Sticans Fotoblogg
Lite om ämnet fotobok
Nu blir det som omväxling några skärmklipp och lite vanliga bilder
Presentation och förord till min första Fotobok Landskap
Min förra blogg handlade inte så mycket om innehållet i boken "Landskap" utan det var mer om en del landskapsbilder som dels finns i boken men också finns publicerade på FS.
Men nu skall det handla om några andra bokprojekt jag håller på med.
Här är ett skärmklipp på den nya bok jag håller på med, men det kommer väl att ta ett tag innan den är klar för tryck, så mycket kan jag ändå avslöja att den bygger på de fyra bloggar som varit publicerade här på FS för tre år sedan. Den handlar förstås om mina vandringar i den svenska fjällvärlden, och titeln blir liknande som på en av bloggarna "Några nedslag i den svenska fjällvärlden". Nu är det faktiskt snart tre år sedan jag började på den här boken i augusti 2016 så det är väl hög tid att avsluta projektet. Den här boken liksom de tidigare har jag gjort med förlaget Blurbs hjälp, men trots att förlaget påminner om att kolla stavningen så smyger det in några fel ändå. Nedan följer några bilder från de olika resorna och mellan bilderna för den som är intresserad så finns det länkar till de fyra resorna.
Båtresan från Ritsem till Padjelanta Nationalpark 1985
https://www.fotosidan.se/blogs/sticans-blogg/ett-nedslag-i-den-svenska-fjallvarlden.htm
Med båt på Kamajokk i Kvikkjokk och Sarek syns i bakgrunden 1987
https://www.fotosidan.se/blogs/sticans-blogg/nikon-501-och-om-en-resa.htm
Vy över Kebnekaise och Tolpagorni från båtfärden på Ladjojaure 1991
https://www.fotosidan.se/blogs/sticans-blogg/kebnekaise-den-10-till-15-juli.htm
Kebnepakteglaciären och den delvis isbelagda Tarfallasjön 1997
https://www.fotosidan.se/blogs/sticans-blogg/sista-resan-till-kebne.htm
Här ovan syns det jag kallar för arbetsfältet och till vänster kan jag välja olika sid-layout och där under laddar jag upp bilder från min dator och texten kopierar jag från bloggen och klistrar in under eller över bilden. Verkar det krångligt? Det var det i början men efter ett tag lär man sig de olika arbetsmomenten. Tidigare har jag berättat att mina kunskaper i engelska är rätt begränsade så det har ibland vållat lite bekymmer men det har ändå på något sätt fungerat.
Läser ju i bland om andra FS-kollegor som gör fotoböcker och bland andra Bob Bovin, som jobbar på ett mycket proffsigare vis, med ISBN-registrering, verkar på mig som lite krångligare och kanske dyrare, eftersom man måste beställa en viss mängd böcker, och jag har inte tänkt att sälja mina böcker. Björn Thundal har också gjort ett antal fotoböcker på ett mycket proffsigt sätt, med ISBN-registrering och jag hade förmånen att köpa en mycket fin bok av honom vid ett besök i Korsheden för ett par somrar sedan. ISBN Sverige - en del av Kungliga biblioteket här är en länk för den som vill vete mer https://isbn.kb.se/
Hjärtats röst av Björn Thundal
Men den som inspirerade mig från början var Bernt Carlzon när han presenterade sin första fotobok så tänkte jag att kan han så kanske jag också kan, och på den vägen är det.
"Några bloggar från Fotosidan" är en bok som redan ligger hos Blurb för tryck. Så vad väntar jag på? Bättre tider??
Sångsvanar på Tysslingen 2015
Den här boken finns inte som någon blogg här på FS
Nej, det finns en förklaring förstås, och det är att av någon anledning så kunde jag inte göra beställningar på grund av att jag inte hade uppdaterat programvaran och där jag slutligen gör beställningen av boken, blev det stopp, men efter ett antal mail med Blurbs tekniker så fick jag rätsida på problemet.
