Malinkas blogg om fotografi

efter några inlägg visar det sig att det är här jag kommer att dela med mig av tankar omkring fotografi - både praktiskt, teoretiskt och filosofiskt. jag gillar sånt.

frågor och skryt

tror jag börjar med skrytet, så tar vi frågeställningarna längre ner. 

jag roade mig för några dagar sedan med att börja ladda upp bilder till en amerikansk sajt där man kan sälja sin konst. det säljs alla möjliga sorters konst där, och man kan köpa den som inramade tavlor, på muggar, som yogamatta, telefonskal osv. det finns förmodligen rätt många liknande ställen, och jag valde den här mest för att jag hittade den, den verkar trovärdig, och för att jag hade lust. 

här finns min profil om någon vill titta.

jag har gjort det här förut, för många år sen - då på ett annat ställe. på den tiden sålde jag inget alls, vilket såklart var trist. på grund av det var jag lite skeptisk nu, men jag tänkte att det kostar iaf ingenting att testa. plus att jag verkligen, verkligen gillar framför allt bilderna på edward, ebba och hedda (mina kranier). 

idag fick jag ett mail. jag kan inte bedöma om det är allvarligt menat, och jag har ingen aning om vem människan som skrev det är, vart hen jobbar osv - men såhär skrev hen iaf:

Hello Sonya Malinka Persson,

I hope you're well, The creativity in your artwork is truly inspiring. It's refreshing to see such a unique approach. I'm impressed by the way you've used color, it's captivating and I would love to explore the possibility of purchasing some of your work to feature in our collection. I believe your art will resonate with the audience. Looking forward to the possibility of working together. 

Best regards.

jag har svarat och tackat för mailet och att hen öht hör av sig för att skriva det hen gör.

men alltså.

tänk om jag säljer bilder??? :o :o :o 

hur jävla coolt är inte det?

och alldeles oavsett, så är det ALLTID trevligt med en sån här respons. man blir ju smickrad so det nästan är genant, men det gör verkligen inte ont nånstans när nån skriver såhär fint - efter bara en titt, liksom :o

Postat 2025-05-02 22:07 | Läst 790 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera