efter några inlägg visar det sig att det är här jag kommer att dela med mig av tankar omkring fotografi - både praktiskt, teoretiskt och filosofiskt. jag gillar sånt.

fortsatta dubbelexponeringar på blommor

det är tur att jag tycker att det här är kul, för det gör jag. det är också lättillgängligt, vilket är till fördel när det är sommar och varmt. och faktum är att jag faktiskt tycker att det är kul att fotografera såhär.

vilket för övrigt gör att jag ser fram emot hösten, inte enbart för mer lätthanterliga temperaturer, utan också för vad jag kommer att åstadkomma med höstlöv.

jag vet att jag har skrivit det i nåt tidigare inlägg, men jag är väldigt glad över två saker. dels att samuel började visa sina dubbelexponeringar i sin blogg, dels att min nya (begagnade) kamera, hilda, visade sig ha multiexponerings-funktion, den också.

för det känns som att jag har hittat nånting himla roligt att jobba vidare med. jag är superförtjust i det här med dubbelexponeringar, och det hade jag inte förväntat mig. jag gillar icm också, men jag tror att jag tycker att det här är ännu roligare. 

jag kan för övrigt skvallra om att jag och boyo tog oss ned till summer meet under kvällen igår. jag tog lite bilder, men alltså.. till skillnad från förra året när bilderna faktiskt blev rätt trevliga, känner jag mig inte alls nöjd i år. jag kommer inte att visa några bilder därifrån - så tråkiga blev de.

jag tror jag håller mig till mina blombilder tills vidare, så blir det kanske mer variation framåt hösten till.

Publicerad 2026-07-05 03:36 | Läst 101 ggr
Bjarne 2026-07-05 08:41
Det blir verkligen bra och annorlunda bilder! Jag borde absolut testa dubbelexponeringar mer än jag gjort. Bland dessa fastnar jag extra mycket för den första och tredje från slutet. Jag dras nog till blad av olika sorter.
Hälsningar Bjarne
Svar från pisces 2026-07-05 10:21

åh, men tack bjarne. 🙏 jag tycker absolut att du ska testa mer - det är ett roligt sätt att jobba på. jag befinner mig ju bara i början av min dubbelexponerings-bana, så jag vet inte om jag har jättemånga råd att ge - men det ÄR jättekul! kör på, för tusan! 🤗
Peter - 2026-07-05 08:56
gillar speciellt den första 👍
Svar från pisces 2026-07-05 10:21

vilken god smak du har. 🙂
Poromaa 2026-07-05 09:06
Ja, som du ju vet så är det här med blomfoto inte riktigt min grej. Men dubbelexponeringarna i kombination med det svartvita gör att du tar dig en bit bort från det sockersöta och det blir något annat av dina blommor, ett mer personligt betraktande, vilket jag gillar. Men med det sagt, så föredrar jag ändå mer tyngd och mörker. Ser därför fram emot hösten och vad som kommer att dyka upp från dig då. Nåväl, i den här sviten gillar jag kanske mest nummer 3, eftersom den är lite taggig och motsträvig. Den käftar liksom emot en aning…😎
/Samuel
Svar från pisces 2026-07-05 10:23

hade jag lämnat bilderna i färg hade det varit betydligt mer sockersött, och då hade jag också smällt av. det kan vara gulligt på sitt vis, men inte mer än nån enstaka i taget - väldigt sällan. och jag tror att jag är mer ok med det, än du - för att jag är tjej. 😄

men ja. jag ser också fram emot hösten (inte enbart pga kommande dubbelexponeringar) och vad som hamnar i min väg då. 🙏