Nu kanske jag får skämmas ett tag igen, för jag upptäckte att det finns ytterligare en bok som ligger klar för beställning till Blurb, och jag har ingen bra förklaring till varför jag underlåtit att låta beställa den. Den heter "Nya rader från mig", och är den senaste fotoboken av fyra jag skrivit, den handlar om en brevväxling med mail, som blev ett mailprojekt mellan mig och Inga-Lill en kvinna i Stockholmstrakten, och jag känner att jag är nog skyldig henne att låta trycka boken och leverera ett exemplar till henne. Bättre sent än aldrig.
Brandgul-lilja 1988
Den här boken finns inte heller som någon blogg här på FS
Just nu har jag inte så mycket att tillägga men om det visar sig så får det bli en ny blogg.
Ha det gott
Stig
Om en fotobok
Landskap
I bland så står det still i mitt huvud när det gäller nya blogguppslag, men så plötsligt väcks hjärnan till liv, det är klart att jag kan berätta om mitt första bokprojekt, och det handlar om en fotobok som jag gjorde 2012, och den kallar jag för "Landskap", nog delvis som terapi efter min hustru Lenas bortgång. Som titeln anger handlar det uteslutande om landskapsbilder både från Sverige och våra resor utomlands, det blev både analoga och efter millenniumskiftet digitala bilder. Totalt innehåller boken 170 bilder men så många tänker jag inte visa här, utan det blir ett litet urval analoga bilder från Sverige som alla finns i "Mina bilder" här på FS. Om man klickar på bilderna så visas lite teknisk information.
Utsikt över Färila från Vallåsen 1965
Min bror Lasse kommer från Lillåkern 1966
Infarten till Lillåkern 1965
Vedboden och hemlighuset på Lillåkern i bakgrunden syns Vallåsen 1965
Västerbron Stadshuset och Gamla Stan 1972
Vår vandring i Padjelanta började här i Ritsem med utsikten mot Akka 1 sep. 1985
En bild från min vandring i Padjelanta 1985 Vuojaätno och Sameläger i bakgrunden
Vy från bron över Miellätno i Padjelanta 1985
Virihaure i Padjelanta 1985
På kvällen kunde vi se genom fönstret ut över sjön Virihaure med en vacker färgsprakande himmel, men det förebådade sämre väder tyvärr, jag öppnade fönstret och ställde kameran på fönsterkarmen och tog bilden på c:a 30 sek. Det var första gången jag testade att använda så lång tid och bilden blev nog inte rätt exponerad, men den duger åt mig.
Täby Höstbild från Ullnasjön 1987
Vy över Ullnasjön en vacker höstdag 1987
Höst vid sjön Hersen 1987
Här är jag på väg med båt på Kamajokk, en del av Kvikkjokks floddelta. I bakgrunden syns Sarek 1987
Ljusnan och Laforsen i Hälsingland 1988
Vandring uppför mot Tarfala 1991
Kebnekaise Kebnepakteglaciären och Tarfallasjön 1991
Stenstrand på Öland 1992
Ale-stenar i Kåseberga 1992
Stockholms-skärgård Nortäljeviken 1995
Några nyheter från Lindesberg
För en dryg månad sedan så grävde man upp gatan framför mitt hus
I går på förmiddagen så kom asfaltläggarna och återställde gatan och trottoaren utanför mitt hus
Dennis ser med stort intresse på asfalteringen av vår gata
Dennis är som synes ganska långhårig men det skall vi råda bot på för på eftermiddagen skall vi träffa hans hårfrissa Eva som skall trimma honom.
