efter några inlägg visar det sig att det är här jag kommer att dela med mig av tankar omkring fotografi - både praktiskt, teoretiskt och filosofiskt. jag gillar sånt.

västerås city, igen

surt, sade räven, när man tvingas ta de pengar man lagt undan i sitt eget sparande mot ny kamera, och måste köpa en ny säng i stället. 

så går det, när sängen man har, har gjort sitt med råge, och man får så ont i ryggen att den snudd på går av. och när det är så surt, får man ta med sig hund och kamera och ta bussen ner till stan för att göra sig på lite bättre humör. 

-> och som förtydligande: detta är INTE ett fiskande efter pengar, utan ett allmänt gnäll på att det envisas med att dyka upp kostsamma grejer som stör i mitt eget sparande till min nya kamera. <-

vi gick en lite annorlunda runda idag än för några dagar sen. miljöerna skiljer sig lite, men framåt slutet hamnade vi ungefär där vi slutade förra gången. min rygg är bättre idag än igår, men det var inte skitkul att släpa runt på kameraväskan ändå.

fast det var värt det, i slutänden.

och för den som undrar; min nya säng kommer hem i morgon sen eftermiddag/tidig kväll. en natt till får jag lov att stå ut i min gamla, numer ondsinta säng som därefter döden skola dö. jag ser fram emot att mitt ryggont också kommer att döden dö, så jag får vara i fred och göra det jag vill och behöver göra. (jag känner mig lite fräs-sur över det här, faktiskt. jag gillar inte att ha ont om jag inte måste, och det måste jag inte.)

vid såna här tillfällen är det ju en himla tur att det finns ställen man kan bege sig till för att göra det bästa man vet - fotografera. det kändes lite småmärkligt idag, men det beror mer på att jag sov väldigt länge (trots sängen) eftersom jag var vaken runt 26 timmar mellan fre/lördag (min knäppa dygnsrytm). när jag traskade runt därnere med hund och kamera var jag osäker på om det skulle bli något att ha, men jag tycker nog att jag fick ihop en del trevliga bilder, trots allt.

och nu tänker jag sluta gnälla på min säng och min rygg, så ni kan ägna er åt att titta i stället. 😂 ber om ursäkt (faktiskt) för att jag är så gnällig, men nånstans behövde jag vräka ur mig, och varken hunden eller katten här hemma bryr sig nämnvärt. 

men - enjoy! 🙏

Inlagt 2025-11-02 18:58 | Läst 534 ggr. | Permalink
Lena Holm 2025-11-02 19:14
Några intressanta rutor som jag gillar, nr 4, 9 och 12. Tufft att behöva köpa ny säng, men ryggen måste ju gå före kameran.
Hälsningar Lena
Svar från pisces 2025-11-02 19:22
ja, ryggen måste nödvändigtvis gå före kameran - så är det. men det är sååååå jävla piss-surt.. jag hade lyckats få undan - inte mycket, eftersom jag inte har mycket, men iaf litegrand. tillräckligt för att det ska vara mer än noll. och så jävlas sängen i stället.

men. det är så. det är bara att gilla läget och investera i en säng. fördelen med det är att när jag väl har sängen, är det klrt. då behöver jag inte lägga mer pengar på just säng. 😄

och kameran, den kommer i vilket fall. bara kanske lite senare än jag tänkt mig. det återstår att se.
alf109 2025-11-02 20:00
Spännande bilder, 1,2 och 10 tycker jag sticker ut lite extra.
Viktigt att ha en säng man sover bra i.
/Affe
Svar från pisces 2025-11-02 20:05
ja, det var det jag landade i. jag kan inte gå runt och ha såhär ont i ryggen som jag hade igår. fi fan. usch!

så det får bli så. och nu när jag bestämt mig och sängen är beställd, känner jag mig vansinnigt nöjd. 🙏

och tack, för övrigt. kul att det finns nåt som sticker ut - det uppskattas. 🤗
morgondotter 2025-11-02 20:51
oavsett säng eller rygg

fungerar ju bild-ögat i alla fall
bra
Svar från pisces 2025-11-02 21:29
och tack och lov för det. 🙏
Poromaa 2025-11-03 00:25
Håller helt med Inger. Sista bilden är perfekt, men tvåan och fyran sitter fint också 🙂
Svar från pisces 2025-11-03 01:26
haha, vet du, när jag tog sista bilden så tänkte jag faktiskt på dig. 😄 jag stod där och tänkte att jag SLÅR VAD om att samuel kommer att gilla den här - och det gjorde du. 🤗📷✨