efter några inlägg visar det sig att det är här jag kommer att dela med mig av tankar omkring fotografi - både praktiskt, teoretiskt och filosofiskt. jag gillar sånt.

narnia i kvarteret

här har det varit fototyst i några dagar, och det kommer nog att vara sporadiskt ett tag. dels pga vintern (kallt, vitt, äckligt), dels för att skrivandet på min bok faktiskt går framåt i ganska rask takt. jag har flyt, och jag vill inte bryta det.

men idag, trots att jag egentligen avskyr vintern, var det så jäkla fint ute. jag kunde inte låta bli. det var som att kliva ut i ett narnia-landskap. väldigt, väldigt häftigt. 

är dock, inte ovanligt för att vara jag, väldigt trött, så det blir till att bjuda på bilder utan ytterligare kommentarer idag.

enjoy! 🙏

ja, det skulle vara här då, en kort kommentar om bilden ovan. nån mer än jag som ser barthes punktum? 😅

Inlagt 2025-11-26 16:15 | Läst 238 ggr. | Permalink
Tovok 2025-11-26 20:56
Alltså, första bilden... Så snygg! Det finns flera bland de här som jag gillar, men den tog andan ur mig lite! :) Fint! (Jag har också en liten referens till Narinia i min blogg idag, få se om det är nån mer som är på min våglängd idag! ;) /Tommy.
Svar från pisces 2025-11-27 08:04
jag tycker också om första bilden - framför allt tyckte jag om den utanför bilden. det såg så läckert ut med det snöiga trädet att jag inte kunde låta bli, jättefint var det.

och jag såg minsann ditt narnia också - hur tjusigt som helst, jag ska kommentera där alldeles strax! 🤗
Vibybo 2025-11-26 21:54
Det var bredd idag, olika stämningar. Ettan är favorit. Men vad ska jag se i den bilden du frågar om? Ingen aning, den lite störiga pinnen uppe till höger?
Svar från pisces 2025-11-27 08:03
exakt den lilla pinnen! 😄 och den är verkligen jättestörig!!!