Med leriga skor

FOTOGRAFISKA DAGBOKSFRAGMENT

Barn I


Melvin. 4.5.2015. Foto: Håkan Eklund. Nr 124/365.

Postat 2015-05-05 17:20 | Läst 1237 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Tömma huvudet


Skymningsrodd.  Långvattnet, Åbo. Foto: Håkan Eklund.

Att titta på VM-ishockey från tevesoffan är ett sätt att "tömma huvudet", dvs. 3 x 20 min full koncentration när man inte hinner fundera på en massa "bollar som skall hållas i luften", dvs. jobb.

I sig kvalitetstid.

Speciellt trevligt när det egna laget vinner ...

Postat 2015-05-04 21:56 | Läst 1309 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Längs vägen hem


Kvällssol över bygden. Pemar 3.5.2015. Foto: Håkan Eklund. Nr 123/365.

Blev en jobbdag. Hade en massa bilder att montera för en utställning som skall hängas i morgon. Sen i kvällningen hem för att hinna titta på ishockey VM. Såg denna väg i ögonvrån när jag blåste förbi, en inre känsla sade: där är dagens bild.

Lydde.

Stannade, svängde om och körde tillbaka. Jag här lärt mig att lyssna på mitt inre jag.

Hann ändå till tevesoffan och fick njuta av rörligt spel, 3 - 0 mot Danmark. Det gäller att ta varje match på allvar, vi har tidigare förlorat mot Danmark i VM, de har många bra proffsspelare.

Postat 2015-05-03 22:48 | Läst 1942 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Trång i luftrummet


Vitt i skogen. Runsala, Åbo. Maj 2015. Foto: Håkan Eklund.

Senaste natt (3 maj) anlände ärtsångare och svartvit flugsnappare till mitt revir. Vaknade till deras sång.

Skulle vara bra kul att på en radar kunna följa med den nattliga trafiken i luftrummet över Europa just nu. Det måste ju vara fullt med fåglar som skyndar norrut.

Postat 2015-05-03 15:19 | Läst 2036 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Nya röster


Vår i skogen. Runsala, Åbo 2.5.2015. Foto: Håkan Eklund. Nr 122 /365.

Tre timmar ensam i skogen. Kvalitetstid. Att bara ströva omkring med kamera och kikare i lugn och ro är en njutning. Speciellt när ljudlandskapet börjar fyllas med allehanda nya röster: grönsångare, lövsångare, gransångare, gärdsmyg, trädpiplärka.

Dessutom hittade jag ett gråspettrevir. Nu skulle det gälla att hitta boträdet. Härmade spettarna (visslade) och lyckades lura hanen att komma närmare.

Blommande vitsippor i tusende. Och en vacker snok i solen. Tänk att man kan känna sig lycklig av så enkla saker. Dessutom i en värmande sol, alltemellanåt. Innan det började regna.

Postat 2015-05-02 17:03 | Läst 1670 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera
Föregående 1 ... 569 570 571 ... 960 Nästa