Malinkas blogg om fotografi

efter några inlägg visar det sig att det är här jag kommer att dela med mig av tankar omkring fotografi - både praktiskt, teoretiskt och filosofiskt. jag gillar sånt.

min bok har kommit!!!

alltså, det här är ju så jävla coolt att jag nästan smäller av. på riktigt. jag har suttit och bläddrat lite i den, och känslan av att se min egen text i tryck är fullständigt galen, och så vansinnigt coolt att jag snudd på går av på mitten. 😅

den är inte perfekt. jag har bara skummat och bläddrat snabbt, men det finns en hel del fel. ord som ser malplacerade ut, det finns en hel del att säga om layouten som bitvis har hamnat fel i uppslag osv.

men alltså. för mig personligen spelar det ingen som helst roll.

jag har min egen bok i tryck. den är dessutom bra. jag sitter just nu och håller på att översätta den till engelska, och när jag läser den på engelska inser jag att - fan, den är faktiskt bra.

jag vill dock poängtera att den här boken inte automatiskt riktar sig till fotografer, bara för att den handlar om fotografi. min primära målgrupp är konstvetare, medievetare (kallas det så), journaliststudenter och journalister, andra som på olika sätt jobbar med fotografi men inte som fotografer. första delen är rent teoretisk, och kan nog uppfattas som tung och obegriplig, beroende på hur van man är att tänka abstrakt. den andra delen är nog jobbig för ovan nämnda målgrupp, eftersom den handlar om fototeknik och hur den tar visuell form. sista delen är bildexempel med korta analyser.

däremot tror jag att man som fotograf säkert kan ha nytta av den. om inte annat för att det är kul att läsa om fotografi. frågan om sanning och verklighet är ju dessutom intressant för de flesta av oss, skulle jag tippa på. 

---

jag kommer dock att gå igenom boken mer noggrant för att se vart alla fel finns, och sen tänker jag korrigera det och ladda upp en ny fil på amazon/kindle, eftersom den säljs som POD (print on demand). ett hett tips om du vill läsa den är att vänta en eller ett par veckor, så jag hinner åtgärda alla fel jag kan hitta, så jag slipper skämmas. 😅

bilderna är för övrigt ett par mobilbilder jag tog i all hast för att visa en av mina bästa väninnor hur boken ser ut. 

Postat 2025-12-31 05:08 | Läst 471 ggr. | Permalink | Kommentarer (11) | Kommentera

två flugor i en smäll

idag var det dags för vaccination av min numer sex år gamla hund. eftersom den veterinär vi går hos ligger nere vid elbakajen, tog vi oss ned nån timme innan vi hade tid - oc jag tog med mig kameran. det är några dagar sen jag senast umgicks med den, så det kändes så behändigt att slå två flugor i en smäll. jag hade ändå tänkt att vi skulle ge oss iväg vid nåt tillfälle, just för den sakens skull.

det blev lite allt möjligt, idag. vi gick längs svartån en kort bit, och bilden här ovan är från taket på det lilla huset som ligger på vänster sida när man går upp mot västerås slott. det heter nåt speciellt, men just idag är jag minnessvag och kan inte komma på vad. 🙈

jag gillar svartån just vid slottet och stadshuset. man hittar både lugnt, hyfsat stillastående vatten, och forsande vatten där. möjligheterna för kul bilder på vatten är i det närmaste oändliga, om man känner sig kreativ.

vi passerade två viadukter, där det fanns några kul bilder både inuti och på utsidan. ovan och under hittade jag på utsidan av den ena viadukten. betong och växtlighet på det här viset är eyecandy deluxe. 🙏

bilden nedan befann sig på utsidan av den andra viadukten. 

mer betong och rör åt folket - jag säger bara det! 🤗

båda de här bilderna är fotograferade på exakt samma ställe, med samma pryl i bakgrunden och samma svarta metallräckes-prylar. jag blev oerhört förtjust i resultatet, faktiskt.

.. och där tog det slut. 😄 det finns visserligen fler bilder, men jag tror att det är sånt som är roligare att dela i lokala fb-grupper. 

Postat 2025-12-29 18:57 | Läst 306 ggr. | Permalink | Kommentarer (7) | Kommentera

trött seende ger oskärpa

idag tog jag med mig hundarna upp i råbyskogen. ljuset var på många sätt bättre idag än igår, men rätt eländigt på andra sätt. eftersom jag lyckades med konststycket att hålla mig vaken nästan 30 timmar mellan igår och förrgår, var/är jag rätt trött-bakis idag. det är ett under att jag fick nån som helst skärpa, faktiskt. jag har ju märkt att jag har svårare att få skärpa när jag är trött. är det dessutom taskigt ljus blir det ju ännu svårare - som idag. alltså kom jag hem med nästan inga bilder som faktiskt är skarpa.

jag tror iofs att det är en kombination av att jag själv är trött och således ser illa, och mitt objektiv som i perioder är riktigt drygt med att hitta skärpan. det har ALLTID varit det, så länge jag har haft det. jag orkar inte kolla vad det står på det, men det kommer iaf från den kamera som köptes in när jag jobbade en kort period på hjärnskadeförbundet i stockholm för rätt många år sen. det var uppenbarligen också en canon, som var ännu enklare än den jag har, så jag tror inte att objektivet (varken detta eller mitt andra) är några underverk.

