efter några inlägg visar det sig att det är här jag kommer att dela med mig av tankar omkring fotografi - både praktiskt, teoretiskt och filosofiskt. jag gillar sånt.

en oväntad bild

det har varit väldigt lite fotograferande för min del den senaste veckan. dels sörjer jag min molly, dels har jag varit kraftigt påverkad av pollen (trötthet), dels har min dygnsrytm börjat rulla i högre hastighet än den gjort på ett par, tre månader.

de här bilderna är från häromdagen, när jag tog med hilda ut på hundpromenad. hunden bajsade, såklart, och väluppfostrad matte som jag är plockade jag upp efter honom.

men vart gör man av bajspåsen om man inte vill hålla den under näsan när man ska hålla i kameran för att fotografera?

man ställer ifrån sig den på nåt passande ställe, och tar med sig den när man fotograferat klart.

jag ställde den såsom ovan, och medan det kan tyckas lite småfånigt att fotografera en bajspåse mot en betongvägg, så tyckte jag dels att gråskalan blev vansinnigt snygg, och att själva bajspåsen har en väldigt snygg båge bakåt, åt vänster.

bilderna nedan är det jag egentligen ägnade mig åt just där. bajspåsen följde sedan med på en längre bit av promenaden pga brist på sopkorgar.

Publicerad 2026-05-20 00:04 | Läst 181 ggr
Carina H. Jacobsson 2026-05-20 11:26
Hahahaha BÄSTA!! Tänk att man faktisk kan göra konst av det mesta.
/Carina
Svar från pisces 2026-05-21 04:57

det är ju det de flesta upplever som fult, som jag tycker är kul. 🤗
Carina H. Jacobsson 2026-05-21 14:19

Ja jag tycker också det är kul med dessa bilder, jag uppskattar att titta på sådant jag inte fotar själv.
Poromaa 2026-05-20 16:56
Ha, ha, kreativt av dig. Den får liksom ett helt annat värde när man inte vet vad det är. Nu vet jag ju det, men innan jag läst din text, så funderade jag en hel del på skalan — objektets storlek. Det skulle kunna vara stort, litet, det skulle kunna vara en skulptur i stadsbilden, eller bara (mycket riktigt) en skräppåse. Men framförallt tänkte jag på vilken skön form du stött på och hur skönt och vackert du hanterat bildbygget. Gillar verkligen den lilla ringen i svart, som en punkt i tillvaron.
Svar från pisces 2026-05-21 05:00

åh, men tack, snälla du. 🙏 jag har passerat just den där väggen förut OCH fotograferat där, så jag visste ju redan att jag gillar ytan. och när jag ställde bajspåsen just där.. det var liksom inte möjligt att INTE ta en bild. påsen poserade sig så jäkla snyggt på en gång, och det svarta mot den där betongen... 🤗🤷🏻‍♀️✨

och den där lilla ringen... JA! 😄 den är så fel och så rätt på en och samma gång.