Med leriga skor

FOTOGRAFISKA DAGBOKSFRAGMENT

Olik tidtabell


Passerade en liten aspdunge med träd som ännu är helt utan löv. Grönskan i fonden från andra lövträd.

Åbo 19.5.2022. Foto: Håkan Eklund.

Postat 2022-05-19 22:40 | Läst 1951 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Honträd


Aspens honhängen är långa, ända upp till 18 cm. Eftersom aspen är tvåbyggare, det vill säga att han- och honblommor finns på olika träd, är dessa två hängen i ett "honträd". Naturen är bara så intressant.

Kakskerta ö, Åbo 17.5.2022. Foto: Håkan Eklund. Nr 137/365.

Postat 2022-05-17 20:33 | Läst 2078 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

En historisk milstolpe


Det är ju inte varje dag man får uppleva en historisk milstolpe, som den idag när presidenten och statsministern för en stund sen officiellt meddelade att Finland ansöker om NATO-medlemskap. En beslut som jag personligen har väntat på i decennier.

Det är bara att titta på kartan och se Finlands och Sveriges position i norra Europa/Östersjöregionen. Vi kan inte tillåtas bli den "felande länken" i försvaret av västeuropeiska värderingar och demokrati.

I Finland är vi bara så glada att inte herr Trump satt kvar i sitt ämbete i USA. Han och hans republikaner som ännu före Ukrainakriget tyckte bättre om president Putin än om  det egna landets president - berättar allt om deras syn på frihet och demokrati. Problemet är att de inte vet vad som gäller i ett land utan demokratiska spelregler. Och att de inte själva vågar rensa ut sina egna landsförrädare är märkligt; det som hände i januari i Kapitolium var ju försök till statskupp - som de låter jurister smussla undan.

Postat 2022-05-15 13:03 | Läst 893 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Floradagen i ekskog


Ibland kan det gå så här. Av mosslagret att döma är det länge sen eken stupade. Och fått vara ifred. Ett gott tecken.

Runsala ö, Åbo. Floradagen 13 maj 2022. Foto: Håkan Eklund. Nr 133/365.

Postat 2022-05-13 16:53 | Läst 921 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

En som många inte känner


Nu under våren är det många (antar jag) som inte lägger speciellt märke till denna "videbuske". Däremot är jag 100 procent säker på att vilken naturfotointresserad som helst lägger märke till busken under höst och tidig vinter.

Speciellt under en gråtrist novemberdag kan man inte undvika att bli glad över att se en buske som på en halv kilometers avstånd lyser helt vit.

Det som då syns är de vita hårpenslarna som ska sprida  de smala fröna med vass spets. Och det märkliga är att det är under senhösten och tidig vinter när frukterna/fröna mognas och sprids.Hos de flesta Salixarter sker det under vår och sommar.

Här några frön med sina hårpenslar som aldrig kom iväg senaste vinter. Det handlar alltså om  jolster (Salix pentandra), som Gunnar Brusewitz tecknat och berättat om i flera böcker och artiklar. Ett mycket fint motiv att illustrera under den gråtrista tiden.

Postat 2022-05-12 10:12 | Läst 945 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera
Föregående 1 ... 20 21 22 ... 960 Nästa