Mina bilder och tankar för dagen
Söndagsreflektion 250525
Cyril Ramaphosa, Sydafrikas president, fick sin ”Trump-behandling” i Vita huset häromdagen.
Och som vanligt ljög Trump aggresivt och nedlåtande om påstådda folkmord på vita sydafrikaner.
Dock reagerade Ramaphosa lugnt och behärskat och försökte tala guldgossen i ovala rummet till rätta.
Sydafrika må vara ett av de vålsammaste länderna i världen enligt statistiken, men ”folkmord” sysslar man inte med.
Men det är också ett av de vackraste länder jag vet med ett överflöd av natur, råvarutillgångar och kultur.
Samtidigt som det är ett land som fortfarande brottas med det politiska och socioekonomiska arvet efter Apartheid.
Det vet förstås inte Trump heller, han har inte satt sin fot där, aldrig upplevt hur det är att gå utefter grusvägarna i Soweto och se massfattigdomen i vitögat.
Men det har jag och om detta och mycket annat lärde mig Cyril Ramaphosa i slutet av 80-talet då jag för svenska LOs räkning reste i Sydafrika, officiellt för att knyta kontakter med den svarta facföreningsrörelsen, inofficiellt smugglade jag en stor summa pengar för att betala advokater som försvarade svarta fackföreningsledare.
Ramaphosa var generalsekreterare för NUM (Natinal Union of Mineworkers) på den tiden (1988) och en person jag hade en hel del kontakt med. Hans skicklighet som förhandlare var omvittnad och fruktad av gruvägarna. Strejkvapnet låg alltid på bordet. ”You must never hesitate”, sa han om sin roll som fackföreningsledare.
I början av 1990 släpptes Nelson Mandela fri, apartheid avskaffades och den unge Cyril Ramaphosa sågs redan då som en möjlig efterträdare på sikt.
Jag vågar därför påstå att Cyril Ramaphosa är en av de verkligt stora politiska ledarna i världen idag, sprungen ur sitt lands dramatiska historia.
Men inte ens det verkar Trump begripa. Detta trots att Sydafrika står för hälften av världens guldproduktion.
Och som alla vet är ju Trump galen i guld. Han har ju t o m en toalettstol i 18 karat på Mar-a-Lago som han beträder när trycket är för mycket och han behöver vara i fred en stund med sina irrande tankegångar….
Bilden av arbetaren innesluten i gruvtraktordäcket tog jag f ö i en guldgruva utanför Johannesburg men en liten Canon Dial.
Inlagt 2025-05-25 12:42 |
Läst 653 ggr. |
Permalink


Det är ett bra inlägg – gillar det.
Jag så det mötet i Ovala rummet och satt där och krullade tårna. Även om folk gradvis har blivit något sånär immuna mot den brist på kunskap som Trump gång på gång visar.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
För mig är Donald Trump en blandning av nästan roande vettlöshet och riktigt bra åtgärder. I det här fallet har han agerat som en stolle. Det är mycket dumt, eftersom sådant agerande döljer de problem som ändå finns. Hela saken kan då avfärdas som Trumps galenskaper.
Det finns problem för vita i Sydafrika av i dag, allvarliga sådana – speciellt för markägande Boer. Hos de svarta makthavarna anar man en viss hämndgirighet (kanske inte att undra på). Man har börjat glömma bort Nelson Madelas briljanta försonings och föreningspolitik. Jag ser den saken som en av 1900-talets riktiga höjdpunkter i statsmannakonst. Den gamle hårdföre kämpen och terroristen förstod att det bara fanns en väg att gå för en president i det nya Sydafrika, om inte landet skulle falla i småsmulor i en orgie av våld – och han gjorde det med bravur.
Alltså – back to Mandela, så löser sig saken.
/per-erik
den säger det som jag känner din text belyser
/per-erik
Kan inte uttala mig om folkmord, men vet att det blivit otryggare på en del ställen i Sydafrika. Blev avrådd att som vit vistas på vissa ställen.
Undrar också vilka rådgivare Trump har, tror inte han själv suttit och googlat fram de där bilderna.