men; nu är jag trött och tänker ägna mig åt ingenting alls innan det är dags att ge sig ut med hundarna igen. de är också helt utslagna, som vanligt när vår julgäst är här. 😄 det är ett stående skämt mellan mig och hennes människor, och jag skickar alltid minst en bild när hon ligger i köket eller hallen och trynar. 😂

övriga bilder blir utan kommentarer - ha en fortsatt trevlig kväll, ni som läser det här idag. 🙏

Postat 2025-12-25 18:56 | Läst 551 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

hunden har finbesök

jag är hundvakt över jul, som jag varit de senaste.. tja, iaf tre åren - troligen fyra, jag minns inte längre. 😄 det är min hunds bästa kompis, som var daghund hos oss förut, men efter att hennes människor flyttade till annan ort träffar vi henne bara när de är i stan och inte kan ha henne med sig. det är en otroligt mysig tik som kommer oerhört bra överens med både boyo, mig själv och molly (katten). dessutom gillar jag hennes människor. 

eftersom det är julafton idag, och dessutom var sol tidigare, tog jag med mig kameran ut. jag hade egentligen en annan plan, men när vi gick förbi hundrastgården och den var tom, tänkte jag snabbt om. jag går aldrig dit, eftersom jag dels tycker att min hund inte behöver ha fler kompisar än han har, dels för att det inte alltid är skitsmidigt när det vill komma in folk som är otåliga, när hundar inte funkar ihop osv. 

men de här två fungerar alldeles utmärkt ihop. fast det märks att de är trötta; boyo ville busa och springa mer än sin kompis, och de gick mest runt och luktade på allt spännande. när vi kom in fick de varsin gottis, sen däckade de båda två fullständigt - och då var vi inte där särskilt länge. hundar är ju lätthanterliga på det viset, får man ju lov att säga. 😅

det där solskenet var dock inte skitkul. vi var ute nån gång mellan 13 och 14, så solen stod rätt lågt. från ena sidan av rastgården blev det ett extremt motljus, vilket var svårt att fotografera i, och drygt att redigera, dessutom. jag har också fortfarande problem med damm på sensorn, som ni säkert ser (jag trodde att jag pluttat bort det mesta i photoshop, men icke!). när man har en kamera som inte har ett iso högre än 1600 kan det också bli lite spännande med rörelseoskärpa. på några bilder övergav jag hoppet om skärpa och ägnade mig åt icm i stället. det funkade, det också.

det här (ovan) är min hund, boyo. han är märkbart mindre än sin bästis, och hon är å andra sidan gigantisk. trots det har jag ingen liten hund; han är rätt stor för att vara schäfer. de har känt varandra sedan han var två, och hon ett år (de fyller år med bara några dagars mellanrum - de har precis blivit sex och fem år). de är båda två otroligt trevliga hundar, men trots att han är en schäfer är han rätt blåst. hon är iofs inte jättesmart, hon heller - men det gör inget, för de är alldeles för mysiga för att det ska spela roll. det är mest jag som tycker att det är så stor skillnad jämfört med min förra hund, som var en schäfertik uppfödd av försvarsmakten. skillnaden är rätt extrem, faktiskt.

dagens bilder är ju inte skithäftiga, tycker iaf inte jag själv. men det är roligt att ha dem ändå, för mig personligen - och vår gästs människor, såklart. jag brukar försöka uppdatera dem med bilder och små filmsnuttar varje gång de lämnar sin hund hos oss. 

hoppas att ni alla har en bra jul. jag firar inte jul alls, och vägrar betala massor med pengar för julmat. däremot brukar jag köpa mig själv en eller ett par julklappar, för det tycker jag att jag är värd. i år blev det ett par böcker, och det kanske blir något mer. vi får se.

däremot tänker jag passa på att njuta av de dagar vi har tillsammans med den här supersnygga bruden. det är verkligen jättetrevligt att ha henne här. 🙏 nån gång när jag bor annorlunda och har en större ekonomi vill jag ha två hundar. 

men för tillfället; god jul, på er! alla pälsbollar här hemma hälsar så mycket (näh, det gör de inte, för de är typ medvetslösa hela bunten, iaf hundarna - men vi kan ju låtsas att de gör det). 🤶🏻🐕🐈✨❣

Postat 2025-12-24 18:27 | Läst 553 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

stenar

när man tar med sig hunden och kameran ut, men fastnar i samtal med en granne så länge att byxbenen blir blöta halvvägs upp till knäna, blir promenaden kort. idag blev det ett litet stenröse på andra sidan gatan som fick stå modell. det går att hitta saker att fotografera överallt, om man bara tittar.

håller på att vända dygnet (igen), så det blir inga ytterligare kommentarer idag.

enjoy!

ja, men ok då, en kommentar till. ett citat från min bok, här ovanför. 🤗

Postat 2025-12-19 15:07 | Läst 599 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera
1 2 Nästa