FOTOGRAFISKA DAGBOKSFRAGMENT

Ett historiskt flygplan


Spirit of St. Louis i Washington DC. Foto: Håkan Eklund.

Med ett flygmuseum som granne, kan jag ju inte låta bli att då och då sticka mig in för att kolla in en massa intressant flyghistoria. I går började jag lite närmare titta på Charles Lindberghs flygplan, som han soloflög med över Atlanten. Insåg att han satt inne i planet, bakom en vägg fylld med instrument, utan sikt framåt. Såg märkligt ut, med två små sidofönster och ett i taket ... Svaret hittas nedan.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Spirit_of_St._Louis

"Spirit of St. Louis är det ensitsiga Ryanmonoplan med vilket Charles Lindbergh genomförde den första soloflygningen över Atlanten, från Roosevelt FieldLong Island utanför New York till Paris, Frankrike, den 20–21 maj 1927. Flygturen tog 33 ½ timme. Planet saknade vindruta eftersom bränsletanken upptog denna plats. Lindbergh fick därmed nöja sig med sidorutor samt ett periskop som enda utsiktsmöjligheter. Planet finns idag att beskåda på National Air and Space Museum vid Smithsonian Institution i Washington, D.C."

Inlagt 2015-12-02 15:11 | Läst 978 ggr. | Permalink
apersson850 2015-12-02 16:20
Det ska inte glömmas att han gjorde detta med ett plan som bara har en motor. Det vill till att den inte stannar, något som var långt ifrån självklart 1927.
Ingemar Svensson 2015-12-02 22:57
Imponerande prestation, och utan framruta, det har jag aldrig hajat. Det är verkligen skillnad på äventyrare och äventyrare.
Khalad 2015-12-03 18:45
Du gör ett gediget studiearbete därborta i Washington! / Björn T