Och solen har sin gång
Ett litet apropå om solnedgångar först med några analoga tillbakablickar
Skymningen lägger sig och solens sista strålar lyser på vedboden, ett härbre till höger och i trädkronan detta hände på Lillåkern i Hälsingland 1965
Här är en till från samma plats men på vintern 1969
Riddarfjärden, Västerbron, Tidningshusen Dagens Nyheter och Svenska Dagbladet i Stockholm
Solnedgång över kalkbassängerna i Pamukkale i Turkiet 1990
På väg till Granada i Spanien 1979
Soluppgång på Cypern 1984
Tidig morgon på Sveavägen i Stockholm 1987
Här kommer något färskare digitala bilder från mina hemtrakter
En färgsprakande morgon från mitt vardagsrumsfönster Januari 2016
Soluppgång från min altan 7:40 20 februari 2016
Innan solen gick upp i morse så tog jag bilden av Kajor som kretsade vid Lindesbergs kyrka på Annandag jul 2016
Trädet den 30 mars 2017
Morgonsolen är på väg upp över Lindesjön klockan är 6:46 det är -4 grader och frost på ängen 30 mars 2017
Det var allt jag hade om solnedgångar och några soluppgångar som kanske inte fyller något dokumentärt värde men som betyder mycket för mig.
Ha det gott
Stig













Hälsn!
Tack så mycket Jan. Det har nog fascinerat människor sedan urminnes tider hur ljuset förändras under solens gång från morgon till kväll och för mig är det ett litet skådespel då jag har möjlighet tycker jag att det är värt att fotografera. Men att efterlikna verkligheten kan vara nog så svår, men jag gör så gott jag kan. Roligt att du gillade mina gamla Kodachromebilder.
Ha det gott/Stig
De där kalkbassängera i Turkiet har jag länge haft önskan om att åka till, men ännu har jag inte kommit dit. Dyker hela tiden upp andra resor som tränger sig före.
Tack så mycket Margareta för dina vänliga ord om mina gamla bilder. Det var 1990 som vi besökte Antalya i Turkiet, och vi hittade en tvådagarsresa till bland annat Pamukkale, och det får jag säga att det var en upplevelse. För övrig så blev det besök till en gammal Romersk bassäng med varmt vatten att simma i det var ganska behagligt. Hela området består ju av varma källor, så vattnet i Pamukkales bassänger var också varmt.
På återvägen till Antalya blev det ett besök på en Turkisk mattfabrik där vi fick stifta bekantskap med barnarbetare som satt vid vävstolarna. Det var lite beklämmande att se, fast direktören försäkrade att flickorna inte for illa, utan fick skolutbildning parallellt.
Ha det gott/Stig