Med leriga skor

FOTOGRAFISKA DAGBOKSFRAGMENT

Somliga kör HD


Hem från fotokursen. Hangö 18 maj 2014. Foto: Håkan Eklund. Nr 138/365.

Postat 2014-05-19 14:34 | Läst 1369 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Två herremän


Hangö värdshus, 17.5.2014. Foto: Håkan Eklund. Nr 137/365.

Svenska folkpartiet hade partidag Hangö under veckoslutet och det var liv och rörelse i småstaden ute på udden. Träffade dessa två partidelegater på stan som jag bjöd på ett glas rött på värdshuset där jag bodde; killen till vänster är min bror Mikael (en pratglad herreman), till höger hans kompis Fredrik. Båda från Munsala, Nykarleby i Österbotten.

SFP:s partiordförande är också Finlands försvarsminister, här ett klipp från svenska yles hemsida:

Svenska folkpartiets partiordförande Carl Haglund anser att det har blivit dags att diskutera Finlands grundläggande försvars- och säkerhetspolitiska lösningar. I sitt öppningstal på SFP:s partidag i Hangö på lördag sade Haglund att partiet borde se över sina riktlinjer.

- Också inom SFP har det blivit dags att ta en diskussion partiinternt om hur vi ser på säkerhetspolitikens framtid i ljuset av det som skett, sade Haglund och syftade på händelserna i Ukraina.

Haglund anser att det är naturligt att den försvarspolitiska diskussionen blir livligare då det skett så dramatiska händelser i våra närområden.

- Nästa år på partidagen är det senast dags att ta ställning i och med revideringen av partiprogrammet.

Efter talet fick Haglund svara på den direkta frågan om han vill att SFP ska gå in för ett ja till Nato. Haglund sade att det finns både fördelar och nackdelar med ett eventuellt medlemskap. Krisen i Ukraina har ändå fått honom att inse vissa saker.

- Ett medlemskap är nog ett mycket trovärdigt och seriöst alternativ också för Finland.

Under den politiska debatten stödde många SFP:are ett finländskt medlemskap i Nato och utanför mötessalen var många positivt inställda.

- Jag tycker själv att Finland absolut borde gå med i Nato, sade Benjamin Ellenberg från Helsingfors.

Postat 2014-05-19 12:10 | Läst 1774 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Hängning


Hangö stadsbibliotek, 16 maj 2014. Foto: Håkan Eklund.

Fotoskolan vid Hangö sommaruni hängde sin utställning "Images" under fredagen, 39 bilder på en utställningsskärm mitt i "bibban". Omväxlande motiv med kust, människor, miljöer, sommarliv och allt sånt som hittas i Finlands sydligaste stad, längst ut på Hangöudd.

Nr 136/365.

Postat 2014-05-19 12:00 | Läst 1469 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Grönska


Kvällspromenad. Vik, Helsingfors. 15.5.2014. Foto: Håkan Eklund. Nr 135/365.

Postat 2014-05-18 22:02 | Läst 668 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Backlog


Nytt våtmarksområde. 14.5.2014. Foto: Håkan Eklund.

Har varit borta från datorn ett antal dagar; skönt i sig. Bilden ovan från en fågelkurskväll i Åbo/Lundo mitt i veckan när vi kollade in ett nyanlagt våtmarksområde som ligger 10 minuters bilkörning från centrala Åbo.

Vatten leds in till ett gammalt åkerområde från en närbelägen sjö och plötsligt växer ett fågeldorado fram. Här häckar nu en massa våtmarksfåglar, allt från sångsvan till svarthakar, skedänder och enkelbeckasiner. Dessutom en bra rastplats för flyttande vadare.

Bilden tagen från ett nybyggt fågeltorn.

Nr 134/365.


Postat 2014-05-18 21:57 | Läst 580 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera
Föregående 1 ... 637 638 639 ... 959 Nästa