Med leriga skor
Ljudlandskap i mörker

Spökskeppet. Runsala, Åbo 2 april 2013. Foto: Håkan Eklund.
Åkte ut till grannön för att kolla in ugglor. Hann bara stiga ur bilen vid Botaniska trädgården när första kattugglan hördes. En stund senare en till. Kul att de finns där.
Ställde upp kameran på stativ nere vid stranden när nya Viking Grace passerade. Imponerad av ett stort fartyg som gick så tyst; passerade som ett tyst spökskepp - dock upplyst som en bättre julgran.
Hörde sångsvanar och knipor från faret, flyttfåglar nr 2 och 3.
Nr 92/365.
Äntligen

Uggleskogen, Hirvensalo, Åbo. 1.4.2013. Foto: Håkan Eklund.
Efter en timme ute på isen med labradoren Buddy kom vi genom "Uggleskogen" under returen. Och se, ett bekant ljud når oss, en dovt "hoande" skogsduva. Äntligen!
Detta är alltså vårens första flyttfågel i min närnatur här ute på ön anno 2013- troligen den senaste noteringen så länge vi bott här (sen 1997). De första har alltid dykt upp i mars; oftast brukar det vara sånglärka eller stare som är nr 1.
Eken på bilden ovan står i skogskanten och är belyst av den vita skarsnön på åkern utanför, ett intressant fenomen.
Nr 91/365.
Blå timmen vid ån

Aura å efter solnedgången. 31.3.2013. Foto: Håkan Eklund.
Nr 90/365.
Laserattack

Attack. Åbo 30.3.2013. Foto: Håkan Eklund.
Nej, det är bara en stadsbuss som passerar; slutartid 5 sekunder. Med stativ, förstås.
Nr 89/365.
De veta icke vad de göra

Innan mörkret lagt sig, kl. 19.30. Aura å, Åbo. Långfredag 29.3.2013. Foto: Håkan Eklund.
Instängd i en bil som i timmar rusar fram längs en väg (idag relativt tomma vägar) finns det tid för reflektion, tid för att lyssna på radio, tid för allt sånt som man inte normalt hinner med under en vanlig vardag.
Tyvärr finns det inte längre så många radiokanaler med substansprogram, som man har satt tid på att producera. Oftat är det ytligt struntprat blandat med ihjälspelad musik. Lyssnar ofta på Yle Puhe (puhe = tal), en finsk kanal där man inte spelar musik. Där hittas massor med program där man hinner gå in på djupet i olika frågor; skönt att lyssna på när det enda man just då har är tid - att fylla med annat än förbiflimrande vyer.
Hann till och med lyssna på en Långfredagspredikan och började reflektera över hur grym man i tiden var, när man spikade upp människor levande, f - n ändå vilka idioter världen genom alla tider har varit fyllda med. Motsvarande tortyrmetoder finns ju kvar i många regimer. En mening blev att hänga kvar: "Fader förlåt dem, ty de veta icke vad de göra ...".
Ett uttryck som man kunde ha nytta av varje vecka, känns det ibland som ... när man följer med allt klåperi och all idioti som hela tiden exponeras omkring en.
Nr 88/365.
