Christina vilken fin och blandad samling Julmarknad bilder. Jag antar att din rubrik gäller för den sista bilden? Varför hör tuggummi inte hemma här?
m.v.h. Erik / DK
Svar från Tinaspicture 2013-12-01 10:23

Ja det var sista bilden jag tänkte på. Tuggummi som cigaretter till barn !! Förr var det chokladcigaretter. Känns lite förlegat i mina ögon med cigarettgodis och i synnerhet på en gammeldags julmarknad bland alla karameller.

Tack för din fina kommentar om mina bilder. Kul att du gillade det :)
Erik Madsen 2013-12-01 10:39

Jag tror inte att helt små barn blir röker av det - men OK.
Tonåringarna hoppar förmodligen inte på dem här :-)
m.v.h. Erik / DK
Elisabet
Vad du är bra på att ta fina foton!!/Elisabet
Svar från Tinaspicture 2013-12-01 12:02

Tack Elisabet :)
Heléne Alklid 2013-12-01 17:58
Härliga bilder från julmarknaden!
Fint fotat Christina!
Svar från Tinaspicture 2013-12-01 21:54

Tackar Heléne !!! Kul att du gillar dom :)