jag har...
jag har fyllt år. fyllde jämnt förra veckan. när jag var iväg på födelsedagsfika på stan med en drös vänner, hade jag på mig en stor, flådig klackring jag ärvde efter min pappa när han dog. mitt under kvällen upptäckte jag att stenen som liksom gör hela ringen, hade lossnat och var försvunnen. det känns rätt jobbigt, och jag är glad att han inte vet om det. jag har letat hemma men inte hittat den, och idag fick jag äntligen arslet ur att ta med mig hunden och ta mig ner på stan igen för att få i mina egna fotspår och se om jag hittade den. det gjorde jag dessvärre inte, så nu behöver jag leta ännu mer intensivt här hemma, och dessutom kontakta bussbolaget och se om de har fått in nåt stenliknande som kan höra ihop med min ring.
men.
jag tog också med mig hilda ned på stan. det har varit lite si och så med fotograferandet ett tag, så jag kände mig faktiskt ringrostig. men när jag väl fått upp hilda och börjat LETA (jag brukar aldrig behöva leta, just), så började bilderna visa sig en efter en, allt eftersom.
under tiden vi var på stan kände jag mig inte ett dugg imponerad av mig själv, men när vi väl kommit hem och jag börjat bildbehandla, kändes det bättre. allt är kanske inte skitbäst, men det finns några jag tycker bättre om av lite olika skäl.
enjoy! 🙂
















Jag hoppas att du finner den.
Stefan