Dennis poserar i soffan någon dag innan trimning
För några bloggar sedan skrev jag att jag skulle skaffa ett till objektiv som är ett dokumenterat bra porträttobjektiv
På eftermiddagen hämtade jag mitt Panasonic 42,5 mm på Posten
Nu har jag tagit en liten porträttserie på min nytrimmade kompis
Dennis nyfriserad poserar i soffan bakgrunden ser lite stökig ut men det blev så
En trött fotomodell har lagt sig till ro
För övrig så har jag testat Silkypix som är anpassat för bland annat Panasonic kameror det följde med en installationsskiva vid köpet av kameran, men jag har inte använt Silkypix bildprogram, jag har ju Photoshop-Elements och varit nöjd med dem. Men nyfikenheten gjorde att jag tog och undersökte vad Silkypix kan, och det visade sig att den fungerar i stort set som Lightroom fast något enklare. Nu har jag Lightroom 6 också, men jag har aldrig förstått mig på finesserna där, det kan kanske beror på att jag varit nöjd med Photoshop-Elements.
Här är ett skärmklipp av Silkypix gränssnitt med mig som Raw-objekt
Här är ett Skärmklipp på PS Elements Camera Raw behandlare
Nu har jag testat båda som Raw konverterare och båda fungerar bra men PS Elements har svensk text vilket underlättar när man som jag inte hänger med så bra på engelsk text, och för övrigt så fotar jag bara i JPEG
Häromdagen blev det stekt kyckling i currysås och pasta
och dagen efter blev det rester till middag
Nu har jag definitivt tröttnat hej då zzzzzzzzzzzz
Det var allt vi hade att bjuda på för nu
Ha det gott
Stig
En tanke till Mamma
I dag går mina tankar till min Mamma på Mors Dag
Mamma på besök i Vallatorp
Ha det gott
Stig
Lite otur kanske
I bland har man inte lyckan med sig utan då händer det oväntade saker, och sedan en månad tillbaka så har följande inträffat.
Bromsok
Den 23 april lämnade jag in bilen på service där de upptäckte att ett bakhjul rullade trögt så jag lämnade in bilen igen den 9 maj, det blev byte av ett bromsok, det kostade nästan 2800 kr
Nästa händelse var den 26 april då min dator lade ned verksamheten, ett nätaggregat hade gått sönder så nu var jag tillfälligt utan kontakt med yttervärlden. Om detta skrev jag i en blogg: https://www.fotosidan.se/blogs/sticans-blogg/efter-tva-veckors-vantan.htm Ett nytt nätaggregat beställdes till en kostnad av 1000 kr
I går kom nästa överraskning då lade min robotgräsklippare av och på displayen kunde jag läsa "Klippmotorfel", efter ett samtal med serviceavdelningen så fick jag beskedet att lämna in maskinen i Granngårdens butik där jag köpt maskinen för ett år sedan. Vad detta kan kosta vet jag inte, men jag skall väl åberopa garantin.
Sedan kan jag ju fundera vad som kommer härnäst, hitintills så är det materiella ting som hänt mig, även om det är kostsamt och tar en massa tid och energi, så är det inte något som drabbar mig fysiskt. För ett år sedan var det olika sjukdomar som drabbade mig, och en del har jag fortfarande inte fått hjälp med, för det är en pågående kamp med eller kanske snarare mot vårdapparaten här i Örebro län, nu påstår man att det är brist på operationssjuksköterskor, som är orsaken till vårdköerna, och det senaste hörde jag i morse att planerade operationer i sommar skjuts på framtiden.
Nu har jag gnällt färdigt för allt är ju inte pest, utan det händer annat också, i mina rabatter så börjar det komma en del blommor, men det växer annat där också, nämligen ogräs och Lupiner, de fanns där förra året också, och det verkar som de har blivit något fler i år så jag måste kanske decimera beståndet, och rensa bort ogräset.
Några Tovsippor sticker upp
Det blev Spagetti och stekt köttfärs special till middag i dag
och Dennis fick Kyckling och lite av min okryddade stekta köttfärs till middag
Hej då
Ha det gott
Stig





























