efter några inlägg visar det sig att det är här jag kommer att dela med mig av tankar omkring fotografi - både praktiskt, teoretiskt och filosofiskt.
jag gillar sånt.
snö och slask
de tre första bilderna tog jag häromdagen, men glömde bort att stoppa in dem i ett inlägg, så här är de övriga två - längre ner kommer bilder från idag.
här under är ett gäng bilder från idag - snösituationen ser något annorlunda ut. det har varit plusgrader ett par dagar, så det är numer snöslask och stora, tunga snöhögar typ överallt. jag gillar ingetdera. är dessutom fruktansvärt vansinnigt trött idag. berättar mer om den tröttheten en annan dag - tills vidare; enjoy snöslasket.
Inlagt 2026-01-15 19:23 |
Läst 209 ggr. |
Permalink














Hälsningar Bjarne
haha, jag har svårt att föreställa mig att snön skulle känna sig förolämpad eller kränkt, så man FÅR skriva så. 😄 vilket för övrigt var lite av tanken, fast min egen tanke var nog mer kurvig kvinna än korpulent person. 🤗
men de två första bilderna här gillar jag, speciellt tvåan med sina mjuka linjer.
idag är ännu värre än igår, för nu töar det på riktigt. har precis varit ute med hunden - det blev en ytterst kort promenad, för det var slirigt och allmänt jävligt precis exakt överallt. det har för övrigt varit rätt korta promenader även när det var snö på riktigt, eftersom det INTE plogas öht på alla trottoarer där man vill gå. det är ren katastrof här i krokarna, faktiskt.
och det var just de där mjuka linjerna som fångade min uppmärksamhet. det var nästan som att se en målning av zorn med nakna kvinnor gjorda av snö.
jag blev också väldigt förtjust i det feminina, just - kul att du också uppskattar just det. 🙏
Du har prickat rätt där och inte förskönat utan verkligen grävt dig djupt ner i skiten, så att säga. Det här gör bilderna väldigt intressanta som uttryck, men också outhärdliga, precis som verkligheten utanför mitt fönster.
det gläder mig att ni är fler som uppskattar de där mjuka formerna. det är inte alltid man hittar det i snö, men här fanns det.
och ja, de övriga motsvarar nog min sinnesstämning angående vintern rätt bra. just nu tycker jag mest att det är bedrövligt - här töar det som tusan, och det är inte ett dugg kul att vistas utomhus. sen tycker jag väl iofs själv att bilderna är roliga, utöver att de är deprimerande. jag tycker t ex att färgskalan (som jag givetvis har tagit bort pga sucker för svartvitt) utomhus är oerhört vacker just nu. jag gillar hur mycket gråskala det blir i allt slask. 🙏
Kanske skulle du behållit färgen, då hade kanske jag uppfattat något ljus i tunneln (som den sucker för färg jag är)…😉
Det som nyss dämpade världen, lade en hand över ljuden och gjorde varje steg varsamt, smälter bort och lämnar efter sig något rastlöst och ovänligt.
Snön kunde ha fått stanna.
Den kunde ha fortsatt att ljuga lite snällt om ljus,
fortsatt att göra även det trasiga vackert.
I stället kommer slasket, denna tvekan mellan tillstånd.
Varken vinter eller vår, bara en grå kompromiss
som suger sig fast vid skorna och drar blicken nedåt.
Isiga gångbanor kräver vaksamhet,
påminner oss om hur lätt balansen rubbas.
Varför kunde inte snön få ligga kvar?
Kanske för att inget som är mjukt och stilla
tillåts stanna för länge.
Stefan
ja, snön gör ju lite som den vill när temperaturen skiftar - oavsett åt vilket håll det handlar om. personligen blir jag mest bara glad och tacksam ju fortare den ger sig av, men jag vet att det är många som känner som du; att den ger ljus mitt i mörkret. 🙏