Nisseblogg

Gatufotograf

Igår kväll fick jag silvermedalj på fotoklubben

Medaljen hade jag fått på Riksfototräffen i våras för mina fotografiska alster. Men de skickas till respektive fotoklubb för att överlämnas personligen. Igår hade vi  höstens första klubbträff efter vårens Coronastängning.

Nåja - jag stod för en stund i ytterdörren till klubblokalen och mottog folkets jubel. Sen fick jag lämna då jag med ålderns rätt tillhör "riskgruppen". De friska och motståndskraftiga ungdomarna fortsatte mötet. Kul var det.

Silvermedaljen fick jag i klassen digitala kollektioner. Mitt tävlingsbidrag bestod av fem bilder under temat "Läsare".

Den översta bilden är från en vinterdag i Kungsträdgården i Stockholm. Vi stod i en busskur och väntade tillsammans. Jag dristade mig att ta några bilder. Givetvis märkte han inget.

Här åkte jag buss i Prag och plåtade en medpassagerare. Nåja jag fick böja mig över mittgången med kameran.

Här åker vi buss i Stockholm. Mannens högra hand fanns nästan vid kameran.

Ett par gubbar som kikar på böcker i London. Ena gubben stod lutad över några rader böcker på ett bord. Så lyfte han blicken just som jag tog bilden.

Till sist är vi tillbaka i Stockholm igen. Det här var på sjuans spårvagn på Strandvägen. Stod i begrepp att kliva av då jag upptäckte den här läsaren genom glasväggen. På bilden kan man skönja lite reflexer i glaset.

Postat 2020-10-15 08:34 | Läst 478 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera

Halka inte på det våta golvet!

Golvet i Gallerian torkades rent omsorgsfullt med maskin. Det blev rätt vått. Varningsskyltar ställdes ut för att varna besökarna och att gå försiktigt.

"OBS! Våta golv" och så en person som halkar inramad av en varningstriangel. Varningen kunde inte vara tydligare utformat. Skylten var dessutom kraftigt gul till färgen med röd text.

Genast kryssade den här mannen raskt över den våta ytan. Som väl var höll han sig upprätt!

Postat 2020-10-14 08:19 | Läst 531 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Mor och son

En bild från Kungsgatan i Eskilstuna. Söndag eftermiddag. Inte mycket folk i rörelse.

Plötsligt såg jag en pojke liggande mitt på gågatan. Hans mamma gick fram till honom, tog hans hand och drog upp honom på fötter. De fortsatte sin promenad tillsammans. Hade det hänt en olycka? Eller bara ett sånt där utbrott som barn ibland kan få

Fortsatte min promenad framåt.

 

Postat 2020-10-13 08:16 | Läst 441 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Avspark

Det slamrade plötsligt  till i en butik som jag stod bredvid.  Innehavaren öppnade dörren. Slängde ut en mattrulle. Med en välriktad spark rullade hon ut en röd matta i hela dess längd. Med färdigheter som hos en vältränad fotbollsspelare.

Klockan var elva.

Kanske inte så mycket att skriva om i en blogg. Kvinnan är en vardagshjälte i mina ögon. Driver en liten fin klädaffär i stadskärnan  i Eskilstuna. Där många butiker tvingats slå igen. Hoppas hon får många kunder idag.

Postat 2020-10-12 07:52 | Läst 671 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Gubbar som cyklar

Gott om gubbar som cyklar här i stan. Så kanske det alltid har varit. Vettigt i alla fall i tider med pandemi.

På bilden syns en pensionär fylla däcken med luft. Cykeln är försedd med en korg på styret. Och korgar på vardera sida av pakethållaren. Man kan frakta mycket här.

Skyddsmasken är nedhasad under hakan och är färdig att dra upp över munnen vid butiksbesök. Eller om man ska snacka med  bekanta.

 

Postat 2020-10-11 08:10 | Läst 613 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera
Föregående 1 ... 89 90 91 ... 201 Nästa